Dnes je: 29.03.2024 Meniny má Miroslav
Používateľov online: 89 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 2
Registrovaných: 0 Anonymných: 89 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : admin
Dátum zverejnenia: 25.04.2008 0:00:00
Zobrazení : 3243


 Druhá část o putovaní parních vlaků horní Vlárou..





2004

            Po programově nabušeném ročníku 2003 muselo nastat určité vystřízlivění a to se dostavilo ve střídmé podobě vlakové „rosničky“ 464.202 depa Olomouc a postrkové „ceculy“ 751.002 z depa Veselí nad Moravou. „Rosnička“ převzala pomyslnou štafetu, kdy na hornovlárských parních jízdách byla aspoň jedna ze zelených parniček, provozovaných v hanáckých depech Přerov či Olomouc. A tak se 20. března 2004, za nepříliš vydařeného počasí vyjelo z Olomouce hl. n. do Bylnice. Novinkou – a jak se ukázalo, vítanou – bylo otáčení lokomotivy na bylnické točně. Zdejší depo už dlouhá desetiletí neslouží svému účelu a využívá jej Správa dopravní cesty a tak je ručně poháněná točna ještě provozuschopná. A to je dobře, protože parní lokomotivu uhlím napřed nemají v oblibě strojvůdci (horší výhled, pomalá jízda tendrem napřed), výpravčí (to se nelíbilo ani Vlastovi Burianovi ve filmu Přednosta stanice) a už vůbec ne fotografové. Hodně parních lokomotiv tím rychle ztrácí na půvabu.

            Této akce jsem se jako jediné nezúčastnil, pro ilustraci přikládám snímek „rosničky“ v bylnickém depu po otočení.



Atmosféru dokresluje dvojice dnes již naprosto unikátních mechanických seřazovacích návěstidel. Autorem fotografie je Jožka Veselý.

2005

            Tentokrát se akce posunula na konec února a po letech tvořil kulisu sníh. Novinkou bylo zařazení brněnské „všudybylky“ 354.1217, které rychle končila kotelní lhůta. Do poslední chvíle nebylo jasné, v jaké sestavě se s „rosničkou“ podělí o soupravu „rybáků“, která bude v čele a která jako ta druhá – či postrková. Nakonec technické problémy na „všudybylce“ zapříčinily její méně prestižní zařazení jako druhé. Výchozí stanicí byla 25. 2. 2005 Olomouc, konečnou opět Bylnice. Tam se obě tendrovky postupně otočily a ve stejném pořadí vyrazily na zpáteční cestu. Po většinu doby trvání akce panovalo zatažené počasí, ale to už k těmto podnikům jaksi patří. Dlužno poznamenat, že o dva týdny později měla lokomotiva 354.1217 oficiální rozlučkovou jízdu, ale kvůli vážné závadě její jízda skončila už ve Střelicích a tak si hornovlárský podnik připsal na konto další smutný primát – byl poslední akcí pro další lokomotivu z majetku NTM Praha.



Výjezd z Kunovic byl ještě nasvícen. Fotografování ze silničního obchvatu nebude „díky“ vysazeným stromkům za pár let asi možné, a proto je záběr s kostelíkem v Sadech, kde je údajně pochován slovanský věrozvěst sv. Metoděj, potřeba pořídit právě nyní.


Ve společném tandemu se odehrává rozjezd z nové zastávky Bojkovice-město k Pitínu. 



Fotogenické okolí Divnice či Bohuslavic nad Vláří se moc často nefotí, protože leží mimo souběžnou cestu k Bylnici. Ovšem za tento záběr to určitě stálo. V lese za vjezdovým obloukem ještě leží vlečka do Vlárských strojíren. Už léta mimo provoz – a vytrhána bude o tři roky později, v únoru 2008.



Otáčení „rosničky“ na bylnické točně – dalšího komentáře asi netřeba.



Osamocená „všudybylka“ čeká na brněnském zhlaví, než bude vpuštěna do depa. Potemnělý vzhled jakoby věstil blížící se konec jejího provozu.



Otočená lokomotiva 354.1217 míjí stylové „ranžírky“ a vyjíždí z depa na svůj vlak.



Začíná se stmívat, souprava ztrácí barvy, ale ne svůj půvab. Přípřež „rosničky“ a „všudybylky“ právě opouští Slavičín.



Chvíli před setměním – tak by se dal nazvat záběr parního vlaku, mířícího od Bojkovic k Záhorovicím.

2006

            Počátek roku 2006 byl velice bohatý na sníh a tak měla tradiční akce velice přiléhavou přírodní kulisu. Výchozím bodem byla Olomouc, odkud obě aktérky 464.202 a 749.178 pocházejí, a cílem pohraniční Vlárský průsmyk. Průběh tradiční, za střídavého počasí. Po dosažení hranic se souprava vrátila zpět do Bylnice, kde byla přeřazena a opět s parní lokomotivou v čele jela nazpět.



Tradiční místo u mostu přes Moravu v Uherském Hradišti, tentokrát ovšem s olomouckou „rosničkou“ 464.202.



Majestátný rozjezd v Bojkovicích – v pozadí věž světlovského zámečku.



Postrková lokomotiva 749.178, přezdívaná „Borůvka“ v pitínské zastávce. Kolik je to už let, co zde její sestry ukončily pravidelnou službu ? Od tohoto okamžiku už 10 let…


Celkový pohled, ale trochu překrytý kouřovou clonou, se naskytl poblíž Štítné nad Vláří.



Mimořádný vlak vyjíždí do nejzaššího konce moravského úseku Vlárské dráhy – z Bylnice do Vlárského průsmyku. „Bago“ z komínu taktně přikrylo zánovní světelnou předvěst.


Z „Vláry“ do Bylnice byla na chvíli v čele vlaku „Borůvka“. Kdo by tehdy řekl, že ji už mnoho dobrého nečeká ! V létě už byla odstavena pro závadu generátoru, následovalo převázání motoru do neprovozní sestry 751.119 a pak už jen rušení a fyzická likvidace.


Po otočení na bylnické točně se „rosnička“ vrací do čela vlaku. Řazení se pozměnilo – dvouosé „rybáky“ opět v čele vlaku a „patra“ na konci, aby je mohl elektricky vytápět postrkový stroj.



Setkání obou aktérek v Bylnici. Olomoucká „berta“ vypadá, jakoby si i se soupravou odskočila někde z opavské trati.



Souprava přeřazena, lokomotivy otočeny a jede se zpět, vstříc hřebenům Bílých Karpat, které byly opravdu bílé. Zachyceno mezi Bylnicí a Popovem. 


Další tradiční místo, ale s netradiční podobou. Počasí už to – opět – vzdává a my s ním. Fotit tmavou kouli na sněhu se nám moc nechce, zvláště, když dopoledne bylo docela velkorysé.

2007

            Zatím poslední akce s parním vlakem, mířícím předjarní krajinou k hranicím na Vláře, se uskutečnila 3. 3. 2007. Tedy vlastně již o den dříve, protože se na akci podílela agilní parta kolem libeňského „albatrosa“ 498.022. Ten se soupravou, tvořenou luženskými „baikami-osmidvéřáky“, restauračním Bram, lůžkovým „koksákem“ i klasickými vozy řady Bc, odjel již večer předtím z Prahy do Olomouce. Tam byla dobrána sice osvědčená, ale ruku na srdce – již trochu ohleděná „rosnička“. Mohutný rychlíkový obr ji schoval za sebe, což bylo v odporném, studeném, deštivém a povětrném počasí jedině dobře. Jeho světle modrý nátěr aspoň rozzářil potmavlé záběry obrovského počtu účastníků. Ty ani nevalné počasí neodradilo. Po příjezdu do Bylnice proběhlo dozbrojení vodou, otočení „rosničky“ a její přestavení na postrk. Pak se velice zajímavá souprava vydala do Vlárského průsmyku, kde se vyvěšený „albatros“ sám vydal až do úrovně bývalé státní hranice. Ta je dnes přesunuta, celé drážní těleso až po vjezd je na území ČR. Po najetí na zpět na vlak se z něj stal postrkový stroj a jedouce tendrem vpřed byla vlaku snížena rychlost na 50 km/h. V Uherském Brodě – to už aspoň nepršelo – přešel do čela vlaku a takto bylo docíleno Kunovic. Teprve tam mohlo dojít k otočení pomocí kolejového trianglu. Poprvé a naposled se zde objevily sluneční paprsky, již zapadajícího sluníčka. Velmi pěkným doplněním této akce bylo nasazení motorového vozu 850.001 namísto turnusové řady 842 na pár MSp 1721/1730. Cestou na východ byl motorem dozadu a s posilovým vozem, ale na zpáteční cestě „předpisově“ motorem dopředu a jen se shodně zbarveným vozem 050.001.

Několika málo snímky se pokusím nevlídnou a mokrou atmosféru trochu přiblížit.



Málo známé barevné provedení zadního stanoviště vozu 850.001. Ten v čele MSp 1721 Brno – Vlárský průsmyk opouští zastávku Popovice u Uherského Hradiště.


Zvláštní vlak téměř docela zaplnil bojkovické nádraží. U přejezdu již stojí hasiči a doplňují potřebné zásoby vody.


Pokus o záběr celé soupravy mezi Svatým Štěpánem a Vlárským průsmykem. Šum asi není třeba vysvětlovat, editor tento snímek zesvětloval a zesvětloval. 


 Vyvěšený „albatros“ důstojně potáhl až na přejezd vedle mostu přes Vlárku. Ta zde tvořila státní hranici. Zde se také setkal rakouský a uherský úsek této transverzální dráhy.


Čelní svítilny zhasly a modrá krasavice na postrku pomalu pomáhá rozjíždět svůj vlak zpět do vnitrozemí.


 Nové trakce ve starém balení. Budoucí muzejní vozidla 850.001 a 050.001 jedou jako spěšný vlak do Brna. Mimochodem – tady před Bylnicí jsem ještě pár let nazpět fotil veselské a teplanské stroje téže řady. Ale kde je jim – i trochu rozumné podobě příhraniční dopravy konec.

Autor: Leoš Tomančák

Zpracoval: TheoKojak

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Alekšince
Príspevkov: 7383
25.04.2008 0:19 25.04.2008 0:19
Re: Zpráva o opakovaném pokusu dobytí horní Vláry vlakem ...

Krása.....a tie mechaniky majú stale niečo doseba :super:

Administrátor
Bratislava
Príspevkov: 17135
25.04.2008 7:57 25.04.2008 7:57
Re: Zpráva o opakovaném pokusu dobytí horní Vláry vlakem ...

Leoš :super:
Nádherná reportáž z nádherného kraja ku ktorému ma viažu nádherné spomienky :hore:
Dík :papa:

Poprad
Príspevkov: 43
20.05.2008 17:38 20.05.2008 17:38
Re: Zpráva o opakovaném pokusu dobytí horní Vláry vlakem ...

Krásny ALBATROS :super: