Dnes je: 03.06.2023 Meniny má Karolína
Používateľov online: 57 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 1
Registrovaných: 0 Anonymných: 57 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : Duko
Dátum zverejnenia: 01.08.2011 0:00:00
Zobrazení : 7392


V utorok 19.7.2011 otvorili Lesy novú cyklotrasu po telese Čiernovážskej lesnej železnice v úseku Benkovo - Čierny Váh. Vzhľadom na to, že ide o suverénne najkrajší úsek vytesaný do skaly stojí za návštevu. Kým sa odhodláte, pozývame Vás na malú fotoexkurziu.

Cyklotrasa vedie Čiernovážskou dolinou už niekoľko rokov, ale málokto z cyklistov tušil, že dolinou pred štyridsiatimi rokmi viedla trať najkrajšej úzkorozchodnej železnice na Slovensku.
Chodieval som dolinou dlhé roky aj pešo, po opustenej trati železničky a dokumentoval to, čo z nej ostalo. Žiaľ, každý rok som nachádzal menej a menej artefaktov, až teleso zarástlo vegetáciou tak, že ostalo ťažko prístupné. A tak som vždy, keď som bol v Tatrách aspoň jeden deň venoval cyklotúre touto malebnou dolinou so zastávkami na kultových miestach, ktoré boli v časoch prevádzky jedinečné a vzbudzujú úctu i po mnohých rokoch a ako bonus som si vždy pridal nejakú tú odbočku do niektorej z dolín.
Nesmierne ma potešila správa od Vladda, že dolinou sa stavia cyklochodník práve v týchto miestach. A tak pribudol ďalší dôvod zbaliť gril a vyraziť.
Skôr, než sa vyberieme na cyklotrasu, dovolím si malú spomienku na históriu železničky z tabule, ktorá visela na skanzene lesnej železnice v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Tu treba spomenúť, že celá železnica bola až do svojho konca vzorne udržovaná a vyhľadávaná turistami.

Vráťme sa však ku cyklotrase: Do Čiernovážskej doliny sa dá dostať niekoľkými variantami a to z Popradu cez Spišské Bystré, Kravany a Liptovskú Tepličku, alebo zo Štrby smerom na Šuňavu a Liptovskú Tepličku s odbočením na Kolesárkach vpravo, alebo z Kráľovej Lehoty smer Svarín. Ešte jedna odbočka, ktorú sme tiež vyskúšali je z Važca. Venovať sa budeme našej cyklotrase v smere od Liptovskej Tepličky: V Benkovskej odbočke je rázcestník, ktorý smeruje cyklistov na teleso trate a vlastne cyklotrasy. Cyklotrasa vstupuje na teleso trate na Benkove pri moste hneď vedľa schátranej budovy bývalej stanice Benkovo.


odbočka z cesty na cyklotrasu


Most a schátraná budova stanice v Benkove. Tu bola úvraťová odbočka do doliny so skladom uhlia a točňou, aby do úvrate mohol ísť parný rušeň "komínom napred" Dostať sa ku budove je z roka na rok obtiažnejšie, ale hádam svitne aj jej na lepšie časy.

v roku 2003 vyzerala budova omnoho lepšie...


ostáva veriť, že ešte príde čas na obnovu a využitie tejto staničky, na ktorej bol v osemdesiatych rokoch kriedou napísaný príznačný nápis:"Ranč na konci sveta"

Ale vyrazme po novovybudovanej trase


Pohľad od staničky v Benkove smer sklad uhlia a točňa.


Sklad uhlia. Rušne, ktoré obsluhovali aj odbočky do dolín by nevystačili s palivom a tak sa v doline nachádzal aj sklad uhlia, ktorý sa zachoval najmä vďaka tomu, že ho poľovníci používali ako sklad sena pre zver.


Už spomínaná točňa. Skôr to, čo po nej ostalo po besnení jedného pána z lesov, ktorý pre pár korún bol ochotný zlikvidovať to málo, čo tu ešte ostalo.


Stav točne v roku 1995.


A takto vyzerala točňa v plnej paráde, i keď dokonca prevádzky ostávalo už iba pár dní. Píše sa december 1972. foto: archív Ing Svatopluk Šlechta


My sme ju využili na grilovanie, ale v budúcnosti by tu mohol byť trebárs aj kolotoč pre deti.


Dobový pohľad na miesto, kde je dnes vybudovaný altánok pri točni. foto: archív Ing Svatopluk Šlechta


A dnešný pohľad.


Altánok ešte vo výstavbe - dnes už slúži svojmu účelu v plnej kráse.


Vyrážame od točne do doliny. Nasledujúcich päť kilometrov traťového telesa bolo v prevažnej miere vytesané do skaly v kaňone Čierneho Váhu.


Až pri pohľade na tie skaly, skalné zárezy a zurčiaci Váh o pár desiatok metrov nižšie si človek uvedomí, aké dielo tu vytvoril a následne zničil človek.


Tento úsek sa mi zdal trochu povedomý.Rok 1986...Krátky násyp ponad betónový priepust, ktorý sa dá obdivovať z cesty.


Pohľad z cesty starý niekoľko rokov.


Na násype sa stále nachádza kilometer 22.Pohľad odspodu.Snom každého, kto toto vidí, je už len položiť koľajničky a počuť húkať mašinku.


Jednoducho nádhera.


Rázcestie pod horárňou Brezová.

Ako obrovské prekvapenie sa nám podarilo nájsť ešte starý pôvodný drevený sklonovník.
V osade Čierny Váh pod zrekonštruovaným kostolíkom možno nájsť tabuľu s údajmi o projekte.
Pod priehradou v Nižnom Chmelienci sú ešte pätky dvoch mostov.
V kaluži sme našli dnes už nevídanú potápku.
Keďže nám ostalo ešte času previezli sme sa Svarínskou dolinou
Vo Svarínskej doline sme našli a nakúkli do miestnej jaskyne.
Verím, že toto dielo z eurofondov nezarastie časom stromami ako železnička, ale privedie človeka, ktorý dokáže naplno odhadnúť potenciál, ktorý táto dolina i železnička dodnes má a dokáže do nej vdýchnuť tú správnu atmosféru s vôňou dymu, pary a ihličia, ktorá sem určite patrí.
©železničný.net´2011; Duko

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Poprad
Príspevkov: 905
01.08.2011 9:13 01.08.2011 9:13
Re: Najkrajším úsekom P.L.Ž. vedie cyklotrasa

Krásny výlet.. škoda, že som ten deň musel do práce.


Administrátor
Bratislava
Príspevkov: 17127
01.08.2011 9:58 01.08.2011 9:58
 Re: Najkrajším úsekom P.L.Ž. vedie cyklotrasa

Nesmúť Tom. Isto tam tento mesiac ešte na jednu grilovačku pôjdem. :papa:


SK
Príspevkov: 7720
01.08.2011 17:17 01.08.2011 17:17
 Re: Najkrajším úsekom P.L.Ž. vedie cyklotrasa

velmi pekne Duko, az ma zo stolicky dvihalo, ked som zbadal tvoj report...
je vobec toto mozne na SK?
:super:

Zvolen
Príspevkov: 1091
01.08.2011 13:06 01.08.2011 13:06
Re: Najkrajším úsekom P.L.Ž. vedie cyklotrasa

Keď si zoženiem bicykel, tak sa sem jednoznačne zastavím.Možno ešte tieto prázdniny :papa:

Lipt. Mikulas
Príspevkov: 2531
02.08.2011 11:08 02.08.2011 11:08
Re: Najkrajším úsekom P.L.Ž. vedie cyklotrasa

V prvom rade musim pochvalit novu stranku:super:
Mne bolo takisto potesenim ze sme tam sli,dozvedel som sa vela novych info o PLZ. Tie fotky od spominanej objednanej jazdy Šlechtu su super,ale aj ta z roku 1986. Dnes to je takmer neuveritelne, ze tam boli kolaje,a to este cca 15 rokov po zruseni.Hlavne ked to uz bola cast za Svarinom, teda nebola pamiatkovo chranena. Ta tocna bola naozaj pekna,nestalo to za tych par KČS :nerob: co na tom zarobili.:papa: