Dnes je: 20.10.2021 Meniny má Vendelín
Používateľov online: 68 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 1
Registrovaných: 0 Anonymných: 68 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : augustus1717
Dátum zverejnenia: 05.10.2010 0:00:00
Zobrazení : 2417

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno depo, v ktorom odpočívala jedna mašinka. Mašinke nikto inak nepovedal len Magda. Bola veľmi obľúbená u obsluhy aj u pracovníkov depa, dokonca mala svoje meno aj na kľúčikoch. Keďže už to bola dáma v rokoch tak jazdila len príležitostne aby potešila na Mikuláša deti, v lete zase fotografov.A kde bolo tam bolo, bolo jedno mestečko menom Sečovce. Bolo to malé mestečko, neboli v ňom nákupné centrá ani kina. Mestečko žilo svojim každodenným životom a vôbec netušilo o tom, že nejaká mašinka menom Magda existuje. Až raz, raz sa ich cesty pretli. Bolo to jedného daždivého dňa roku pána 2010, presnejšie 26. septembra, keď sa Magda vybrala potešiť obyvateľov Sečoviec, kde vláčik už veľa rokov neprešiel. Tak sa pohodlne usaďte a vyrazte spolu s Magdou do Sečoviec…Magda sa ráno prebrala do upršaného rána, povzdychla si ale poslušne išla na hranicu depa a odtiaľ do Košíc privítať cestujúcich. V Košiciach trochu prestalo pršať tak sa Magda otriasla a zastavila pri treťom nástupišti. Kamarát Pragotron začul jej pískanie tak ju hneď vypísal na svoju odchodovú tabuľu. A už sa začali hrnúť prví cestujúci. Magdu to nesmierne potešilo, lebo v takýto upršaný deň toľko obdivovateľov nečakala.
Cestujúci si Magdušku pocvakali a nastúpili. O chvíľu za Magdou prišiel pán výpravca a upozornil ju na to, že má ísť pomaly. Potom ju vypravil na dlhý výlet a Magda veselo zapískala, nahodila motor a rozbehla sa v ústrety dobrodružstvám…

… pred Kysakom na Magdu zablikal svojim oranžovým svetlom kamarát autoblok. Magduška mu zatrúbila a spomalila lebo vedela, že do Kysaku môže vojsť len štyridsiatkou. A tak aj bolo, ešte aj výstrahu dostala. V Kysaku sa stretla Magda s o pár rokov mladším peršingom. Bohužiaľ už dostal svoju rovnošatu, tak si len zablikali a Magda išla ďalej
Ujo výpravca Magde zakýval zelenou výpravkou a znova sa rozbehla. Teraz vedela že má zastaviť až v Prešove. Po Prešov si veselo bafkala a pískala prekvapeným ľudom na zastávkach, až sa zrazu ocitla pred Prešovom, kde na ňu žmurkala svojim oranžovým svetlom známa predzvesť. Magda zapískala na pozdrav  a znova začala spomaľovať na 40 km/h. V Prešove Magde ujo výpravca rozkázal ako a kde má spomaliť. Magde sa to nepozdávalo že musí ísť miestami aj tridsiatkou ale ujo výpravca jej pripomenul že tade nedávno prešla jej Túlavá mladšia sestrička, ktorá má v takýchto veciach vždy pravdu.Prišiel čas odchodu a Magda vyrazila ďalej. Pozrela sa do cestovného poriadku, kde zistila že v Šarišským Lúkach sa bude križovať s mladším súrodencom z Humenného. Keď sa stretli tak Magda svojho bračeka trochu ponaťahovala a v rámci súrodeneckých hádok ho nazvala šukafónom. Ten len nahnevane zatrúbil a šiel ďalej.
Keď jej nahnevaný brat odišiel, tak sa mohla pustiť ďalej. Zastala až pred Nemcovským tunelom o čo ju požiadali fotografi. A keďže Magda bola vždy ústretová,  tak im prianie splnila.
Kým si ju fotiči neúnavne fotili tak sa porozprávala s miestnou predzvesťou .


Keď už začali ohovárať vchodové návestidlo tak ju obsluha okríkla a zacúvala s ňou do tunelaFotografi úspešne znova nastúpili a tak Magda začala ukrajovať kilometre k Hanušovským viaduktom. Tam fotografom opäť zastavila a tí sa rozbehli na okolité polia aby spravili čo najlepšiu fotku,. Magde sa na tomto prekrásnom moste tak zapáčilo, že tu zostala dlhšie ako mala.
Zrazu si uvedomila, že je tu jeseň a už sa začala tešiť na Mikuláša keď povozí znova deti ( tie aspoň nežiadajú zastaviť na každom moste) posťažovala sa Magda.Fotiči už všetko pofotili a tak znova nastúpili. Magda sa pobrala k ďalšiemu viaduktu. Fotiči sa znova rozbehli do polí a Magda na chvíľu zostala sama. Všimla si že zastala pri starej slivke na ktorej ešte viselo pár mäkkých sladkých sliviek. A čuduj sa svete, jeden fotič dokonca na tú slivku vyliezol a  zjedol všetky slivky. Preto sa Magda nahnevala a pustila sa utekať fotičom. Najprv ušla dozadu za most.....
.....ale tam ju našli. Potom sa zase pustila na druhú stranu.....
......ale aj tam na ňu striehli fotiči, dokonca aj ten čo liezol po slivke. Tá na oplátku mu aspoň poriadne zatrúbila do ucha.Tak sa teda ešte raz pobrala cez most prejsť a potešiť fotičov.
Fotiči znova dofotili a nastúpili dnu. Magda sa rozlúčila s viaduktom a vyrazila do Čierneho nad Topľou. V Čiernom si pokecala s takýmto čudomNiektorí fotiči znovu vyliezli ale hneď aj zase zaliezli. Obsluha Magde povolila zase maximálnu rýchlosť tak sa s radosťou rozbehla na plných 60 km/h. A ani sa nenazdala a už brzdila vo Vranove nad Topľou, kde bola plánovaná obedová prestávka pre obsluhu a fotičov.
Keď sa fotiči a obsluha vrátila, tak musela Magda prejsť na vedľajšiu koľaj, čím pridala prácu ujovi výhybkárovi. Tomu to ale nevadilo, ešte jej aj zamával. Keď sa dostala na svoju koľaj smerom na Sečovce, tak mala oddych. Medzičasom dostala na čelo aj tabuľu, aby ľudia vedeli čo za vláčik k nim ide.Ešte prišla Magdu navštíviť STV-čka a natočila si ju. Potom ju už pustili na nepoužívanú trať číslo 192. Jediná zastávka pred Sečovcami bola Sečovská Polianka kde Magda znova pózovala fotičom
Ľudia nastúpili ale  Magda bola už veľmi plná. Vzdychala pod toľkou ťarchou, ale nakoniec to zvládla a úspešne dopravila všetkých na miesto. V Sečovciach videli vláčik po dlhej dobe. Magdu na stanici vítali stovky ľudí.
Magda sa im ponúkla, že ich vezme do Trebišova a napäť. Tak ľudia začali nastupovať, ale keďže nemohli nastúpiť všetci, tak sľúbila že sa ešte vráti a prevezie ich aspoň po Dvorianky
Po pár hodinách sa uťahaná Magda vrátila do Sečoviec. Medzičasom začalo pršať, tak nielen že bola unavená ale aj mokrá.     

 Ešte ju ale čakala dlhá cesta domov do Hanisky. Nabrala znova svojich fotičov a hybaj s nimi domov. Časť vystúpila v Trebišove a zvyšok až v Košiciach. Spokojne si bafla a prázdna sa pobrala do Hanisky do depa. Po príchode do depa sa uložila spať a snívalo sa jej o fotičoch, viaduktoch a Sečovciach. Boh vie kedy sa ich cesty zase pretnú…..

Dobrú noc Magduška a dovidenia  niekedy nabudúce na východe…
A zazvonil zvonec a jazdy aj rozprávky je koniec.


text a foto: augustus1717

sprc. eminem

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Príspevkov: 1283
05.10.2010 0:25 05.10.2010 0:25
Re: Ako Magda svišťala východom

Big up za túto reportáž! :apl: Originálny nápaditý miestami aj usmievavý text ("Túlavá mladšia sestrička, ktorá má v takýchto veciach vždy pravdu"), krásne zafarbené fotografie: najviac sa mi páči titulná snímka a prvá s predzvesťou: hrdzavá predzvesť vo mne vyvoláva zvláštny dojem opustenej trate. Do toho polia, lúky, lesy, kopce, prichádzajúca jeseň...v takomto "horskom" prostredí, kde má trať plno oblúkov a stúpaní (tak sa mi javí z fotiek), sú stovky pekných fotoflekov. To sa nedá s tou rovinou tu v Hlohovci ani porovnávať. Viadukt mi pripomína kraj pod Zoborskými vrchmi pri Podhoranoch. :kvetinka:

Olomouc
Príspevkov: 6396
05.10.2010 0:46 05.10.2010 0:46
Re: Ako Magda svišťala východom

Mechanická ranžírka není žádné čudo, ale dnes už velmi vzácný typ návěstidla. Velká rarita. :flower:

TT
Príspevkov: 7738
05.10.2010 1:34 05.10.2010 1:34
Re: Ako Magda svišťala východom

fakt originálne a nápadité spracovanie textu.....a potešil som sa aj fotkám......budem musieť aj ja už konečne dačo s "originálnym" textom po dlhšom čase vymyslieť

Alekšince
Príspevkov: 7383
05.10.2010 7:33 05.10.2010 7:33
Re: Ako Magda svišťala východom

Vďaka Ti pane za každú reportáž z východu! Táto je naozaj výborná :super: :super:

Príspevkov: 2580
05.10.2010 7:39 05.10.2010 7:39
Re: Ako Magda svišťala východom

Taky se přidávám, moc hezky napsané a fotky taky i přes nevlídné počasí velmi pěkné. :super:

Turčianske Teplice
Príspevkov: 1592
05.10.2010 8:10 05.10.2010 8:10
Re: Ako Magda svišťala východom

Teeeeeda, chlapče, vyrazil si mi dych, veľmi podarenéé, textovo úplne, aj mne sa najvac rátala tá pasáž o Túlavej, a fotograficky takisto veľmi pekné, naozaj, Dal si si záležať :super: :super: :kvetinka: :kvetinka: :apl:

Administrátor
Bratislava
Príspevkov: 16999
05.10.2010 8:13 05.10.2010 8:13
Re: Ako Magda svišťala východom

Nooo Augustus lepšíš sa od fotky k fotke a od reportáže k reportáži! :apl: :super:

Dúfam, že Ťa nedraftujú do New York Times. :kvetinka:


Turčianske Teplice
Príspevkov: 1592
05.10.2010 13:50 05.10.2010 13:50
 Re: Ako Magda svišťala východom

Duko, musím Ti povedať, že som veľmi rád, že sa mládež venuje týmto veciam. Môže to mať pre nich len obohacujúci charakter - spoznávanie Slovenska, sledovanie mašín, vlakov, informácii o nich, mne osobne to veľmi cibrí pamäť. Takisto fotografovanie, to ani nevravím, a písomný prejav sa zlepšuje takisto, a to je Nikojal druhák na gympli, myslím, že sa s tým popasoval výborne. Nechcem všetkých hádzať do jedného vreca, ale stále sa pohybujem medzi deckami - pubertiakmi, a ich prejavy (písomné, matematicke, geografické, poznanie o Slovensku, cudzojazyčné) - to je des a hrúza. Tak som rád, že nám tu rastie šikovná mládež :kvetinka: a ľudia na tejto stránke pôsobia na seba vzájomne motivujúco, to viem podľa seba, mám tu pár vzorov, tak sa snažím tiež :papa:

Príspevkov: 3382
05.10.2010 14:51 05.10.2010 14:51
Re: Ako Magda svišťala východom

Ďakujem vám za pozitívne ohlasy. Toľko som ich nečakal :kvetinka: . Snažil som sa riadiť podľa rád, ktoré ste mi napísali k Majovej reportáži z Leopoldova.

MiloMart: Ďakujem za doplnenie, mal som také tušnie že to môže byť zriaďovacie návestidlo. Mimochodom kryje dnes už nefunkčnú vlečku v stanici Čierne nad Topľou.

Ešte raz vám všetkím ďakujem :merci: :merci: :kvetinka:


Turčianske Teplice
Príspevkov: 1592
05.10.2010 14:58 05.10.2010 14:58
 Re: Ako Magda svišťala východom

este jedno take je v Zlatych Moravciach. Keby som vedel do komentov pridavat fotky, bolo by tu :eru:

Príspevkov: 3070
05.10.2010 16:25 05.10.2010 16:25
Re: Ako Magda svišťala východom

Noo včera si mi písal že tvoje fotky nemajú dobrú kvalitu,chlape klamal si!Tieto tvoje fotky sú vydarené ako aj celé spracovanie reportu :super: :super: :super:


Príspevkov: 7868
05.10.2010 17:09 05.10.2010 17:09
 Re: Ako Magda svišťala východom

:apl: :apl: :super: :super: :papa:

Administrátor
Príspevkov: 14366
06.10.2010 15:44 06.10.2010 15:44
Re: Ako Magda svišťala východom

Milan,

tuším ti rastie konkurencia ako hrom !!!

:apl: :apl: :apl: :apl:


TT
Príspevkov: 7738
06.10.2010 19:09 06.10.2010 19:09
 Re: Ako Magda svišťala východom

nevadí-budem len rád

Poznań
Príspevkov: 4129
12.10.2010 19:24 12.10.2010 19:24
Super!

Teeeda, kamoš, pekne si sa vyfarbil :apl:
Ten článok (vrátane fotiek) je pútavejší než moja bakalárska práca a to už je čo povedať :eru:

Len tak ďalej :super:


Príspevkov: 3382
12.10.2010 19:25 12.10.2010 19:25
 Re: Super!

Díky moc :merci: :merci: :merci: