Dnes je: 05.03.2021 Meniny má Fridrich
Používatežov online: 81 Používatežov v sekcii
Články a reportáže: 7
Registrovaných: 0 Anonymných: 81 Viac ...

Diskusia - novinky

Novinky, články, reportáže

Autor: : Duko
Dátum zverejnenia: 28.07.2008 0:00:00
Zobrazení : 4320

 Fotenie na bicykli je výhodné najmä kôli omnoho lepšej prístupnosti na miesta, kam autá memôžu a možnos vychutnáva si vyskohorské prostredie s vedomím, že ak sa mi nejaké miesto zapáči zastavím a fotím, či len jednoducho vnímam a vychutnávam krásy, ktoré sa nachádzajú okolo. Dostal som sa na miesta, ktoré som našiel v archíve z čias mojich aktivít v MDC a porovnávam a samozrejme podelím sa s Vami...


Moja resp. naša cesta či rodinný výlet sa začína na Štrbskom Plese, ktoré za posledných sto rokov prešlo a prechádza vežkými zmenami. Vystupujeme zo zubačky, ktorá stojí zoči-voči električkám iba posledných takmer štyridsa rokov.


Nasadáme a vyrážame k samotnej hladine Plesa, kde to vlastne celé začalo.Pohžad na stanicuĄTEŽ a Liečebný dom Solisko v jeho pôvodnej podobe na Štrbskom Plese odhadujem že z konca 30-rokov minulého storočia. Foto: archív MDCPohžad súčasný. Stanica sa časom stala súčasou luxusného hotela Solisko a v súčasnosti chátra opustená uprostred vežkého staveniska, ktoré mi silno pripomína Petržalku a to s najvyšším stupňom ochrany prírody v Národnom parku nemá nič spoločné.Pohžad čelom vzad. Naša výprava v "centre betónovania" vpravo medzi modrým autom a bicyklom múr a teleso bývalej parostrojnej zubačky ktorá mala vlastnú staničnú budovu na mieste ktorej práve stojíme.A toto je pohžad dávno minulý na ktorom vidno roh bývalej staničnej budovy zubačky, z ktorej ostali pozostatky až do polovice 80-tych rokov. Nachádzal sa tam dokonca i bufet prezývaný Kolečko. Fotka z archívu MDC.


Vydávame sa dos znechutení stavom v akom sa momentálne Pleso nachádza povedža telesa trate smerom ku bývalej pošte, ktorá sa mimochodom tiež premieňa na luxusné apartmány.Tu sa na jednom odpočívadle nachádzala i betónová pätka z návestidla. Prežila do dní nedávnych. Dnes je na tomto mieste prenájom lodičiek za 450sk/30min. Betónová pätka zatiaž tvorí čas oporného múrika.Prístav člnkov. Výprava stojí na bývalom telese TEŽ.Teleso pokračuje serpentínou smerom ku bývalej pošte a chodníkom až dolu ku hotelu Baník.Takto to tu vyzeralo pred mnohými rokmi. Žiaž z tohto miesta už retro-foto nebude, lebo tu stavajú panelák... Foto: archív MDCPanelák na mieste, kde stál kedysi fotograf.


Pokračujeme ďalej k Novému Štrbskému Plesu, kde sa dodnes zachoval oporný múr. Po cca 100 metroch sa spája s preložkou trate, ako ju poznáme dodnes.Na Popradské Pleso použijeme starú cestu ktorá má síce horší povrch, ale o to lepší výhžad na prírodu. Po niekožko sto metroch sa objaví divoká voda potoka ponad ktorú vedie most Tež-ky.Klesanie trate je v tomto úseku až po Popradské Pleso dos strmé.Fotka tej istej električky zhora. ŠJakub KeloPo ďalších niekožko sto metroch tra klesá ku ceste.Aby sa s ňou vykrižovala pod štítmi Tatier.Rozsiahlou rekonštrukciou prešla aj väčšina mostov na trati. Objektív som zameral väčšinou na tieto stavby. Flóra sa zotavuje po víchrici vežmi rýchlo.Na niektorých miestach sú až tri mosty vedža seba. V tomto prípade sú iba dva- cestný a železničný.A ešte jeden pohžad.Príchod vlaku do Tatranskej Polianky.Až teraz máme možnos obdivova dielo, ktoré človek vytvoril pri stavbe tohto dopravného systému.Všade rúbaniská, ale úchvatné pohžady, ktoré snáď nepotrebujú komentár.Tri mosty. Nová cesta, tra a stará cesta z ktorej vznikol tento záber.Pohžad na miesto z ktorého vznikla predchádzajúca fotografia. Stará cesta.  Nestojí za to počka tu na električku?


Nasledujúce miesto je vežmi zaujímavé z architektonického hžadiska a priznám sa až do víchrice som nemal o ňom ani páru. Veď tra viedla lesom. Posúďte sami ako sa vysporiadali stavitelia so stúpaním, ktoré bolo treba prekona medzi Šrobárovým ústavom a Starým Smokovcom.Tieto snímky vznikli z veže starej meniarne, ktorá svojmu účelu slúži dodnes. Ako zaujímavos je nutné uvies, že sa tu nachádzala i akumulátorová batéria, ktorá v prípade výpadku napájania z elektrárne slúžila ako záložný zdroj.

Ďalšie zábery vznikli na Lomnickej trati, ktorá je rovnako zaujímavá.Stará Lesná.Záver trate Tatranská Lomnica. Odtiažto je možnos pokračova po ceste do Kežmarku, Studeného Potoka, Popradu. či naloži bicykle do vlaku a pokračova v naplánovanej ceste.Tožko z nášho výletu. V ďalšom pokračovaní sa vyberieme podtatranskou cyklotrasou z Važca do Popradu ktorá pre fotografa stojí za to.Šzeleznica.railnet.sk´2008; Duko

Verzia pre tlač Pošli priatežovi
Názory sa nemusia sa zhodova s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednos
Dubnica nad Váhom
Príspevkov: 2477
28.07.2008 7:52 28.07.2008 7:52
Re: Pohžady na TEŽ-ku zo sedla bicykla s trochou histórie...

Pekný výlet. Ako tak zisujem, víchrica okrem škôd odhalila aj veža zabudnutých pohžadov. :super:

Alekšince
Príspevkov: 7383
28.07.2008 19:04 28.07.2008 19:04
Re: Pohžady na TEŽ-ku zo sedla bicykla s trochou histórie...

Treba fotit kým sa dá, lebo J&T vo vežkom skupuje v Tatrách čo sa dá a podža ich hovorcu nie je v ich záujme orientova sa na širokú verejnos, ale iba na bohatú vrstvu....Takže sa časom možno dočkáme aj nejaké plotu, zákazu vstupu a Tatry budeme obdivova ak tak za poplatok aj to možno iba niekde zo Štrby.. :sibe:

Príspevkov: 286
08.02.2009 7:02 08.02.2009 7:02
A situácia vo februári 2009 :

Tatry prázdne , boháči išli do Rakúska, Talianska, Švajčiarska. Chudobní na zimné dovolenky nemajú a na letné radšej zostanú doma, najmä keď zúri ekonomická a energetická kríza ! :idea: :smutny: