Dnes je: 16.06.2021 Meniny má Blanka
Používateľov online: 85 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 3
Registrovaných: 0 Anonymných: 85 Viac ...

Diskusia - novinky

Novinky, články, reportáže

Autor: : Duko
Dátum zverejnenia: 18.07.2008 0:00:00
Zobrazení : 3242

 Je nedeľa 6.7.2008. Deň letný, prázdninový, sviatočný, nostalgický a hlavne prvý dovolenkový. Čaká nás cesta R 601 - Quelle na Štrbu, odtiaľ presun na zubačku a v sedle bicykla do Smokovca za Kométou. Stíhame v pohode a tak je čas zbehnúť i kúsok pod Starý Smokovec zachytiť prichádzajúci vlak na rúbanisku...

Výprava po vykládke zo zubačky. Neodpustil som si povinné foto z Plesa a farba oblakov neveští nič dobré...


Netrvá dlho a počuť jedinečný tón píšťaly Kométy, ktorá sa napriek záťaži dvoch vozňov s nezvyčajnou ľahkosťou prediera dvojitým esíčkom medzi Dolným a Starým Smokovcom.


Prekvapila ma výška, ktorú dosahuje porast. Svedčí to o tom, že príroda sa vie veľmi rýchlo prispôsobiť.Než sa mi podarilo vyšlapať naspäť do Smokovca, súprava bola už obehnutá a obecenstvo sa občerstvovalo.Známe tváre nebolo treba dlho hľadať. Zľava JMbasket , Terčík, Ujo heligonkár, "dedko" rušňovodič Jaro Vančo a Marian Lúčanský. Jaro ma hneď vítal otázkou: "Máš tu gril?" Kde je vozík, tam je gril! Znela odpoveď. OK, idem volať do depa, nech pošlú mäso, ideme grilovať!Mäso bolo ďalej  ako čas odchodu a tak som odložil v Smokovci famílii bajky, sadol na svoj a poďho hľadať nejaké pekné miestečko.Obe fotky sú fotené z jedného miesta a mňa čaká šprint do Lomnice.Príchod do Lomnice som stihol. Cestou sa mi podarilo predbehnúť udivenú dvojicu na Harley- Davidsone, čo pobavilo osádku vlaku.V týchto miestach vídať vozidlo iba veľmi zriedka.Stretnutie troch typov motorových vozňov.Dve generácie električiek. V pozadí pôvodná budova meniarne, ktorá slúži dodnes.


Ako keby tu mali električky hniezdo...Na zemi sú deti, svet vesmírom letí, nekrúžia ním len samé Kométy....Po návrate z Lomnice sa Kométa vydala na opačnú stranu - do Tatranskej Polianky.V Tatranskej Polianke sme si veru s Jarom i Marianom Vaverčákom - predsedom Veterán klubu železníc Poprad pospomínali na marec roku 1987, kedy sa práve tu pod Gerlachovským štítom  nakrúcal film Rodáci. A  nebyť filmárov, ktovie aký osud by Kométu stihol.
Sľubujem, že ak nájdem fotky z tých čias určite ich sem dám.Návrat z Polianky bol síce proti slnku, ale i tak ponúkol pekné zábery.Ešte jeden pohľad na "Pána" Tatier a fialové rúbaniská plné kvetov. Tu som začal vážne rozmýšľať, či víchrica bola vlastne katastrofou...Smer Lomnica. Stará Lesná a všade fialové kvety....Krásne miesto pod Lomnickým štítom plné brusníc. Druhá jazda do Lomnice. Gril je už na palube! Mäso tesne pred Smokovcom a ja mám poslednú fotku, ktorú som si vytipoval za sebou. Hlad je už tiež v štádiu rómskej muziky v žalúdkoch, ideme na to!V Lomnici nakladám bajk obliekam dres a poďho do práce. Táto fotka by sa dala nazvať aj mojim obľúbeným "Tady sem si dovolil ze své zahrádky............."Spoločné foto z Veľkého Slavkova, kde sme čakali na križovanie.Tu sa chytila kuchtenia naša "Maminka" pre ktorú mal tento deň tak trochu slávnostný nádych... Všetko najlepšie!


Koniec akcie. Konečne je čas si vydýchnuť, vymeniť zážitky, v kľude si zajesť.

Cestou z depa nám ostalo trochu času a tak mi nedalo, aby som sa nepozrel na miesta, ktoré Kométa pamätá ešte zo svojich mladých čias a zachovali sa i keď nie v bohvieakom stave dodnes.


Pohľad do "starého" depa TEŽ. Na to, že je jeho súčasným vlastníkom stavebná firma vôbec nevyzerá, ale za to je v ňom veľa artefaktov, ktoré stoja za pozornosť. Sú tam dodnes zachované múry depa, izolátory na stropoch, prehliadkové jamy s koľajou, výhybka (vyzerá, že nie jediná), i koľaj v oblúku vedúca z ulice do depa...


Popod tento most tiež chodili kedysi električky.... Údajne v prevádzke spôsobovala veľké problémy spodná voda a preto bola časom trať presmerovaná.


Ulica vo Veľkej po ktorej kedysi chodili električky...

Záverom sa chceme poďakovať všetkým členom i nečlenom Veterán klubu železníc Poprad, ktorí zorganizovali túto vydarenú akciu a prajeme im veľa ďaľších perfektných akcií a úspechov v aktivitách klubu.


©zeleznica.railnet.sk´2008;Duko

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť