Dnes je: 17.09.2019 Meniny má Olympia
Používateľov online: 62 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 11
Registrovaných: 0 Anonymných: 62 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : admin
Dátum zverejnenia: 23.03.2016 0:00:00
Zobrazení : 3698

Nostalgické jazdy do Brezovej pod Bradlom

Občianske združenie Veterány.EU v spolupráci s Klubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ pozývajú širokú verejnosť na nostalgické jazdy historickým motorovým z Bratislavy do Brezovej pod Bradlom, ktoré sa uskutočnia 25. júna, 20. augusta a 3. septembra 2016.


Občianske združenie Veterány.EU pozýva na jazdu vlakom do Brezovej pod Bradlom

BRATISLAVA – 18.03.2016 - Občianske združenie Veterány.EU v spolupráci s Klubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ pozývajú širokú verejnosť na nostalgické jazdy historickým motorovým z Bratislavy do Brezovej pod Bradlom, ktoré sa uskutočnia 25. júna, 20. augusta a 3. septembra 2016.

Na minuloročnej jazde do Brezovej pod Bradlom organizovanej pri príležitosti 135. výročia narodenia generála M. R. Štefánika nás záujem ľudí príjemne prekvapil. Záujem verejnosti o jazdu po regionálnej trati 117 prevyšoval kapacitné možnosti nášho vlaku a aj napriek maximálnemu úsiliu sa s ním niektorí ľudia nemali šancu odviezť. Aj to bol jeden z dôvodov, pre ktorý sme sa rozhodli túto jazdu zopakovať a urobiť z nej tradíciu,“ hovorí predseda združenia Mgr. Jaroslav Filo.

Nostalgické jazdy pri rôznych príležitostiach:

Na regionálnej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom je od februára 2003 pravidelná osobná doprava zastavená, manipulačné vlaky premávajú v pracovných dňoch podľa potreby. Nostalgický vlak je na tejto trati veľkou vzácnosťou, no v tomto roku na ňu zavíta niekoľkokrát pri viacerých podujatiach v regióne.

Prvá jazda sa uskutoční v sobotu 25. júna 2016 v rámci 4. ročníka obľúbeného festivalu folku a country VRÁTNO FEST, ktorý sa koná vo dvore kultúrneho domu v Hradišti pod Vrátnom.

V sobotu 20. augusta 2016 Vás zase vláčik motoráčik pohodlne dopraví na jubilejný 25. Brezovský jarmok, ktorý už tradične ponúka deň plný ľudových remesiel, miestnych varených špecialít, kultúrneho programu a jarmočnej tomboly.

Nostalgické jazdy budú zakončené v sobotu 3. septembra 2016 cykloturistickým zrazom, jarmokom a Obecným dňom v Jablonici.

Jazdy do Brezovej pod Bradlom sú určené nie len pre rodiny s deťmi a železničných nadšencov, ale aj pre cykloturistov a turistov. V súprave vlaku pre bude radený aj služobný vozeň na prepravu bicyklov. Kto sa zúčastní všetkých troch jázd, získa od organizátorov malú odmenu,“ hovorí Oliver Holloš, jeden z organizátorov.

Cestovanie ako za starých čias:

Súprava nostalgického vlaku s celkovou kapacitou 180 cestujúcich bude zložená z motorového vozňa M 262.007 z roku 1949, dvoch osobných vozňov Ci s drevenými lavicami z 30. rokov minulého storočia a služobným vozňom na prepravu bicyklov.

Historickým motorákom sa budú môcť odviezť aj miestni obyvatelia, pre ktorých budú pripravené kyvadlové jazdy z Brezovej pod Bradlom do Jablonice a späť zosúladené s kultúrnym programom v regióne a príchodmi a odchodmi osobných vlakov v železničnej stanici Jablonica.

Nástupná stanica v Bratislave – Múzeum dopravy:

Vláčik motoráčik bude na jazdy do Brezovej pod Bradlom vyrážať z priestorov Múzea dopravy. „V múzeu je možné počas roka vzhliadnuť statickú expozíciu železničnej dopravy. Rozhodli sme sa preto obohatiť toto múzeum o ďalšiu atrakciu v podobe jázd nostalgickým vlakom, ktoré sa tu v minulosti pravidelne konali. Do múzea tak prilákame ďalších návštevníkov, ktorí ho potom isto navštívia aj pri iných príležitostiach,“ hovorí predseda združenia Mgr. Jaroslav Filo.

Na ceste k sezónnej doprave:

Jazdy po trati Sváka Ragana sú prípravou na neskoršiu sezónnu premávku, hovorí Peter Vodička, jeden z organizátorov: „Naším cieľom je ukázať kompetentným subjektom a presvedčiť ich, že táto malebná železnica má naďalej potenciál slúžiť cestujúcim a môže napomôcť rozvoju cestovného ruchu v regióne. Tomuto by napomohlo, ak sa v budúcnosti obnovila pravidelná sezónna premávka v úseku Jablonica - Brezová pod Bradlom v nadväznosti na príchody a odchody vlakov v Jablonici.“ Za týmto účelom bola vytvorená aj facebooková stránka Trať 117 Jablonica – Brezová pod Bradlom, na ktorej nájdete aktuálne informácie a zaujímavosti o tejto takmer 12 km dlhej trati.

Ďalšie informácie:

Cestovné lístky si bude možné rezervovať prostredníctvom rezervačného formuláru na stránke www.veterany,eu, alebo ich zakúpiť osobne v pokladni Múzea dopravy (otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00). Podrobnejšie informácie o plánovaných jazdách budú zverejnené na stránkach >>odkaz (www)<< a >>odkaz (www)<<.

Kontaktné údaje:

Mgr. Jaroslav Filo
Predseda OZ Veterány.EU

Tel.: 0911 430 604
E-mail: >>odkaz (E-mail)<<, >>odkaz (E-mail)<<

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť