Dnes je: 19.10.2021 Meniny má Kristián
Používateľov online: 44 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 2
Registrovaných: 0 Anonymných: 44 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : 350hugino
Dátum zverejnenia: 23.12.2018 12:49:59
Zobrazení : 6318

Panenská jazda 362 017-6

Ivan ukončil poslednú službu v roku 2018 a poprial strojmajstrovi vianočné vinše. Nič netušiac prechádzal po chodbe rušňového depa Bratislava hlavné a klopal na dvere s vianočnými koledami. V kancelári vedúceho strojmajstra ho ale čakalo prekvapenie. Vzhľadom na zúfalý nedostatok rušňovodičov bol požiadaný, aby pred vianočnými sviatkami vykonal ešte jednu nadčasovú službu. Službu s koncom ukončenia pred polnočnou hodinou, kedy sa rušňovodič nemá ako dostať domov, službu ako stvorenú pre Ivana, ktorý to do Petržalky má autom takpovediac na skok.


Na druhý deň 21.12.2018 sa hlásil do služby pri okienku strojmajstra.

„Zatiaľ nemám žiadny rušeň na vlak“, vítal ho Janko.

Ivan ihneď využil nedostatok prevádzky schopný rušňov a drankal, aby mu pridelil na výkon žehličku, teda rušeň 210. Bola to príležitosť, ako si splniť tajný sen a odviesť vlak do Kútov na dvestodesiatke.

V tej chvíli priniesol vedúci posunu knihu opráv od jedného rušňa. Strojmajster Janko zobral do ruky vysielačku a prikázal výhrevenskému posunu vystaviť rušeň pod trakčné vedenie.

„Berieš si sedemnástku“ oslovil ho.

Akú sedemnástku, pomyslel si, zaiste to bude jeden z obľúbených žartíkov, kedy laminátku, ktorá sa použije namiesto plánového dvojsystémového rušňa premenujú na iné číslo. Ale sedemnástu laminátku predsa nemáme. Možno to bude 350.017. Ale nebola.

Až pohľad na číslo napísané na knihe opráv prezradil všetko.

362.017-6.

Ivan prehodil cez plece predpisovú kabelu, na druhé plece batoh a vybral sa do búdy vedúceho posunu. Pohľad mu upútal nablýskaný rušeň točiaci sa na točni, ktorý napokon kinderková mašinka zatlačila na naftovú koľaj depa.

Vystúpil na stanovište, zapol odpojovač akumulátorovej batérie a pomocný kompresor.

„Ahoj mašinka“ prihovoril sa jej a pohladil pult, tak ako na každom stroji s ktorým jazdí.

Kým pomocný kompresor trpezlivo v malých dávkach zvyšoval tlak vzduchu potrebný pre zapnutie hlavného vypínača nahliadol do odovzdávkovej knihy. Posledný zápis zo dňa 31.10.2018. Až v tejto chvíli pochopil, že na výkon mu bol pridelený rušeň 363.144 na ktorom bola vykonaná rekonštrukcia na rýchlosť 140km/h a po skúšobnej jazde a technicko bezpečnostnej skúške je prvýkrát pridelený na výkon.

Času nebolo veľa. Hranica vystavenia z depa na vlak sa blížila. Zopnúť hlavný vypínač, sprevádzkovať rušeň. Ivan vykonal funkčné skúšky a na pokyn vedúceho posunu zašiel na hranicu depa. Posun ukončil zájdením na súpravu vlaku 2016 na odstavnom koľajisku.

Vlakvedúci spísal vlak, v skutočnosti dva vlaky, ktoré sa v Kútoch rozdelia. V čele stála 362.017 a vzadu 240.142. Zapojiť vlakovú kúrenie, vykonať skúšku priebežnej brzdy. Vozmajster podpisuje súpis vlaku. Vlak je obrzdený takpovediac na chlp. Potrebné brzdiace percentá 106, skutočné 106.

Cez čelné okno Ivan sleduje pohyb výhybkára pri matečnej koľaji. Závažie výhybky sa prestavuje a z vysielačky počuť súhlas na jazdu po starej spojke na hlavnú stanicu. Sedemnástka zamrnčí a tyristory pustia prúd do trakčných motorov. 512 ton železa sa dáva do pohybu a pomaly sa prepletá koľajovými spojkami až zastavuje na šestnástej koľaji pri štvrtom nástupišti.

„Čo mi to píšeš v tom rozkaze?“ pýta sa Ivan výpravcu, ktorý mu doručil všeobecný rozkaz.

„Čo tam je?“ pýta sa ho kamarát v červenej čapici.

„Si mi nechal podpísať, že decembrovú výplatu venujem charite výpravcom na hlavnom“, s úsmevom hovorí Ivan a žartovne dodáva, „ešte dobre , že som ten rozkaz čítal skôr ako som ho podpísal“

„Srandičky?“ odpovedá výpravca. Vie že Ivan si vymyslí vždy niečo na pobavenie. Keby tam nebolo svetelné návestidlo, zaiste by sa rameno na mechanickom návestidle zdvihlo od smiechu, rovnako ako sa zasmiali spolu s výpravcom. Namiesto toho sa rozsvietila návesť 40 a opakovaná výstraha. Pískanie píšťalky, výprava vlaku a mašinka si spokojne zamrnčí. Vlak 2016 pomaly opúšťa nástupište. Cestové návestidlo je v polohe Stoj. Vlak ide na odhlášku za rýchlikom do Kútov, ale bez zastavenia pokračuje na opakovanú výstrahu do tunela. Veselé zapískanie píšťalky a vlak pohltila tma. Počas jazdy Ivan sledoval a počúval ako si mašinka spokojne užíva prvé kilometre. Kde tu občas sa postavila na zadné, ako kôň ktorý sa odmieta podrobiť, ale stačilo krátke dohovorenie, utíšenie, všetko to bolo o kamarátstve a vzťahu človeka so strojom.

Takmer načas vlak dorazil do stanice Kúty, kde sa rozdelil a sedemnástka obehla svoju štvorvozňovú súpravu. Stanovište prevoňala aróma kávy. Krátka chvíľa relaxu, malá svačinka a obratový vlak 1739 opúšťa stanicu Kúty.

Bez problémov sedemnástka hrdo vykračovala s vlakom na spiatočnej ceste.

Moravský Svätý Ján

Moravský Svätý Ján

Malacky

Malacky

Zohor

Zohor

Bratislava

Bratislava

V stanici Pezinok mašinka obehla súpravu a zapózovala vo svetle staničného osvetlenia pred odchodom vlaku 3046 do Malaciek.

V stanici Pezinok mašinka obehla súpravu a zapózovala vo svetle staničného osvetlenia pred odchodom vlaku 3046 do Malaciek.

 Po príchode s vlakom 3046 do Malaciek.

Po príchode s vlakom 3046 do Malaciek.

Z Malaciek odviezla sedemnástka súpravový vlak 2097 do Bratislavy, kde ho vystriedal kolega.

Ivan pohladil pult ešte raz a poprial mašinke všetko dobré a veľa kilometrov bez porúch.

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
do r. 1996 Bratislava, potom Šumava
Príspevkov: 40
01.01.2019 10:42 01.01.2019 10:42
Re: Panenská jazda 362 017-6

Každý druhy by frflal a nadával na
presčas, ale Ivan si ho užil a este napisal krasny clanok a zdokumentoval prvu jazdu s 362.017. Prajem vela šťastných km v novom roku!