Dnes je: 28.03.2024 Meniny má Soňa
Používateľov online: 72 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 3
Registrovaných: 0 Anonymných: 72 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : admin
Dátum zverejnenia: 17.03.2008 0:00:00
Zobrazení : 4149

  Druhá polovina roku 2007, jak ji viděl Leoš Tomančák svým objektivem.





Červenec

Jeseníky jsou krásné po celý rok, jen musí být pěkné počasí. V zapadajícím slunci prvního červencového dne opouštěla Ostružnou výjimečná šumperská „berta“ 749.265 s brněnským rychlíkem a k vrcholovému bodu na Ramzové jí zbývaly už jen stovky metrů. V polovině 90. let to byla nejmodernější motorová lokomotiva u ČD.


Pozvání nafotit slavný V.S.O.E. – Venezia Simplon Orient Expres se nedá odmítnout, zvláště když jede atraktivním prostředím a vesměs mimo obvykle nevzhledné koridorové úseky. Poprvé se vydal hornoslezským pohraničím k přechodu Mierozsów – Meziměstí, kde už není osobní přeprava. Přes hraniční čáru jej převezl muzejní „sulzer“ ST 43-392 PKP a 16. 7. tak byl zachycen, jak se blíží k hranicím u Starostína, tehdy ještě urputně střeženými polskými „grencáky“.


Letní večer, čistá obloha a hláška, že jedou prázdné „wapky“ z trutnovské elektrárny. Krátce před západem slunce a přesně na křižování s osobním vlakem je do Červeného Kostelce 16. července dovezlo dispečerské „dvojče“ 742.093 +742.254.


Když už turnusová vozidla stála a náhrady vyjížděly, museli veselští strojmistři sáhnout i po právě opraveném prototypu 751.002. Zatímco tuctový manipulákový stroj 742.103 kdesi tahal přípojné vozy řady 021 plné nespokojených cestujících, otlačených od laminátových tramvajových sedaček, jeho pozici s radostí zastala „cecula“. Dopoledne 17. 7. 2007 (asi ty sedmičky v datu)  lehkostí sobě vlastní obkroužila slunečnicové pole u veselského sídliště Hutník a začala hravě ukusovat stoupání do Velké nad Veličkou.

Srpen

Dovolená na Šumavě se nemohla obejít bez patřičné dokumentace místního parku. Ten je léty ustálený, tak jako klatovský stroj 750.078, který 5. srpna projíždí krátkou zastávkou pro motorové vlaky Železná Ruda-centrum. Do zimy bylo nástupiště prodlouženo a mohou zde stavět všechny vlaky osobní přepravy.


Smyčka kolem Železné Rudy je protkána mosty, tunelem a tímto nádherným kamenným silničním nadjezdem. Pod ním 5. 8. 2007 projíždí typická plzeňská modrá „bleskovka“ se spěšným vlakem zpět do vnitrozemí.


A česko-německo-vietnamské městečko na hranicích do třetice: kdysi zapovězeným úsekem, mířícím k západoněmecké hranici si to 6. srpna míří odlehčený vlak s lokomotivou 750.213. Té už je osobní doprava cizí, slouží totiž u společnosti ČD Cargo v Nymburce.


Luhačovická lokálka je pravidelně pojížděna třemi páry rychlíků, které se zde sice vlečou pouhou „čtyřicítkou“, zatímco motorové vlaky mohou jezdit 50 km/h a výhledově i více. Důležité je však přímé spojení největších moravských lázní se světem. Takto 19. srpna projíždí pod kravskými výběhy u Polichna oblíbený stroj 754.044 s R 929 do Přerova resp. Bohumína. Stádo hovězího bylo v tu chvíli naštěstí bokem, tak jako souběžné a mnohočetné „gumokoly“.


Technický stav trnavských jednotek řady 560 je velmi neutěšený a je čím dál těžší je udržet v provozu. Nakonec v prosinci 2007 nastalo určité omezení jejich provozu a proto jsem se s velkým příznivcem těchto elegantních vozidel – TheoKojakem a jeho dvoutaktním přibližovadlem – jim věnoval častěji než dříve. Odpoledne 27. srpna už slunce klesalo, ale aspoň v hlubokém zářezu u Jablonického tunelu nedělalo nepatřičné stíny a záblesky. Téměř 900 m dlouhý tunel právě opouští vzhledově ještě ucházející elektrický vůz 560.031 ZSSK.

Září


Na koryčanskou pouť se 8. září vydala neobvyklá souprava, tvořená soukromou „Hrbatou Máňou“ – tedy motorovou lokomotivou T 211.0689 a přípojným vozem 050.001 ČD. Silný vítr a četné mraky způsobily, že na rovince před vjezdem do Nemotic přišel příslovečný fotomrak asi 3 x, ale v okamžiku, kdy kvičící „prasátko“ míjelo vjezdové návěstidlo, jsem tuto loterii prohrál. Vyhrála ale mašinka, která takovou túru vůbec zvládla.


Krátká slovenská dovolená v babím létě nemohla začat jinde, než na Hornej Štubni. Tam se 14. září blížila novým lakem zářící 751.192 ZSCS z VP Prievidza a na postrku jí pomáhala dvojice zvolenských „somáriků“ 736.005 + 736.007. K barevné scenérii snad není třeba nic dodávat, ani kouzlu tohoto půvabného místa, kde se uzavírá Turčianska kotlina.


Do kontrastu s předchozím snímkem jsem zařadil snímek lokomotivy 751.023 ZSCS v léty opotřebeném, ale docela původním nátěru. Podzimní ráno na Horehroní, mlhy, chlad a vlhko snad jasně čiší z toho obrázku. Dobytku pod tratí to bylo asi jedno, ale burácení motoru na ranním manipuláku z Brezna do Banské Bystrice mám v uších dodnes. Lopej, 15. 9. 2007.


Na jaře 2007 přišly do provozu první třídílné motorové jednotky řady 814.2, od konce léta už veselské depo disponovalo třemi. Ještě nepokřtěná a emblémy nepolepená jednotka 814.209 + 014.005 + 814.210 ve zlatavých barvách hravě zdolává táhlé oblouky mezi Blatnicí a Lipovem. O přebytku výkonu svědčí skutečnost, že traťová rychlost 80 km/h je dosažena za pár chvil při 50% poměrovém tahu a ještě jsou přitom kráceny jízdní doby.

Říjen


Nostalgické akce jsem z řady důvodů příliš nenavštěvoval, ale zvláštní vlak, který připomněl 120 let od otevření trati Brno – Kyjov, jsem si ujít nenechal. Už proto, že souprava „rosničky“ s devíti „rybáky“ vypadala pod bohuslavickým kostelem jako „doopravdy“. Zpoždění nebylo na závadu, podzimní sluníčko vylezlo výš a aspoň prozářilo celý zářez.


Modrý krasavec T 466.0007 podruhé. Společné oslavy 120 let úseku Brno – Kyjov, 110 let trati Hodonín – Zaječí a hlavně tisíci účastníky navštívený Pochod slováckými vinohrady znamenal nejen koncentraci vlaků, ale i soustředění zajímavých vozidel. Šestici „bafíků“ řady 010/Btx, plné patřičně znavených a burčákem ovlivněných pochodníků, veze „pielstick“ mezi Mutěnicemi a Čejčí. Červenající slunce dalo poněkud nepůvodně světlému nátěru původnější nádech.


Pod krycím názvem Hodonínskými lokálkami III. se 20. října konala okružní fotografická jízda pro nemalou platbu ochotné a schopné zájemce s motorovým vozem M 262.018. Se zájmem se setkalo projíždění opuštěné pohraniční trati Hodonín – Holíč nad Moravou. Kousek za ním, před vjezdem do Holíčského štátného lesa a u četných mostků, kterými zdejší vlhčina oplývá, zapózoval letitý motorák. Za akcí nestál nikdo jiný, než TheoKojak.


Na neděli 21. října uspořádala Společnost železniční, výtopna Veselí nad Moravou oslavy 80 let od dostavby nádherné, leč zapomenuté horské dráhy na Myjavu. Byly vypraveny dva vlaky s parní lokomotivou 464.202. Pomáhal jí prototyp T 478.1002. Kvůli nutnosti jízdy požárního na úseku ŽSR musela jet už od poslední stanice ČD na přípřeži. Ani možnost jejího řazení jako druhé, ale vyvíjecí tažnou sílu, se nepodařilo dohodnout. Proto patří všem překvapeným aspoň vysvětlení, když ne omluva. Na druhou stranu byli cestující ušetřeni druhého „Moravského Kaprunu“ – přidušení dýmem v takřka 2,5 km dlouhém vrchlovém tunelu. Právě před ním vznikl tento jistě neobvyklý záběr.

Listopad


Rekonstrukce ostrožské stanice si vynutila přerušení dopravy mezi Veselím a Kunovicemi a jízdy odklonů přes Moravský Písek a Staré Město u Uh. Hr. Těm samozřejmě sychravé listopadové počasí ani trochu nepřálo a tak jediný světlý moment nastal 11. 11. 2007, kdy do slova a do písmene přijel Martin na bílém koni. Na lokomotivě 754.013, vezoucí odkloněný pražský rychlík č. 1504 kolem zastávky Bzenec-Olšovec ale Martin zrovna neseděl, přesto tudy prosvištěl poctivou osmdesátkou.


Blížící se změny v jízdním řádu jsou dostatečnou motivací. Takto po ránu 18. listopadu vznikl na sněhu pocukrované, ještě neschengenské hranici, snímek víkendového vlaku ze Skalice na Slovensku do Sudoměřic nad Moravou. Prázdný motorový vůz se jmenoval 810.251. Do zastavení provozu tohoto zmrzačeného přechodu zbývaly tři týdny.


S velkým nesouhlasem se setkalo zastavení osobní dopravy na severočeské trati Děčín – Oldřichov u Duchcova. Občané těžce nesou jak zhoršené spojení, tak i svévolné jednání krajské radnice, připomínající spíše gubernátorské manýry. Ostatně těmi je Ústecký kraj již delší dobu znám. V Telnici, uprostřed tzv. Kozí dráhy se 21. 11. křižovaly osobní vlaky, tvořené sólo motorovými vozy 810.204 a 810.589. Druhému z nich dělala mimořádnou přípřež lokomotiva 742.074. Poslední vlaky zde vyjely 8. prosince 2007.


Konec starého GVD znamenal i faktické ukončení elektrické provozu mezi Kúty a Holíčem nad Moravou, kde zůstal pouze jediný pár v pracovní dny. Na přímé spojení s Bratislavou tak už můžeme jen vzpomínat, i když nevábný vzhled lokomotivy 263.007 ZSSK, která 27. 11. 2007 opouští výchozí Holíč, k tomu zrovna nevybízí.

Prosinec


A přišel den poslední. Sobota 8. 12. 2007, poslední den platnosti GVD 2006/2007. Státní hranici u Sudoměřic nad Moravou právě překračuje břeclavský „samoobslužný“ vůz 809.358 s předposledním vypraveným, ale posledním fotitelným vlakem. Více už asi není třeba dodávat.


Malý týdenní přesčas si udělaly brněnské „čtyřky“ na nočních Pn vlacích z Veselí n. Mor. do Blažovic. Mezi vznikem společnosti ČD Cargo a novým GVD uplynulo právě sedm dnů a večer 8. 12. 2007 taky vyjely na tomto výkonu naposledy. Kontejnery s nebezpečným odpadem z velické Kordárny, který naštěstí může cestovat jen po kolejích, tvořily zátěž onomu historickému vlaku Pn 62238. Vložená návěstidla a zarůstající svážný pahrbek dostatečně definují výchozí stanici.


Ani Hrubý Jeseník neoplýval v čase vánočním nadbytkem sněhu, zvláště na jižních stráních. Ale dělal hezkou kulisu rychlíku z Brna, který 29. 12. 2007 vedla elegantně zbarvená lokomotiva 749.259, svým schématem vlastně typickým pro jesenické tratě.


Poslední, předsilvestrovský záběr motorového vozu 831.183 mezi Dolní a Horní Lipovou je trochu symbolický. Stárnoucím, ale nezničitelným vozům dává ještě naději na pár let života a věrné služby. A červená koncová světla jsou i tečkou za touto vzorkovnicí mého roku 2007 na kolejích.

Zpracoval: TheoKojak

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Administrátor
Príspevkov: 14378
17.03.2008 7:28 17.03.2008 7:28
Re: Můj rok 2007 u kolejí, Leoš Tomančák 2.díl

Nádherné, len dúfam , že aj mne sa raz podaria takéto zábery. :super: