Dnes je: 05.03.2021 Meniny má Fridrich
Používatežov online: 75 Používatežov v sekcii
Články a reportáže: 1
Registrovaných: 0 Anonymných: 75 Viac ...

Diskusia - novinky

Novinky, články, reportáže

Autor: : Duko
Dátum zverejnenia: 18.07.2008 0:00:00
Zobrazení : 3147

 Je nedeža 6.7.2008. Deň letný, prázdninový, sviatočný, nostalgický a hlavne prvý dovolenkový. Čaká nás cesta R 601 - Quelle na Štrbu, odtiaž presun na zubačku a v sedle bicykla do Smokovca za Kométou. Stíhame v pohode a tak je čas zbehnú i kúsok pod Starý Smokovec zachyti prichádzajúci vlak na rúbanisku...

Výprava po vykládke zo zubačky. Neodpustil som si povinné foto z Plesa a farba oblakov neveští nič dobré...


Netrvá dlho a poču jedinečný tón p횝aly Kométy, ktorá sa napriek záaži dvoch vozňov s nezvyčajnou žahkosou prediera dvojitým esíčkom medzi Dolným a Starým Smokovcom.


Prekvapila ma výška, ktorú dosahuje porast. Svedčí to o tom, že príroda sa vie vežmi rýchlo prispôsobi.Než sa mi podarilo vyšlapa naspä do Smokovca, súprava bola už obehnutá a obecenstvo sa občerstvovalo.Známe tváre nebolo treba dlho hžada. Zžava JMbasket , Terčík, Ujo heligonkár, "dedko" rušňovodič Jaro Vančo a Marian Lúčanský. Jaro ma hneď vítal otázkou: "Mᚠtu gril?" Kde je vozík, tam je gril! Znela odpoveď. OK, idem vola do depa, nech pošlú mäso, ideme grilova!Mäso bolo ďalej  ako čas odchodu a tak som odložil v Smokovci famílii bajky, sadol na svoj a poďho hžada nejaké pekné miestečko.Obe fotky sú fotené z jedného miesta a mňa čaká šprint do Lomnice.Príchod do Lomnice som stihol. Cestou sa mi podarilo predbehnú udivenú dvojicu na Harley- Davidsone, čo pobavilo osádku vlaku.V týchto miestach vída vozidlo iba vežmi zriedka.Stretnutie troch typov motorových vozňov.Dve generácie električiek. V pozadí pôvodná budova meniarne, ktorá slúži dodnes.


Ako keby tu mali električky hniezdo...Na zemi sú deti, svet vesmírom letí, nekrúžia ním len samé Kométy....Po návrate z Lomnice sa Kométa vydala na opačnú stranu - do Tatranskej Polianky.V Tatranskej Polianke sme si veru s Jarom i Marianom Vaverčákom - predsedom Veterán klubu železníc Poprad pospomínali na marec roku 1987, kedy sa práve tu pod Gerlachovským štítom  nakrúcal film Rodáci. A  neby filmárov, ktovie aký osud by Kométu stihol.
Sžubujem, že ak nájdem fotky z tých čias určite ich sem dám.Návrat z Polianky bol síce proti slnku, ale i tak ponúkol pekné zábery.Ešte jeden pohžad na "Pána" Tatier a fialové rúbaniská plné kvetov. Tu som začal vážne rozmýšža, či víchrica bola vlastne katastrofou...Smer Lomnica. Stará Lesná a všade fialové kvety....Krásne miesto pod Lomnickým štítom plné brusníc. Druhá jazda do Lomnice. Gril je už na palube! Mäso tesne pred Smokovcom a ja mám poslednú fotku, ktorú som si vytipoval za sebou. Hlad je už tiež v štádiu rómskej muziky v žalúdkoch, ideme na to!V Lomnici nakladám bajk obliekam dres a poďho do práce. Táto fotka by sa dala nazva aj mojim obžúbeným "Tady sem si dovolil ze své zahrádky............."Spoločné foto z Vežkého Slavkova, kde sme čakali na križovanie.Tu sa chytila kuchtenia naša "Maminka" pre ktorú mal tento deň tak trochu slávnostný nádych... Všetko najlepšie!


Koniec akcie. Konečne je čas si vydýchnu, vymeni zážitky, v kžude si zajes.

Cestou z depa nám ostalo trochu času a tak mi nedalo, aby som sa nepozrel na miesta, ktoré Kométa pamätá ešte zo svojich mladých čias a zachovali sa i keď nie v bohvieakom stave dodnes.


Pohžad do "starého" depa TEŽ. Na to, že je jeho súčasným vlastníkom stavebná firma vôbec nevyzerá, ale za to je v ňom veža artefaktov, ktoré stoja za pozornos. Sú tam dodnes zachované múry depa, izolátory na stropoch, prehliadkové jamy s kožajou, výhybka (vyzerá, že nie jediná), i kožaj v oblúku vedúca z ulice do depa...


Popod tento most tiež chodili kedysi električky.... Údajne v prevádzke spôsobovala vežké problémy spodná voda a preto bola časom tra presmerovaná.


Ulica vo Vežkej po ktorej kedysi chodili električky...

Záverom sa chceme poďakova všetkým členom i nečlenom Veterán klubu železníc Poprad, ktorí zorganizovali túto vydarenú akciu a prajeme im veža ďažších perfektných akcií a úspechov v aktivitách klubu.


Šzeleznica.railnet.sk´2008;Duko

Verzia pre tlač Pošli priatežovi
Názory sa nemusia sa zhodova s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednos