Dnes je: 11.04.2021 Meniny má Július
Používatežov online: 48 Používatežov v sekcii
Články a reportáže: 1
Registrovaných: 0 Anonymných: 48 Viac ...

Diskusia - novinky

Novinky, články, reportáže

Autor: : krz
Dátum zverejnenia: 22.10.2010 0:00:00
Zobrazení : 3179V jeden ešte vtedy letný deň mi zazvonil mobil a Duko na druhom konci mi položil otázku: Ideš niekde 14., 15., 16. a 17. októbra? Vežmi dobre vedel, že sa ma nemá pýta, či budem niečo robi, lebo moja odpoveď by bola, že „určite áno,“ takže išiel na istotu a či teda nemám v pláne niekam ís. Že by sa šlo na Mlynky aj s ostatnou redakčnou radou a popri stretnutí by sa čo-to pofotilo. Keďže som nemal žiadnu cestu na pláne, tak som mu na to kývol. Samozrejme, neskôr sa predsa len niečo do toho zamotalo, ale, čo už... Tak to so mnou býva.14. októbra teda Duko dorazil spolu s Marcelou a ich bodyguardom Čokinou IC-éčkom 501 Zelmer do Trenčína.

V čele IC 501 bola prototypová gorila jednička s ukradnutou tabužkou
Prestup do nekožajového vozidla prebehol takmer hladko, len bodyguardovi Čokine sa nechcelo do strážneho domčeka, ergo taške na psa, tak sa chvížu hžadal vhodný spôsob, ako ju tam dosta. Najzaujímavejším bol ten, kde by vošla Čokina nosom dovnútra s tým, že snáď sa v tej taške otočí. Netreba ani zdôrazňova, že tá vežkos tašky bola taká, že keby sa urobili otvory na nohy, môže ju Čokina nosi ako vestu.

A poďho na Strečno. Meteorológovia sžubovali pekné počasie, no hmly aj do obeda. Strečno už hmla opúšala, tak tam vzniklo zopár nasledovných záberov:


Žilinský portál tunela Strečno v rannom opare
Portály tunelov Strečno II a Strečno III z vrútockej strany

Tu sme striehli na IC 501 Zelmer, ktorý sme spožahlivo predbehli. No mne fotka nevyšla a dáva ju sem sa teda neodvážim, aby som nejakému fotografickému perfekcionalistovi nepokazil deň. Tu sú aspoň fotky tandemu Duko/Marci prichádzajúceho Zelmera:


foto: Š Duko
foto: Š Marci
Duko stihol aj túto bagetu. foto: Š Duko

Ja som nafotil iné vláčiky, ktoré šli po "ícéčku":


R 601 Leier vychádza z tunela Strečno IITen istý rýchlik Dukovou optikou. foto: Š Duko
Ex 144 Detvan v rannom opare a v protisvetle


Vežmi zmeškaný R 600 Mora z toho istého "angžu". (Rozumej: uhla.)


Ešte na nás vybehlo "stereo", ktoré šlo ako Rv...


...a R 602 Čingov
Šlo sa ďalej.

Duko vyšiel s nápadom nachvížu necha železnicu železnicou a ís trochu pofotografova jesennú panorámu Tatier od nádrže Čierneho Váhu. V Ružomberku sme pribrali Hujera Suzukiho a ahali sme na Krážovu Lehotu.


Cesta k nádrži už hrala takýmito farbami
Vodnú hladinu v betóne ma nelákalo vežmi foti ale zato panorámu... Tož aj vy posúďte (nechám bez komentára, lebo ani neviem, čo by som do neho napísal):
Pridám ešte aj ostatných členov „výjazdovej skupiny“:


Vedúci zájazdu so svojou polovičkou.
(to sme ešte netušili, že Duko v ten deň bude ašpirova na titul: Horský vodca roka. Alebo storočia?)
Kto je väčší Kriváň?
A tie kopce furt nie a nie za ním ís...
Duko a Hujer Suzuki

„Vy jste se zase kochal, že jo, pane doktore?“

Poďme ďalej, viac na východ, k Važcu.

Čakal nás zlatý klinec programu. A veru prišiel. Žiaž, v tomto prípade si budete musie vystači s mojím rozprávaním, lebo takmer nikto z nás nenašiel odvahu niekoho iritova prípadným fotením. Ale pekne poporiadku.

Presunuli sme sa k Važeckej jaskyni, odkiaž sme mali prejs na pekné miesto na fotenie vlakov. Duko mal predstavu z „gúglertu“, kde asi treba ís a tak, so slovami "neboj sa a poď", zamieril na cestu poza olympijskú dedinu (rozumej rómsku alebo cigánsku osadu). A tak sme sa na základe vyššie uvedenej výzvy nebáli a šli... Musím poveda, že tam žijú samí slušní žudia, lebo sme sa tak na“dobrýdeňovali“ ako nikdy. Cesta poza osadu bola zaujímavá, lebo oddežovala obydlia od poriadne rozheganých latrín a tie boli niekedy skutočne až unikáty. Takmer nepoužitežné a preto, pravdepodobne, podaktorí úžavychtiví už uznali, že netreba sa unúva do takej búdky a kládli rovno na tú cestu, ktorou sme sa my pojali hžada superfotoflek. Takmer sme tancovali balet na špičkách. Dopadlo to bez ujmy, kontrast tmavej hnedej voči zelenej a sivej bol celkom rozlíšitežný. Na konci osady sme natrafili na starého Róma, ktorý nechápal čo tu robíme a kam ideme, a že či náhodou nechceme ís do Východnej. To už Duko zamieril do kopca a začalo stúpanie, ktoré nemalo konca. Minuli sme inštitúciu „Drukos-výnos“, prešli sme snáď všetky rómske energetické cestičky, vyšvihli sme sa nad pásmo pňov s výškou 1,5 metra a stromy stále zavadzali... Duko vytrvalo utekal dopredu, my sme nestačili, vzduch pomaly redol, kopec nie a nie skonči... A fotoflek v nedohžadne. Tak začali vznika namiesto vlakových, tieto fotky:
foto: Š Marci

No, po nejakom čase už nášho horského vodcu (tak sme ho už otitulovali) začalo by poču zdola, namiesto zhora. Usúdili sme, že asi to už vyššie nepôjde a keďže všetky chodníky boli dávno za nami, tak sme to spustili šusom kolmo dole. Aby som nezabudol... Ešte v osade si Čokina našla kamaráta, nejakého rómskeho čokla, ktorý sa vybral s nami na celú turistiku a snáď jediní oni dvaja mali rados z tohto blúdenia, lebo lietali doslova a dopísmena hore-dole. Veru... Doteraz Rómovia kradli psy gádžom, teraz gádžovia šlohli psa Rómom.


Záber z nášho traverzného šusovania po vrstevniciach


Aby sme zase moc nereptali, aj na vlaky nakoniec došlo, aj keď nie tak, ako sa pôvodne zamýšžalo:


Rakaňa na postrku
Os 7813 pred VažcomA posledné moje foto toho dňa, IC 504 Tatran s 350.001
Aj tu je Tatran. foto: Š Duko


Po týchto fotkách sme zahájili návrat k autám, dúfajúc, že nás čakajú bez ujmy. Nikomu z nás sa nechcelo zase ís tou cestou poza osadu a tak Duko si to hrdinsky namieril priamo do osady, ktorá začínala slepou ulicou a s prádlom na šnúre, ktoré sme podliezali. Na Dukovu otázku, či sa dá tadeto prejs, dostal od Róma, ktorý tam hotoval drevo odpoveď: „Ale héj! Tu je trošku bordel, ale tadeto sa dá ešte prejs.“ Aspoň záber na osadu zozadu:
foto: Š Duko
Boli sme pekne privítaní, samý „dobrý deň“, prechádzali sme s fotoaparátmi hrdinsky, sem tam bolo poču: „Aha, gádžovia!“ "Aj mňa odfotíte??", ozvala sa miestna herečka, no ostatní ju zakríkli: "Ty si furt v telke - v kriminálnej ústredni."
Nakoniec všetko prebehlo pri prechode osadou dobre, ich oblastného čokla sme im vrátili, deti sa s ním zvítali priatežským kopancom a všetko bolo v najväčšom poriadku. Dokonca aj autá.

A tým sa nám fotodeň skončil, zamierili sme si to cez Poprad na Mlynky a tam sme zakotvili. Čo bolo ďalej, to už budú ďalšie kapitoly, ktoré spracovávajú Duko a Mates-zcsc. Ja sem aspoň položím nejaké chuovky z druhého dňa:
Stanica Dobšinská źadová jaskyňa a Os 7777R 612 Ružín nad RužínomTakže tožko prvý deň.

Dovidenia v rómskej osade, priatelia!
(Dúfam, že ma Festo za tú parafrázu nezabije.)

Text: Martin Šauša (krz)
Foto bez označenia: krz

Verzia pre tlač Pošli priatežovi
Názory sa nemusia sa zhodova s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednos
TT
Príspevkov: 7738
22.10.2010 6:53 22.10.2010 6:53
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

:super: stretneme sa pri guláši priatelia :super:

Alekšince
Príspevkov: 7383
22.10.2010 7:37 22.10.2010 7:37
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

Oj chlapci a dievča, tie Tatry sú užasné :super: :super:

Ešte že je dnes piatok :vv: a tento víkend som konečne doma :kivicek:

BA
Príspevkov: 305
22.10.2010 13:01 22.10.2010 13:01
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

:apl: :apl: :apl: :apl: super článok ešte supernejšie foto a najsupernejší výlet.Mao ďakujem,že som si mohla preži aj prečíta tento predĺžený víkend, stál fakt za to. :super: :super: Ďakujem za to,že si pristal na to,že mohla ís aj Čokina a zachlpatili sme Ti auto(to ma fakt mrzí).A ešte ma mrzí to,že si nemohol osta na gulášik. :apl: :apl: :apl: :super: :super: :super:

Brezno
Príspevkov: 2878
22.10.2010 13:53 22.10.2010 13:53
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

Zaujímavé foto. :kvetinka: :super:

Administrátor
Ru
Príspevkov: 23566
22.10.2010 16:02 22.10.2010 16:02
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

Fantastický výlet.Na tie tunely na strečne sa chystám už dávno len toho času neostáva.Ale raz to vyjde.

Holíč
Príspevkov: 6993
22.10.2010 17:26 22.10.2010 17:26
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

Tie Tatry... :apl: :super: :papa:

skoro Humenné
Príspevkov: 784
22.10.2010 18:26 22.10.2010 18:26
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

Ten Ružín nad Ružínom to je masaker fotka

Administrátor
Príspevkov: 14358
25.10.2010 17:44 25.10.2010 17:44
Re: Fotografov železnica príhoďi a skúsenosi

:apl: :apl: :apl: :apl: :apl: