Novinky, články, reportáže
Cez letné prázdniny sme sa opäť celá rodina vybrali dovolenkovať do Tatier. Po minuloročnej skúsenosti sme mali ďalšie ciele za spoznávaním našich hôr. Ale to by sme neboli my s AladaR-om, keby sme nešli si odfotiť aj nejaký ten vláčik. Tak vám ponúkame to najlepšie z nášho týždňa v Tatrách.
V prvý oficiálny prázdninový deň odchádzame z domu na našu dovolenku. Od nás z Vígľaša sme si vybrali cestu za spoznávaním okolitého kraja, tak sme sa vybrali cez Hriňovú na Brezno a odtiaľ na Poprad.
Prvú zastávku si robíme v lesníckom skanzene vo Vydrove. Tu sme si prešli niektoré zastávky z náučného chodníka.
Pohľad na vstup do lesníckeho skanzenu a na vláčik, ktorý sem vozí turistov z Čierneho Balogu.(foto:AladaR)
Pomaly pokračujeme ďalej cez Čertovicu na druhú stranu Nízkych Tatier, kde sme na vrchole opäť zastali a kochali sa výhľadom na prírodu.
Čas beží a nasadáme do auta. Po ceste sa dohadujeme, kde ešte stojíme, nuž a po dohovore aj s Dukom, ktorý bol tiež na dovolenke, sme sa stretli na Važci. Teraz konečne prišiel aj čas na vláčiky.
Ako prvý nám padá do rany rýchlik v čele z 361 002.(Foto:AladaR)
Výhľad na celú krásnu krajinku okolo a na idúci vlak.(Foto:DjMiscin)
Za rýchlikom išiel aj nákladný vlak v čele s dvojičkami a na postrku mal rakaňu 183 005.(Foto:AladaR)
Za nejaký čas išlo aj ICčko v čele s gorilou. Pozrite sa, na tu hru svetla.(Foto:AladaR)
A na záver sme sa dočkali aj na osobák.(Foto:DjMiscin)
Slnko sa s nami stále hralo na skrývačku a bolo načase sa ísť už aj ubytovať, tak sme to pre dnešok zabalili.
Na druhý deň bola v pláne túra na Popradské Pleso.
Hovorí sa, komu sa nelení, tomu sa zelení, nuž mne sa červenalo. Osobný vlak z Vrútok v skorých raňajších hodinách. Foto:DjMiscin)
Za osobákom sa driapal nákladný vlak v čele s prvou dvojičkou 131 001 a 002.(Foto:DjMiscin)
Keď už sme všetci vstali a boli pripravení do ďalšieho dňa, tak sme si dohodli plán.
Kým ja s bratom pôjdeme odfotiť Excelsiora a ICčko, tak ostatní nás nabalia na dnešnú túru a pôjdu zakúpiť lístky na zubačku.
Excelsior prechádza popri pútnickom mieste fotografov.(Foto:AladaR)
Z opačnej strany išiel nákladný vlak s postrkom 183 004.(Foto:DjMiscin)
ICčko Tatran ťahaný osmičkou gorilou.(Foto:AladaR)
Balíme a smer Popradské Pleso.
Zubačka nás vyviezla na Štrbské Pleso.(Foto:DjMiscin)
Tu prestupujeme na Tatrapak do Popradu, z ktorého vystúpime na zastávke Popradské Pleso.(Foto:DjMiscin)
Odtiaľto pokračujeme peši. Po ceste sme navštívili symbolický cintorín pre osoby, ktoré zahynuli v horách. Prišli sme k Popradskému Plesu.
Výhľad od Popradského Plesa.(Foto:DjMiscin)
Vraciame sa späť po náučnom chodníku na Štrbské Pleso. Tu sme si dali po našej túre občerstvenie v jednej z reštaurácii a potom zubačkou na Štrbu, kde sme boli ubytovaní.
Deň sa končí a my sa tešíme do postelí.
Ale keď som začul vlak a pozrel som sa z okna, videl som eso 363 091 na postrku a to mi nedalo si ho ísť neodfotiť. Na fotke rušeň odchádza späť, aby vytlačil na Štrbu ďalší vlak.(Foto:DjMiscin)
Na ďalší deň bolo naplánované vyviezť sa s lanovkou na Lomnický Štít. Čo sa nám nie úplne podarilo, keďže na lanovku zo Skalnatého Plesa na Lomnický Štít je obmedzený počet ľudí. Pre nás bolo miesto až okolo 16:00 a my sme tam boli v doobednajších hodinách, tak sme sa dovtedy rozhodli nečakať a ísť len na Skalnaté Pleso a odtiaľ po chodníku Magistrály na Hrebienok.
Tak to sme my AladaR a ja na Skalnatom Plese(za nami).(Foto:DjMiscin)
Po ťažkej, ale naozaj po peknej túre sme oddychovali na izbe a plánovali ďalší deň.
Naplánovali sme si výlet do Belianskej jaskyne.
Nuž, kto ráno skoro vstáva, tomu štastie praje a tak sa mi veru dneska zelenilo. Krásna 104 na Excelsiore vchádza do stanice Štrba.(Foto:DjMiscin)
Ešte sme stihli vybehnúť aj na lúku pri bufete. A tu nás milo prekvapil Hugo na IC 501.(Foto:DjMiscin)
Teraz sme sa mohli vybrať na dnešný výlet do jaskyne.
Vchod do Belianskej jaskyne.(Foto:DjMiscin)
Po prehliadke jaskyne sme sa ponáhľali odfotiť vracajúceho sa Huga z KE do BA, ale nestihli sme to. Nakoniec sme boli aj radi, že sme v suchu na izbe, lebo vonku začala búrka.
Po búrke ostal na trati stáť rýchlik 607 Liptov, pre ktorý bola poslaná 742 z Popradu.(Foto:AladaR)
Vlak bol dotiahnutý na Štrbu zo 100 min. meškaním a odtiaľto pokračoval už bez 742.
Keďže vykuklo po búrke ešte slnko, vybrali sme sa odfotiť aj Icčko.(Foto:DjMiscin)
Štrnástka gorila ide hore Važcom.(Foto:AladaR)
Pohľad na 363 091 pri západe slnka.(Foto:DjMiscin)
Posledná noc. Ráno po úžasnej dovolenke v horách odchádzame domov.
Privstal som a išiel na stanicu odfotiť Excelsior, ktorý ťahá 163 122.(Foto:DjMiscin)
Odchádzame. Vraciame sa domov späť cez Brezno.
Zastavujeme v Heľpe, aby sme si odfotili Horehronca.(Foto:DjMiscin)
Dnešný deň ho ťahala 757 010.(Foto:AladaR)
Po krásnej ceste po ešte nie okukanom kraji sme prišli domov. Mne a sestre pokračovali prázdniny, ktoré sme si začali naplno užívať oddychom, kým ostatní členovia rodiny museli po načerpaní nových síl naspäť do práce.
Foto: AladaR a DjMiscin
Text: DjMiscin
©železničný.net´2013;