Dnes je: 25.11.2020 Meniny má Katarína
Používateľov online: 36 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 3
Registrovaných: 1 Anonymných: 35 T466.2369, Viac ...

Diskusia - novinky

Novinky, články, reportáže

Autor: : pilkus
Dátum zverejnenia: 09.02.2008 0:00:00
Zobrazení : 2164

 Po skompletizovaní členov redakčnej rady portálu >>odkaz (www)<< ktorí sa zúčastňujú prvého výjazdového zasadnutia zvolaného na Zbojská v Horehronci v Banskej Bystrici nám už nič nebráni vydať sa v ústrety prvému dňu príjemného víkendu.


.Horehronec pristáva.

Naše prechodné bydlisko – zastávku Zbojská plynule míňame a blížime sa k prvému cieľu a tým je Tisovec a jeho blízke okolie.

Ulovený lovec Bocco (Tisovec)„Cibuliaky“ na vlečke vápenky nad TisovcomNásyp trate nad Tisovcom. To by bol flek na fotenie !?Duko so ženskou časťou našej expedície.Bocco v záreze pred začiatkom smerovej štoly.


Miesto začiatku spodnej smerovej štoly po 65 rokoch.

Autor článku sa hrá na "terénkozu" :-)


Pohľad dnu. Výdreva smerovej štoly.


Duko a Bocco kontrolujú úlovky

Tisovecký portál tunela pod Dielikom nám „vďaka“ nedostavaniu jednej z tzv. gemerských spojok Tisovec – Revúca poskytuje v teréne zakonzervované predposledné štádium výstavby portálov tunela v podmienkach s mierne stúpajúcim terénom.

Tisovecký portál tunela

V takýchto prípadoch sa postupovalo tak že z miesta kde sa niveleta železničného spodku „križovala“ s povrchom terénu začínal zárez trate so zárubnými múrami až po miesto kde výška terénu nad niveletou spodku dosiahla výšku spodnej smerovej štoly (2.0 – 2.5 m). V tomto mieste sa začínala kopať spodná smerová štola tunela. V mieste kde výška terénu dosiahla výšku výrubu tunela (cca 7 m) sa budoval portál tunela v stavebnej jame. Celý priestor medzi stavebnou jamou a začiatkom smerovej štoly zostal nevyťažený. Doprava výlomu z tunela bola zabezpečená smerovou štolou vedúcou týmto priestorom ktorý podľa miestnych terénnych pomerov mohol dosahovať dĺžku i niekoľkých desiatok metrov.


Schematický nákres situácie tisoveckého portálu tunela pod Dielikom.Akokoľvek je tisovecký portál tunela pod Dielikom zaujímavý, ak sme chceli nakuknúť do tunela museli sme prejsť k portálu revúckemu. Našťastie sa nám podarilo „chytiť stopa“ – možno aj vďaka nášmu výzoru = ovešaní šototechnikou, v reflexných vestách a Dukovými vysielačkami v rukách,.... Šofér dodávky si isto-iste doteraz myslí že sme boli minimálne z inej planéty (ak nie galaxie) keď sme sa ho snažili s nadšením presvedčiť že ideme do tunela.

Ideme dnu.....


Hádajte že čo hľadal náš Pilkus ?

Na naše potešenie tunel je otvorený a podľa stôp vo všadeprítomnom blate aj hojne navštevovaný. Nakukneme teda zopár desiatok metrov dnu, Bocco vyhlási že už nič zaujímavé nenájdeme, že točíme. Niečo predsa len. Tunel sa po svojom opustení stal významným zimoviskom hneď niekoľkých druhov netopierov. Je im tu dobre. Touto cestou by sme radi apelovali na všetkých ktorí sa rozhodnú nazrieť tam kde sme nakukli aj my aby rešpektovali a chránili takú dôležitú a krásnu súčasť našej fauny akými netopiere rozhodne sú!Výklenok tunela pod Dielikom.Nocľažníci v tuneliZázračné svetielko v tuneli?nie, Jožo sa už poberá von z tunela

Po východe z tunela sme sa vyškriabali na hlavnú cestu a čuduj sa svete, čoskoro sme zase mali šťastie a stopli sme si povoz až do Tisovca. A tak stíhame pekáreň v Tisovci i skorší osobák na Zbojská.

Moderné technológie vagónovania dreva v praxi.


Do týchto moderných košových vozňov nakladá CSM Tisovec kolesové bagre na vývoz.


V ďalšom dieli : Výjazdové zasadnutie redakčnej rady – deň druhý.

zeleznica.railnet.sk 2008

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Alekšince
Príspevkov: 7383
09.02.2008 17:53 09.02.2008 17:53
Re: Výjazdové zasadnutie redakčnej rady – deň prvý - TISO...

Hm... v lete sa tam určite pôjdem pozrieť, teraz sa uspokojujem pekným pohľadom do horiaceho krbu pri čajíku v nádhernej dreveničke v Čičmanoch, kde si užívame posledné ,,kŕče´´ zimy :papa: