Dnes je: 18.04.2021 Meniny má Valér
Používatežov online: 50 Používatežov v sekcii
Články a reportáže: 4
Registrovaných: 0 Anonymných: 50 Viac ...

Diskusia - novinky

Novinky, články, reportáže

Autor: : Duko
Dátum zverejnenia: 18.10.2009 0:00:00
Zobrazení : 10303

V uplynulom týždni som dostal od kolegov z Railnetu echo, že v lesoch nad Smolenicami sa nachádza torzo karosérie z motorového vozňa M 283 prezývaného Arpád známeho predovšetkým tým, že od roku 1942 bol na dlhé roky predstavitežom Tatranského expresu...

NOVÉ!!!
NAŠLA SA DRUHÁ POLOVICA TATRANSKÉHO EXPRESU!!!
Ako sa hovorí, chrobák bol v hlave a už len chýbalo zorganizova čas tak, aby sme sa mohli viacerí zís a trošku povyrazi do Malokarpatskej prírody. Eminem sa podujal, že nám zabezpečí odvoz z Trnavskej stanice a zbytok cesty sme strávili v sedle bicykla.

Cesty v lesoch Karpát sú vhodné na cyklistiku a rozhodne sme neboli sami, kto vychutnával skorú jeseň v dubovo-bukových lesoch.


Niečo z histórie:Vzhžadom na vojnové roky a nemožnos výroby vlastných motorových vozňov boli v susednom Maďarsku objednané celkom štyri kusy motorových vozňov, ktoré výrobca - firma Ganz v Budapešti dodal v roku 1942. Jednalo sa o štvornápravové vozy usporiadania 2´B´. Vozne mali dva dvojnápravové podvozky, pričom hnací mal zväčšený rázvor o 550mm. Na pohon slúžil naftový radový šesvalec Ganz-Jendrassik s vŕtaním 170mm a výkonom 240 koní a prenos výkonu zabezpečovala mechanická 5-stupňová prevodovka, v ktorej mal každý prevodový stupeň vlastnú lamelovú spojku.
Skriňa vozu bola z vnútra riešená symetricky, pričom na jednej strane bol batožinový oddiel a na strane druhej motorový priestor. Vo dvoch oddelených priestoroch pre cestujúcich bolo celkom 72 miest prvej triedy pre cestujúcich.
V prevádzke chodili väčšinou spriahnuté vo dvojici vyše dvadsa rokov. V roku 1964 boli postupne vyradené a jeden z nich bol prestavaný na účely opravy a údržby trakčného vedenia.

Možno teda predpoklada, že karosériu tohto motorového vozňa odkúpili lesy ako útulok pre lesných robotníkov pred nepriaznivým počasím. Žiaž, o ktorý z týchto vozňov sa jedná v tomto prípade, sa nám zatiaž nepodarilo zisti, ale údajne existuje pár kilometrov ďalej aj jeho druhá polovica. Či je to pravda, pôjdeme skúma nabudúce.

Pohžad zo strany od lesnej cesty.

Eminemove zvítanie s objavom.Celkový pohžad na "Arpáda"

Interiér vozňa.

Na niektorých oknách bol zachovalý vretenový mechanizmus otvárania okien

Nuž je pravda, že hžada takéto čosi v tak rozsiahlom komplexe ako sú Karpaty sa dá prirovna ku hžadaniu ihly...
Avšak pri troche šastia a dobrom popise sa nám výlet podaril. Naše prekvapenie vo výške 435mnm bolo vežké a treba poveda, že by sme si vcelku vedeli predstavi jeho využitie aj napríklad ako prístrešok v muzeálnom parku na Rendezi.

Čelný pohžad


MotorvodičiVýprava. sprava: Pavúk, Marian007, Eminem, Duko.
Na záver:
Tento rez autogénu je iba pár mesiacov starý. . .
Svedčí o tom, že niekto si už na tento "Fragment" slovenskej železničnej histórie brúsi zuby. Určite nie pre to, aby ho ukazoval ďalším generáciám. Prídeme o ďalšiu pamiatku? Alebo skúsime niečo urobi pre jej záchranu?

Redakcia privíta každý názor, či informáciu, ktorá by nám pomohla upresni niečo z osudu tohto "Arpáda", ale i pomôc jeho záchrane.

Ďakujeme!

Dnes 21.X.2009 sme sa dozvedeli o objave druhej polovice Arpáda v Smolenických lesoch. Podrobnosti s fotografiami nájdete tu:  >>odkaz (http)<<Šželeznica.railnet.sk´2009; DukoPramene: J.Bek: Atlas motorových vozňov

Verzia pre tlač Pošli priatežovi
Názory sa nemusia sa zhodova s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednos
Bratislava
Príspevkov: 219
23.09.2009 2:18 23.09.2009 2:21
Re: V Malokarpatských lesoch leží Tatranský expres!

Takýchto kúskov sa považuje po Slovensku určite ešte oveža viac. Na to, aby sa tento vozeň zachoval, by bolo vhodné uskutočni jeho prevoz z danej lokality na bezpečnejšie miesto. Samozrejme, že to bude stᝠaj nejaké peniaze, tak preto by som navrhoval zriadi nejaký fond, alebo účet, resp. nejakú zbierku, kde by sa zbierali peniaze na jeho záchranu. Tiež by nebolo zlé nazbiera nejakú skupinu dobrovožníkov, ktorá by nezištne pri prevoze a prípadnej rekonštrukcii vežmi pomohla. Ušetrili by sa tým aj nejaké financie. Držím palce a pevne verím, že záchrana tohto unikátu sa podarí! :super: :ejha: :kvetinka: :papa:

Alekšince
Príspevkov: 7383
23.09.2009 7:42 23.09.2009 7:42
Re: V Malokarpatských lesoch leží Tatranský expres!

Nič v zlom chlapci,ale obávam, sa že už je po funuse. Chytíte sa toho a rozpadne sa to ako keby ste chceli vybra Titanic z mora. Aspoň podža fotiek to tak vyzerá...Sorry , dnes ráno som sa zobudil ako pesimista, zajtra to bude lepšie :vv: