Dnes je: 09.12.2019 Meniny má Izabela
Používateľov online: 35 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 10
Registrovaných: 0 Anonymných: 35 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : Palo
Dátum zverejnenia: 19.05.2008 0:00:00
Zobrazení : 4316

 Časť tretia : Bratislava Predmestie a jej okolie

Do popisovanej stanice sa dostanete, ako už bolo uvedené v predchádzajúcej časti, električkou číslo 3 z hlavnej stanice. Samotná stanica pôsobí opusteným dojmom, no tvorí súčasť na prvý pohľad komplikovaným trojuholníkom Odbočka Vinohrady – Bratislava predmestie – Odbočka Močiar.


Začnime teda v tejto stanici na „račianskom“ zhlaví, ktoré je položené pri nadjazde s traťou vedúcej do Štúrova. Za zhlavím vychádzajú dva jednokoľajné úseky obojstranne obchádzajúce dvojkoľajnú trať z Trnavy, na ktorú sa napájajú v Odbočke Vinohrady, postavenej asi kilometer od Predmestia. Toto prepojenie umožňuje prejazd vlakov v trase Nové mesto – Predmestie – Rača/Bratislava východ. Z popisovaného zhlavia pravotočivým oblúkom vedie tretia jednokoľajná spojka ústiaca v Odbočke Močiar na trať do Štúrova, ktorá umožňuje vlakom prechod v trase Nové mesto – Predmestie – Vajnory .


Osobný vlak z Nových Zámkov vchádza do žst. Bratislava predmestie


Nákladný vlak s dvojicou 363.138+139 vezie nákladný vlak z prístavu smerom do Žiliny.


Pohľad zo stanice Predmestie smerom na Odbočku Vinohrady, v pozadí ide po „štúrovskej“ trati rýchlik do Banskej Bystrice.


Ranný rýchlik do Prievidze vychádza zo žst. Bratislava predmestie. V pravo hore je vidieť trať zo zastávky Bratislava Vinohrady, vľavo spojku na odbočku Močiar.


Nákladný vlak z východného do Rajky vchádza s „dispečerkou“ 240.140 na predmestie.


A toto je „inverzný“ pohľad na osobný vlak z Nových Zámkov prechádzajúci spojkou Odbočka Vinohrady – Predmestie.

Odbočka Vinohrady je postavená je dôležitým článkom spojok, nakoľko sa tu stretajú trate z hlavnej stanice, predmestia, Rače a východného. Nachádza sa tu aj trafostanica zabezpečujúca elektrickú energiu pre bratislavské spojky. Z pohľadu od predmestia krajná koľaj je spojka z odbočky Močiar, ktorá umožňuje vjazd nákladných vlakov zo smeru Štúrovo – Galanta – Vajnory do žst. Bratislava východ vchodová skupina, ktorá sa koľajovou spleťou zmení na dvojkoľajnú trať, vedúcu za „Modrým mostom“ pravotočivým oblúkom na východné. Dve koľaje vedúce „rovno“ je hlavná trať 120 Bratislava – Žilina.


Rv vlak idúci pre nákladný vlak do prístavu prechádza medzi Odb. Vinohrady a žst. Bratislava predmestie.


Spojka Odb. Vinohrady – Predmestie fotografovaná z nadjazdu trate vedúcej do Rače


Nákladný vlak zo smeru Hlavná stanica vchádza do Odb. Vinohrady, vľavo je spojka z predmestia.


Dominanta bratislavského Istrochemu fotografovaná z miesta predchádzajúcej fotografie.Nákladný vlak idúci z východného do Rajky pri prejazde Odb. Vinohrady zo smeru „Modrý most“.

Ako bolo spomenuté, nachádza sa tu „Modrý most“, po ktorom vedie jednokoľajná spojka z odchodovej skupiny Východné Juh, umožňujúca nákladným vlakom prechod na smer Břeclav, Petržalka a Komárno. Uvádzali sme tu aj žst. Bratislava východ, prezývanú „Rendez“, ústiacu do žst. Bratislava Vajnory, ktorá slúži výhradne pre nákladnú dopravu. Je to veľký dopravný komplex so spádoviskom, kde veľmi treba dbať, samozrejme ako všade inde, o osobnú bezpečnosť! V tomto komplexe nájdete napríklad Múzejné dokumentačné centrum železníc (MDC), nachádzajúce sa v bývalom depe Bratislava východ 1. Je to na začiatku stanice zo smeru odbočky Vinohrady nazvanej Bratislava východ vchodová skupina. Spojka medzi uvedenou skupinou a odchodovou skupinou Juh, z ktorej sú vypravované vlaky smer Lamač / Petržalka vedie cez „opravárenské“ depo Bratislava východ 2 tzv. novou spojkou, alebo koľajou 114a. V smere na Vajnory sa nachádza odchodová skupina Sever, využívaná pre výpravu vlakov smer Žilina, na jej konci sú smerovo odchodové koľaje pre vlaky smer Galanta. MHD do žst. Bratislava východ a Bratislava Vajnory vychádza z Rače, odkiaľ musíte použiť z Detvianskej ulice autobus linky číslo 52 (na východné), z východného do Vajnor autobus linky číslo 54, ktorý ide priamo na stanicu.Rušňový vlak vchádza do žst. Bratislava východ vchodová skupina zo smeru Obd. Vinohrady


V depe Bratislava východ 2, vľavo prechádza 362.009 po tzv. Novej spojke.


Odpočívajúce zálohy na smerovo odchodových koľajach pri žst. Vajnory


Druhá strana stanice Bratislava predmestie poskytuje pohľad na priemyselnú zónu, nakoľko po pravej strane je veľký komplex Mlyny a pekárne, na ľavej strane je vlečkové koľajisko Istrochemu. Zo zhlavia vedie prakticky v priamke jednokoľajná spojka do žst.Filiálka (Kukučínova ulica), ktorú obsluhuje záloha 742 pôsobiaca na predmestí, tesne za stanicou podjazdom križujúca so spojkou Nové mesto – hlavná stanica. Do stanice Filiálka sa dostanete z hlavnej stanice napríklad trolejbusom 201 či autobusom 61, 74, je to štvrtá zastávka Trnavské mýto.


Vlečkový vlak z Filiálky na Predmestie so 742.400 pomaly, za sústavného trúbenia prichádza k železničnému priecestiu pri Pluhovej ulici.

Ďalšia spojka vychádzajúca z predmestia je dva kilometre dlhá dvojkoľajná trať na Nové mesto, vedúca ľavotočivým oblúkom podjazdom pod spojkou Nové mesto – hlavná stanica.Zastihnúť tu môžete hlavne rušne 240, 263, 362, 363, 742 a 751.

Priamo v stanici sa dajú fotografovať vlaky smerujúce na Odbočku Vinohrady a Močiar, okolo 11.hodiny už len v opačnom smere, za oblúkom na Nové mesto sa vlaky dajú fotiť do neskorého poobedia len v smere od predmestia a vďaka spojke z hlavnej stanice, aj z tohto smeru.


Výjazd historického vlaku z Predmestia na Nové mesto, v pozadí komplex Mlyny a pekárne a podnik Palma.


Miesto mimoúrovňového križovania tratí z Predmestia (dolu) a hlavnej stanice, vedúcich na Nové mesto.


Rovinka pred žst. Bratislava Nové mesto, vlak ide z Predmestia.


Vyústenie spojky Hlavné – Nové mesto v žst. Bratislava Nové mesto.


Autor textu a foto : Palo, spracoval :

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Príspevkov: 1011
20.05.2008 6:48 20.05.2008 6:48
Ba

Člověk by se tam ztratil když to nepozná :kalap:

Príspevkov: 10996
20.05.2008 10:50 20.05.2008 10:52
Re: Malý sprievodca po Bratislavských spojkách - III.časť

... a práve preto oceňujem MAPKU !
a fotky samozrejme tiež.