Dnes je: 18.04.2021 Meniny má Valér
Používatežov online: 42 Používatežov v sekcii
Články a reportáže: 4
Registrovaných: 0 Anonymných: 42 Viac ...

Diskusia - novinky

Novinky, články, reportáže

Autor: : jurko754082
Dátum zverejnenia: 11.09.2010 0:00:00
Zobrazení : 5339

Keď som pred časom napísal reportហo zrušenej lesnej železnici v Hriňovej ohlasy boli vcelku pozitívne. To ma vežmi prekvapilo a najmä potešilo preto som sa rozhodol nafoti aj druhú čas tejto trati. Keď som vystúpil v Kriváni premýšžal som či bude lepšie ís po hlavnej ceste priamo do Hriňovej alebo ís po starej ceste kade viedla aj lesná železnica.


Nakoniec som sa rozhodol pre druhú možnos . Prvá čas reportáže sa skončila touto fotkou :

Tra stále pokračovala po pravej strane a teleso by sa s fotiek nedalo rozozna , no jednu fotku som si neodpustil.

Keď som prišiel k terajšej hlavnej ceste dlho mi nebolo jasné kade tra mohla ís, no napokon sa mi to podarilo zisti. Pre lepšie porozumenie prikladám mapu danej oblasti. Viedla po pravej strane prašnej cesty miernym násypom, no potom čas násypu chýba a znovu sa objaví asi o 50 metrov ďalej. Je to však len krátky úsek a po ňom tra vchádzala do drevoskladu, ktorý je ale postavený pravdepodobne až po roku 1962.
Opakujem že z fotiek je násyp slabo rozozna.

Po tomto úseku sa mi tra úplne stratila a objavila sa asi po 500 metroch. Tu mi pomohli starší obyvatelia ktorí tra pamätajú a ubezpečili ma, že tadeto naozaj viedla .

Ako som postupoval ďalej, dorazil som k cestnému mostíku pod ktorým tečie potok . Zrazu mi toto miesto bolo vežmi známe ale nevedel som skad. Potom mi došlo, že som ho už raz videl na jednej starej fotografii . Zavolal som teda Mathulovi nech sa pozrie na jednu stránku, kde je tá fotka a popíše mi ten most. Povedal, že je pri ňom ešte jeden most ktorý by mohol by z lesnej železnice, ale je o trochu nižšie. Toto ma len utvrdilo v tom, že by to mohlo by miesto z fotografie. Prikladám teda aj historickú fotku o ktorej bola reč.

Teleso trate sa dnes používa ako chodník pre peších .
 

Pri zastávke SAD bolo tesne pred mostom priecestie a tra išla po lavej strane riečky. V žltom úseku si nie som istý. Dnes je to však oplotené, tak som musel prejs okolo garáží, aby som sa dostal na teleso. Na začiatku Hriňovej ma upútala tabula – Lesná železnica Čierny Balog 30km . No povedzte nebolo by pekné keby tu bola ešte jedna tabuža – Lesná železnica Hriňová 100 metrov. Keď som sa dostal na teleso, hneď po pravej stane ma upútal vrak autobusu. Myslel som že je to RTO ale Mathulo ma  opravil - ide o autobus typu RO. Zase rečnícka otázka: nebolo by pekné, keby sme si ho mohli zrekonštruovaný vyfoti na jednej fotke spolu s Kolbenkou ?

Teleso trate sa dnes používa ako cesta k záhradkám.

Ďalej sa kríži zase s cestou ku garážam a prechádza požom v trase železničky je len lesná cestička.

Pomaly prichádzam k závodu ZS Hriňová. Tra tu mohla vies hocikade s najväčšou pravdepodobnosou išla ale po žavej strane závodu.

Na konci závodu je dnes dom a jeho pozemok zasahuje aj do časti telesa, takže sa nedá prejs. Je tu však násyp, ktorý sa postupne dvíha a my sa dostávame k najväčšiemu pozostatku po lesnej železnici Krivaň - Hriňová. Je to most z ktorého sa zachovali obidve pätky a podpera medzi potokom a cestou. To už ale tra prichádza do miest bývalej píly. Niekde sa písalo že píla je teraz zaplavená pod priehradou, no nie je to tak. Hneď pri píle bola v minulosti aj budova sklárne a vysoký komín. Tieto budovy rovnako ako aj výhrevňa a iné objekty sa dodnes nezachovali.

Tra vychádzala z píly dvoma cestami a po cca 250 metrov sa zase spojili.
Pri tomto spojení stojí  mohutná dlhá bytovka, ktorá železnicu pamätá! Dnes tu však bývajú počernejší obyvatelia a tak som sa radšej bližšie nepribližoval. Tesne za spojením bolo priecestie s výstražnými krížmi a tra prechádzala potok mostom, ktorý sa dnes používa ako cesta. Po tomto moste tra ostrým pravotočivím oblúkom prechádza poza 6 rodinných domov a ďalším žavotočivím oblúkom sa otáča priamo proti hrádzi priehrady. Presne v telese dráhy stojí dvojposchodový dom v ktorom vraj býval správca priehrady, aby dokázal že priehrada je bezpečná. Tra sa teda stráca pod priehradou  a vystupuje na konci údolia . Tam som však už nepokračoval najmä z časových dôvodov ale verím, že sa raz dostanem aj tam a o tom bude možno tretia čas tejto reportáže.

Text a foto: Jurko754082

Verzia pre tlač Pošli priatežovi
Názory sa nemusia sa zhodova s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednos
Príspevkov: 3070
11.09.2010 13:38 11.09.2010 13:38
Re: Po stopách lesnej železnice Kriváň - Hriňová 2.čas

super report :super:


Kriváň
Príspevkov: 909
11.09.2010 17:39 11.09.2010 17:39
 Re: Po stopách lesnej železnice Kriváň - Hriňová 2.čas

Pekná práca! Keďže som Hriňovčan, vždy ma takéto reporty z okolia zo starších dôb potešia. Bývam kúsok od tej lesnej cestičky čo ide až ku ZS. Škoda že som sa nenarodil skôr muselo to tam vyzera náherne.

TT
Príspevkov: 7738
11.09.2010 14:19 11.09.2010 14:19
Re: Po stopách lesnej železnice Kriváň - Hriňová 2.čas

dozaista si strávil veža času pri príprave a spracovaní reportu čo sa cení :super:
výberný ah bolo použi GOOGLE-maps, dotvára to ucelenú predstavu o objekte.

p.s. možno by som prijal podobné mapky aj v reportoch ktoré mapujú známe či neznáme fotofleky, určite by to pomohlo žudom, ktorý by sa tam chceli niekedy pozrie. A to v tomto prípade bude stači nalistova pred cestou :super: :bike:


Turčianske Teplice
Príspevkov: 1592
14.09.2010 10:12 14.09.2010 10:12
 Re: Po stopách lesnej železnice Kriváň - Hriňová 2.čas

Naozaj, krásna reportáž.Jurko si dal vskutku záleža a cením si aj tú námahu, kožko prešiel peši, aby ostatky trate pofotil. Je to lepšie, ako sedie za PC, fajči, či popíja s kamošmi pivo. (Nič proti pivu). Nápad to rozhodne nie je zlý,Milan, ja práve upravujem jeden, podža mňa prekrásny, fotoflek u nás v Turč. Tepliciach, asi 200 m za zastávkou smer BB, ZV. Včera som vypílil niekožko šípových kríkov, ostali mi dva mocné, na tie sa možno pozriem dnes a potom ešte jeden malý. Celý som doškriabaný, dopichaný z tých tŕňov, ale myslím, že sa to oplatí ;)

Lučenec
Príspevkov: 599
12.09.2010 19:48 12.09.2010 19:48
Re: Po stopách lesnej železnice Kriváň - Hriňová 2.čas

Už som sa nevedel dočka tohto 2. pokračovania, je to super reportáž!

Administrátor
Príspevkov: 14358
12.09.2010 21:55 12.09.2010 21:55
Re: Po stopách lesnej železnice Kriváň - Hriňová 2.čas

:apl:

Príspevkov: 1
23.11.2011 2:39 23.11.2011 2:39
Re: Po stopách lesnej železnice Kriváň - Hriňová 2.čas

Ten autobus je naozaj Škoda 706 RTO (asi verzia LUX), lebo Š 706 RO vyzerá úplne iašie. ale inak nádherný report......