Novinky, články, reportáže
Ako som sľúbil, v cykle železničných spomienok sa budem venovať veciam dávno, či nedávno minulým, procesom na železnici, ktoré sú dnes, žiaľ iba v našich nostalgických spomienkach.
2. februára 2013 však uplynie 10 rokov od najhoršej rany slovenským železniciam, z ktorej sa nespamatali dodnes a pri súčasných mocipánoch, či pohľadu na politickú scénu, možno len ťažko očakávať obrat k lepšiemu.
Sotva uzrela svetlo sveta transformáciou zo ŽSR, tzv. nová spoločnosť (ZSSK r.2001), už sa začali realizovať temné plány na systematickú likvidáciu železničnej dopravy pod hlavičkou šetrenia.
A vedenie ZSSK nezaháľalo a v súčinnosti s ministerstvom dopravy pripravilo cielený deštruktívny proces likvidácie lokálok na Slovensku.
Nepomohol ani ostrý štrajk železničiarov (samozrejme tých poctivo pracujúcich a nepoberajúcich zmluvné manažerské a premrštené platy), ktorých politickým rozhodnutím obral o ich práva vraj nestranný a apolitický súd, ktorý vyhlásil štrajk za nelegálny. Čo sa vlastne stalo? Poďme si to smutné výročie pripomenúť.
Ministerstvo dopravy sa dohodlo vopred s úzkym vedením železničnej spoločnosti a o zastavení prevádzky na týchto tratiach, či traťových úsekoch:
01: Holíč - Sudoměřice nad Moravou/Hodonín
02: Jablonica - Brezová pod Bradlom
03: Zohor - Záhorská Ves
04: Zohor - Plavecký Mikuláš
05: Nemšová - Lednické Rovne
06: Zbehy - Radošina
07: Lužianky - Kozárovce a Leopoldov - Sereď
08: Zlaté Moravce - Úľany nad Žitavou
09: Šaľa - Neded
10: Komárno - Kolárovo
11: Zvolen - Šahy
12: Lučenec - Kalonda
13: Poltár - Rimavská Sobota
14: Breznička - Katarínska Huta
15: Plešivec - Muráň
16: Plešivec - Slavošovce
17: Rožňava - Dobšiná
18: Moldava nad Bodvou - Medzev
19: Spišská Nová Ves - Levoča
20: Trebišov - Vranov nad Topľou
21: Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany
Prvotný plán bolo až 25(!!!) regionálnych tratí, na ktorých sa nikto ani len nenamáhal zisťovať nejakú prepravnú vyťaženosť, či nebodaj počty ľudí, ktorí spomínanými vlakmi cestovali denne do práce do školy, do nemocníc alebo za inými povinnosťami.
Všetko sa robilo tzv. od stola a minister Prokopovič sa vysmial štrajkujúcim do tváre so slovami, citujem: "No a čo, ja som zo Svidníka a tam ľudia žijú bez železnice, tak sa to dá všade." Poriadna hanba, keďže tieto slová vyšli z úst ministra, ktorý by mal logicky obhajovať a chrániť jemu zverený rezort. Ovšem niet sa čomu diviť, ak takýto človek bez kúska odbornosti a praxe na železnici, len s politickou nomináciou prišiel do čela ministerstva z komunálnych služieb Svidníka. Aj preto si čoskoro po tomto výroku vyslúžil nelichotivú prezývku smetiarske prasa...
Dodnes sa však divím bývalému predsedovi vlády M. Dzurindovi, ktorý zrejme nevie čo je to hanba, nakoľko práve on vyšiel zo železničného prostredia a mohol všetky tieto nekalé procesy zastaviť, no neurobil tak a tiež nesie spolu so svojím bratom hlavný podiel viny na systematickej likvidácii slovenských železníc. Na prvom mieste nebola železnica, ale železničné korytá a zisky, ktoré bolo po mečiarovskom období potrebné presmerovať do vlastných vačkov. Keď čítame vtedajšie, ako aj dnešné politické kauzy tak sa ťažko pracujúcemu človeku musí žalúdok obracať, ako všetky doterajšie vlády len parazitujú na tejto krajine a jej dopravnej infraštruktúre.
Zhrnutie faktov: Na drtivej vačšine týchto tratí sa osobná doprava zastavila a tento stav trvá dodnes.
V prípade trate Rimavská Sobota - Poltár bolo toto rozhodnutie už len symbolické, lebo železničná doprava tu bola zastavená už v r.2000 a týmto krokom bola len zrušená náhradná autobusová doprava na účet ZSSK. Na niektoré z mála tratí sa osobná doprava vrátila hoci v osekanej forme, aby v dnešnej dobe bola znovu zastavená. V niektorých prípadoch sa snažili postarať o trate sukromníci v iných trate chátraju a sú bez dozoru rozkrádané, čím vznikajú štátu veľké škody, no ako vidíme štát v podobe vlastníka ŽSR je ku ich osudu až macošsky ľahostajný.
Neodpustím si osobnú spomienku, pri ktorej sa mi tisli slzy do očí: Pri muzeálnej jazde zo Zvolena do Krupiny som v žst. Krupina pozoroval zopár malých detí ako im žiarili očká pri pohľade na vlak.
Takmer s posvatnou úctou pristúpili k lokomotíve a pýtali sa svojich rodičov prečo taký krásny vláčik nechodí bežne k nim. Jeden z rodičov sa naklonil, zrejme k susedovi a povedal mu: Janko nediv sa veď majú len 9rokov (tým chcel naznačiť, že vlak poznajú jedine z kníh, TV, či rozprávania). Človeku až srdce zovrelo, no práve v tej chvíli som si uvedomil, že to má zmysel, bojovať proti tým zabetónovaným úradníkom, ktorí sú na svojich postoch často neprávom a nedovidia ďalej než za svoj luxusné stoly, no v čase volieb sľubujú ako zatočia s krivdami v tejto krajine a pod. lži. Možno je to len symbolické, ale voči budúcim generáciám ako v tomto prípade, máme dlh a treba minimálne neustále pripomínať, že naši starí otcovia budovali krvopotne železnicu ako prostriedok spájania ľuďí a rozvoja regiónov, rozhodne nie preto, aby ju po desaťročiach spoľahlivej prevádzky likvidovali takí nevzdelanci, či zapredanci na ministerstve dopravy, pod ktorých žiaľ rezort železníc patrí.
Poďme si teraz trocha zaspomínať v obraze ako to vyzeralo, kým bola sieť slovenských tratí takmer kompletne v prevádzke... (zopár fotiek som objavil vo svojom archíve, tak Vám ich ponúkam a ospravedlňujem sa za zníženú kvalitu niektorých snímkov vznikali na rýchlo a mnohé v špatnom počasí)
mimoriadny vlak na trase Kúty - Sudoměřice nad Moravou ešte v r.2001
odpočívajúca 810 v žst. Plavecký Mikuláš (2003)
obrat v žst. Brezová pod Bradlom (2003)
žst. Radošina (2003)
spomienka na takýto Os z Leopoldova do Galanty (2002)
žst. Lužianky (2003)
a čulý ruch v žst. Zlaté Moravce po príjazde vlakov z troch smerov (2003)
žst. Neded (2003)
Os v žst. Čalovec na trati z Kolárova do Komárna (2003)
bežná prevádzka v žst. Nemšová (2003)
motorák píše poslednú kapitolu pravidelnej prevádzky v žst. Lednické Rovne (2003)
žst. Krupina pred ukončením prevádzky (2003)
zastávka Dudince ešte plne funkčná (2003)
Os zo Zvolena a jeho posádka pózuje po príchode do žst. Šahy (2003)
idylka v žst. Katarínska Huta (2003)
špatné počasie v žst. Muráň (2003) sem sa síce prevádzka vrátila, no nie nadlho
žst. Slavošovce zaliate slnkom v posledný týždeň prevádzky (2003)
vjazd do žst. Dobšiná (2003)
a posunujúca 810 v žst. Dobšiná (2003)
posledné romantické chvíle pri spúšťaní závor na zastávke Kalonda (2003)
záber z prevádzky v žst. Levoča (2003) - dnes tu jazdia už len pútnické vlaky dva dni v roku
takúto podobu mával osobný vlak z Bánoviec nad Ondavou do Veľkých Kapušian (2003)
pohraničná prechodová žst. Maťovce kam zachádzal Pershing s osobákom na obrat (2003)
žst. Trebišov Os do Vranova nad Topľou pred odchodom (2003)
éra Vranovského depa, v čase plnej prevádzky (2003)
titulná fotka: žst. Zvolen - pohľad na príjazd osobáku zo Šiah (január 2003)
UR.ČSD
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|