Dnes je: 29.09.2023 Meniny má Michal, Michaela
Používateľov online: 81 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 1
Registrovaných: 0 Anonymných: 81 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : Nikis182
Dátum zverejnenia: 24.10.2010 0:00:00
Zobrazení : 2358

V piatok, 08.09.2010, som sa rozhodol, že idem na Turiec niečo pofotiť. Ako dopravný prostriedok som použil auto, našu rodinnú Feliciu. Počasie v Prievidzi vyzeralo byť na fotenie ideálne, Slnko svietilo. Keď som autom prešiel cez horský prechod Vyšehradné, oddeľujúci Hornú Nitru od Turca , okolie zahalila hmla.


Stalo sa to viacmenej z ničoho nič a bol som z toho riadne ohromený. Náladu mi to nepokazilo, povedal som si, že aspoň vyskúšam fotiť vlaky z hmly, nikdy som to nerobil a mohlo by to byť zaujímavé. Keď som sa dostal do Diviak, iba spätným zrkadlom som skotroloval, či niečo náhodou nestojí v stanici. Na moje prekvapenie som tam zbadal bardotku, a tak som si ju šiel cvaknúť.Jednalo sa o prievidzskú 751.027 a podotýkam, že obloha nie je biela kvôli prepalu, ale naozaj je tam taká hmla. Išlo o štubniansky manipulák, ale keďže nebola záťaž, nebol dôvod ísť až do stanice Horná Štubňa. Už som sa dával na odchod, ale moju pozornosť upútala bageta, ktorá sa pomaly plížila stanicou od Vrútok.Bola to žilinská 913.031 a doteraz som s ňou nemal tú česť. Odtiaľ som sa dal na smer stanica Čremošné. Tušil som, že tam zrejme nič nebude, ale dôvod mojej návštevy bolo zistiť, či možno dnes čakať nejaké náklady, kedy a odkiaľ. Ako som autom stúpal k stanici hmla sa rozplynula a ja som opäť videl Slnko. Takže fotenie v hmle priamo na trati sa odkladá na neurčito.V Čremošnom som urobil fotku staničky, nie že by som tam predtým nebol, ale fotku som zatiaľ nemal.


Ešte detail pamätnej tabule.

Ohľadom nákladov som tu zistil, že sa chystajú dva od Bystrice, ale až niekedy poobede, a zatiaľ sa nevie približne kedy a ani čo za HDV tam bude. Od stanice som zišiel autom kúsok nižšie k fotofleku, na ktorom som chcel fotiť osobák zo Zvolena. Cez trať som sa vyškriabal na čistinku. Už som tu raz fotil, poobede to ale bolo proti Slnku. Teraz to vyzeralo na super násvit. Času bolo do prejazdu ešte dosť, tak som sa rozhliadol po okolí.

Našiel som podchod, pravdepodobne pre lesné traktory. Všimol som si ho už minule, ale myslel som, že je to iba nejaký priepust, do ktorého sa nezmestím. Takže zložité škriabanie cez zvršok vôbec nemuselo byť.

Urobil som aj fotku z tunela. Aj keď bez vlaku to predsa len nie je úplne ono. Nadišiel čas na prechod osobáku a ja som zaujal miesto ktoré sa mi zadalo najvhodnejšie.

Bola tam 750.032. Rozhodol som sa nezoomovať úplne až na vlak, aby bolo vidieť aj jesenné okolie, ale neviem, či to bol úplne dobrý nápad.
Potom bolo na pláne fotenie ďalšieho osobáku, tentokrát ale od Vrútok. Môj cieľ bol odfotiť výjazd z Túfenského tunela, ale nebol som si istý časom. Mal som sa tam dostať približne za 20 minút. Zo začiatku to šlo fajn, žiadna premávka, mohol som ísť, ako sa mi zdalo bezpečné.
Už na Harmaneckej strane, nie veľmi ďaleko od cieľa, mi ale plány zhatil kamión. Išiel dosť pomaly a mne začínalo byť jasné, že k tunelu to asi nestihnem, hlavne, keď som tam predtým nikdy nebol. Takže zmena plánu. Vlak som chcel stihnúť aspoň na stanici Harmanec Jaskyňa.
Nebol som si istý, koľko mám času, tak som sa rozhodol pre trochu divoké riešenie a vybehol som ku koľajám priamo po trávnatej lúke, ktorá leží medzi cestou a stanicou. Každý kto tam bol, vie, že tá lúka presahuje miestami sklon 45 stupňov, takže to nebolo jednoduché. Cestou som to aj oľutoval.Vlak som stihol, dokonca som naň musel ešte čakať. Išla 750.300 a konečne som si ju odfotil s násvitom, aby vynikli pekné farebné podvozky (na fotke k článku ich až tak dobre nevidieť, ale čo sa podvozkov týka, mám aj lepšiu fotku). Po odchode vlaku som ešte stále rozdýchaval beh hore kopcom a rozmýšľal, čo ďalej. Zbadal som rázcestník so smerovými šípkami a na jednej z nich napísané /Veľký tunel 0.20 hod/. Bolo jasné, kam pôjdem. Cesta k tunelu vedie po novom asfaltom koberci, takže by sa tam dalo ísť aj autom, ale je tam značka zákaz vjazdu okrem návštevníkov nejakého hotela. Nevadí, prechádzka bola fajn. Prišiel som až k tunelom. Nie jednému, ale dvom.

Fotka harmaneckého portálu Veľkého (čremošianskeho) tunela. Musím povedať, že tma v tuneli vo mne vzbudzovala rešpekt. Druhý z tunelov bol Túfenský. Blížil sa čas prejazdu dvoch zrýchlencov. Myslel som si, že najskôr je na rade Zr 1841 Strečno a tak som sa postavil k Túfenskému tunelu, aby som odfotil jeho výjazd z tunela Čremošianskeho).
Koľajnice začali hučať a ...Z tunela, pri ktorom som stál, sa vyrútil Vašo na Zr 1842 Turčan. Mylne so sa domnieval, že križovanie prebieha v stanici Harmanec Jaskyňa, bohužiaľ, križovali v Čremošnom. Čo už, ešte sa stretneme... Miesto som teda nezmenil a čakal opäť na Strečno, aj keď som vedel, že fotka nebude bohviečo, žiaden násvit, ISO 400, ale chcel som tam mať výjazd z toho tunela.Šla tam asi najkrajšia blonski mašina 754.033. Fotka je bez svetla, ale taktiež som vedel, že reparát je nadosah.

Ešte fotka Túfenského tunela, čremošiansky portál.

Od tunelov som zamieril k odbočke Dolná Štubňa. Už som tam neraz bol a teraz tade mali tade prechádzať tri vlaky v pomerne krátkom čase. Nakoniec boli štyri, ale k tomu sa o chvíľu dostaneme. Prvý bol na rade Turčan, ale v opačnom smere, od Vrútok pod číslom Zr 1843. Vlak je v TS 753, ale nemal som odsledovaný obeh tak mi ostávalo iba dúfať, že tam pôjde Renátka.Nešla. Namiesto toho tam bola Míša. Na vlak som si počkal kúsok pre odbočkou.

Asi minútu po prechode som ale začul niečo, čo ma nesmierne potešilo, a to zvuk beztlmičovej Bardotky. Najskôr sa mi nechcelo veriť, že to počuť od stanice Horná Štubňa až sem k odbočke, ale pohľadom som zistil, že naozaj do HŠ vchádza nákladný vlak od Prievidze.
Začal som uvažovať, kedy ho asi pustia dole, ale nejak rýchlo som s tým nepočítal. Pomaly som sa presunul k zastávke Horná Štubňa, počkať si na osobák od Vrútok. Keď som už čakal príchod osobáku, všimol som si, že náklad od stanice už beží dole briežkom. Tak, a teraz čo?! Rampy pri zastávke začali blikať, nevedel som, či kvôli osobáku alebo nákladu. Čo príde prvé? Tipol som to na osobák.A urobil som dobre, aj keď ho mám iba z podhľadu a s tmavým čelom. A teraz ako odfotiť ten náklad. Boli dve možnosti: Prvá, že ho cvaknem, ako prechádza zastávkou, budem tam mať aj násvit, ale aj ľudí, krorí práve vystúpili z osobáku. Alebo druhá, že sa presuniem o niečo bližšie k odbočke, bude to bez zastávky, ľudí, ale aj bez úplného násvitu. Zvolil som si druhý variant a bežal som smerom k odbočke, aby som už na fotke nemal zastávku. Vybehol som ku koľajám a už si to bardotky šinuli okolo mňa.Boli tam 751.124 a 751.200 a bolo to zrejme uhlie do Nižného Hrabovca.

Posledný vlak na tomto mieste mal byť Zr 1844 Rozsutec.Bola na ňom 754.033 a myslím, že reparát sa vcelku podaril.

Nastal čas na presun. Plánoval som ísť do Jazernice, ale nakoniec som ostal o zastávku skorej v Malom Čepčíne. Páčila sa mi tunajšia panoráma, kopce na pozadí sú úžasné. Vystúpil som z auta a išiel som hľadať fotoflek, aby som odfotil Detvana aj s kopcami.Na fotke samozrejme nie je Detvan, ale Os 7508 na ktorom ide 812.057 s najnovším prírastkom do rodiny 012. Jednalo sa o moje prvé stretnutie s touto radou prívešákov. Musím povedať, že vcelku na mňa zapôsobil, vyzerá robustnejší ako motorový vozeň, aj keď, čo sa týka pohodlia, zrejme sa aj tak nevyrovná viacosému vozňu.

Takže, opäť čakám na Detvana a rozmýšľam, že kedy asi tadeto pôjde, keďže čas prejazdu cez Malý Čepčín v cestovnom poriadku nie je. Zazdalo sa mi, že v diaľke počujem nejaký vlak, pozerám k Jazernici, ale nič tam nevidím. Idem pozrieť k trati a prišiel som akurát na čas.Bardotka 751.084 fičí aj s nákladom skrz zastávku.

Opäť som zaujal pôvodné miesto a ďalší vlak už bol Detvan.Šiel na ňom už dnes videný Vašo. Kopečky, pre ktoré som si vybral tento fotoflek, však moc nevidno.Tu je to s kopcami o niečo lepšie, ale zase nevidieť celý vlak.

Prešiel som na druhú stranu dediny, odfotiť si osobák, čo má ísť od Diviak. Bohužiaľ, čas prejazdu sa blížil len pomaly, a kým konečne nastal, tak Slnko zapadlo. Takže namiesto fotky na šírej trati mi ostavávalo urobiť "stanicovku", či v tomto prípade skôr "zastávkovku", aby som mohol použiť dlhší expozičný čas, bez rozmazania fotky.Bola tu 754.011 a míňala tu bagetu 025 na oproti idúcom osobáku.

Po odfotení som sa pobral domov. Nečakal som, že ešte niečo odfotím. Pri priecestí v Diviakoch ma však prekvapila blikajúca výstražná signalizácia. Tak som vystúpil z auta a na stanici zbadal nejaké somáre. Spomenul som si na slová pána výpravcu z Čremošného o dvoch nákladoch. Toto je zrejme jeden z nich. Keďže už začínala byť naozaj tma, nastavil som foťák na ISO 800, takže fotka je len Veľmi dokumentačná.Boli tam 736.012 a druhý somár neznámeho čísla. Doma som zistil, že sa jednalo o oceľ z Podbrezovej. A to už je naozaj všetko. Bol to super výlet, aj keď fotky nevyšli až tak dobre. Musím sa ešte učiť, aby som dosiahol maximálnu možnú kvalitu pri daných podmienkach.
Budem rád za každý váš názor, či už k obrázkovej časti alebo k textu, či sa mám na to vykašľať alebo pokračovať ďalej.
S pozdravom Peter "Nikis182" Nikmon.

Text a foto: Nikis182

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
TT
Príspevkov: 7738
24.10.2010 0:38 24.10.2010 0:38
Re: Jesenný výet na Turiec

myslím že si vybral celkom sympatické miesta na fotenie
problematické sú už tradične u každého z nás fotky "spod násypu"
v každom prípade si rád pozriem aj Tvoju ďalšiu reportáž

Administrátor
Bratislava
Príspevkov: 17134
24.10.2010 7:51 24.10.2010 9:35
Re: Jesenný výet na Turiec

"Rozhodol som sa nezoomovať úplne až na vlak, aby bolo vidieť aj jesenné okolie, ale neviem, či to bol úplne dobrý nápad."

A urobil si dobre, lebo fotka je veľmi pekná. Ak si pozreš fotky z tohto dosť známeho miesta, tak všetci volia viac priestoru okolo vlaku, lebo príroda je tam vskutku fascinujúca a na fotky tohto druhu patrí. Ak robíš report z nejakého miesta, či regiónu, tak nám ten kraj ukáž. Fotky od nárazníka po nárazník sú dobré do katalógov výrobcov či atlasu lokomotív. :papa:

PS: teším sa na ďalšiu peknú reportáž! :kvetinka:

Kom
Príspevkov: 5767
24.10.2010 8:00 24.10.2010 8:00
Re: Jesenný výet na Turiec

Pekné fotky a zároveň aj celá reportáž...rád by som sa na tieto miesta niekedy...(jar-leto) pozrel..keby som potreboval sprievodcu môžem sa ozvať? :)

Príspevkov: 3070
24.10.2010 8:03 24.10.2010 12:07
Re: Jesenný výet na Turiec

Ospravedlňujem sa, namiesto komentára k príspevku DIGZa som ho dal editovať, tak sa zjavil vlastne môj koment. Marek Ti report okomentuje znova. Prepáčte mi to, uklikol som sa.

Maroš

Príspevkov: 235
24.10.2010 15:00 24.10.2010 15:00
Re: Jesenný výet na Turiec

Fajn report. Spýtam sa k autu - to si nemal žiadnu posádku ? Šiel si len tak solo ? Ja, keď chcem zbehnúť čo i len na Štubňu, stojí ma obrovské úsilie, aby mi auto povolili. :vv:


Holíč
Príspevkov: 6993
26.10.2010 11:52 26.10.2010 11:52
 Re: Jesenný výet na Turiec

Veruže som spoločnosť nemal, zvyčajne chodím s frajerkou, ale tá mala v ten deň školu.

Príspevkov: 3070
24.10.2010 16:57 24.10.2010 16:57
Re: Jesenný výet na Turiec

Rozhodne sa na to nevykašli,máš to pekné aj text je dobre spracovaný.Cez tvoj report som nahliadol tam,kde som ešte osobne nebol,a to je velká škoda :super:

Partizánske
Príspevkov: 4187
24.10.2010 21:01 24.10.2010 21:01
Re: Jesenný výet na Turiec

Podarené. Len škoda, že si nedal nejaký report z Horného Ponitria, to by si ma ešte 100 krát viac potešil. :papa:

Administrátor
Príspevkov: 14378
25.10.2010 18:08 25.10.2010 18:08
Re: Jesenný výlet na Turiec

Výborné a páčia sa mi aj tie spod násypu !

Webmaster
Viglas citY
Príspevkov: 3348
25.10.2010 20:17 25.10.2010 20:17
Re: Jesenný výlet na Turiec

:apl: :apl: :super: :super: parádička

Vašo - :kvetinka: :hearts:

Holíč
Príspevkov: 6993
26.10.2010 11:50 26.10.2010 11:50
Re: Jesenný výlet na Turiec

Ďakujem za komentáre, ak mi vyjde čas, tak cez víkend pošlem report z Prievidze.

Príspevkov: 2
27.10.2010 12:51 27.10.2010 12:51
Re: Jesenný výlet na Turiec

Velmi pekna reportaz :papa: