Dnes je: 21.05.2024 Meniny má Zina
Používateľov online: 56 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 2
Registrovaných: 0 Anonymných: 56 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : festo
Dátum zverejnenia: 13.04.2011 0:00:00
Zobrazení : 4014

Pozvánka na Jasovský expres III. do Jasova a Medzeva organizovaným Klubom historických koľajových vozidiel pri Rušňovom depe Haniska pri Košiciach sa na najznámejšom železničnom webe nedala prehliadnuť. Tak som si povedal, že keď budem 9.4.2011 na Spiši, tak si tých 85 kilometrov do Medzeva určite zájdem, aby som si túto udalosť aspoň trošku zdokumentoval. Veď súčasťou pozvánky bola aj záhadná veta: Bude to posledná jazda?


Čas plynul, blížil sa termín jazdy a skutočne to vyšlo tak, že sme boli ,,hore´´. Síce sa mali robiť práce na dome, ale tieto práce boli odložené pre silný vietor, ktorý v tento víkend postihol celé Slovensko a najmä v okolí Tatier a Spiša sa riadne vybláznil. V piatok večer som si teda nastavil budík na 6:30 ráno, aby som všetko v pohode stihol. V noci sa však nedalo spať. Vonku zúrila priam víchrica, tak som budík zrušil a vzdal som to. Počítal som s tým, že po ceste cez kopce a v okolí Smolníka budú popadané stromy a bude problém sa na jazdu dostať.  Zobudil som sa o 7:30, vietor sa trochu utíšil, tak som sa predsa sadol do auta a vybral sa do mnou ešte nenavštíveného kraja. Cesty v okolí Gelnice, Smolníka, Medzeva boli bez problémov prejazdné čomu som sa veľmi potešil. Privítal ma nádherný kraj, ktorého idylku kazia iba cigánske osady s neuveriteľným bordelom. Aj tu by nebolo odveci, keby sa tu raz začas ukázal Lipšic so sprievodom a médiami, aby cigáni aspoň pred kamerami zobrali metly a lopaty do rúk a ukázali ako by mali robiť na verejno – prospešných prácach a upratali by bodrel ktorý sami vytvárajú.. Ale poďme k železnici. Históriu trate 168 Moldava nad Bodvou – Medzev a tiež pekné reportáže o mimoriadnych jazdách organizovaných KHKV nájdete na webe >>odkaz (www)<<. Ja som si na ,,výletný´´ vlak počkal v Jasove.

Moje prvé zastavenie  - stanička Jasov. Na vláčik už čakalo zopár zvedavcov.Motoráčik o pár minút vchádza do Jasova. V pozadí jedna z turistických atrakcií Jasova – kláštor. Mimo toho sa tu dá robiť turistika a nesmieme zabudnúť na Jasovskú jaskyňu a známu skalu.Vláčik v Jasove. Ako som pozeral o obsadenosť sa organizátori  aj do budúcna nemusia obávať.  Účasť naozaj hojná. Stretávam známe tváre Igiho a Marosa 21A toto  je dnešná hviezda dňa. Ostrieľaná ,,Magda´´ M 131.1125Na staničke ma zaujalo toto ,,stavadlo???´´. A samozrejme som objavil miesto , kde končia všetky sťažnosti.Ešte jedna dokumentačka s nápisom a idem ďalej.Nasleduje stanička Počkaj.Jedna dokumentačka do protisvetla v štýle retro  a ponáhľam sa k autu. Chcel by som si urobiť aspoň jeden traťový záber. To sa mi ako tak podarilo medzi Počkajom a Medzevom.A som v Medzeve. Stanička je na kraji mestečka.... ..hneď mi je jasné prečo sa tu osobná doprava zrušená v známom roku 2003  nikdy neobnoví. Ľudia z mesta už dnes peši na stanicu toľko neprejdu. Podľa odstavených nákladných vozňov to vyzerá, že aspoň manipulák sem raz začas zájde.A som späť v Počkaji. Ujo pri ceste sa ma pýta či to je mimoriadny vlak a či sa im nechystajú obnoviť lokálku. Hm...asi nie, že.Pokus o druhý traťový záber. Chcel som dobehnúť k mostu cez Bodvu, žiaľ nepodarilo sa. Bolo treba prejsť po zhnitej lávke ponad riečku. Pričom pohľad do nej pripomínal niekedy stoku. Celkovo trať v okolí Počkaja ako aspoň vidno od cesty ide v takýchto húštinách. A zastavujeme v Jasove.Ešte jeden pohľad na Magdu s ktorou sa takto dnes lúčim.

Už keď som tu, rozhodol som sa zbehnúť do Moldavy nad Bodvou, či tam nebude niečo zaujímavé. Ak sa raz budete pohybovať v tomto kraji s mapou v hlave ako ja, dajte si pozor na križovatky. Postrehol som asi na dvoch, že smerové značenie je asi po 50 – 100 metroch za križovatkou, nie pred ňou, ako by ste normálne očakávali. Takže sa Vám ako aj mne môže stať, že mierne poblúdite.

žst. Moldava nad Bodvou. V diaľke počuť zvuk vlaku tak som zvedavý. Škoda fotomraku, ale som rád že sa mi podarilo zachytiť 774.507 US Steel Košice.

Tu sa môj dnešný výlet končí. Vďaka KHKV za ich prácu na hist.vozidlách a  organizovanie zaujímavých jázd na zabudnuté trate, kde sa aj vďaka nim oplatí prísť a vychutnať si atmosféru zabudnutých miest.

Spomenul som si, že v odkladacej skrinke mám predsa navigáciu, ktorú som na Slovensku ešte nepoužil, tak som si ju pre zaujímavosť nastavil, aby som zistil čo za obce sú po ceste a v okolí. Smutné je, že sa mi na monitore celou cestou často objavoval nápis cigánska osada. Svedčalo o tom aj niekoľko desiatok spoluobčanov nesúcich na chrbtoch drevo z lesa.

Pri čakaní na priecestí v Helcmanovciach som si zvečnil traťovákov.

Pri vchádzaní do Krompách som v stanici zazrel zaujímavý nákladný vlak. Neodolal som. Chcel som si ho obzrieť zblízka. Uličky v okolí stanice sú obývané cigáňmi. Mali ste vidieť, vybiehali z domov ako líbijskí povstalci, keď som si to prášil na dvojke ich uličkou. Dôležité je nezastaviť!!!

Vlak SŽDS v zložení 121.004 + 140.076 + 121.068 + postrk 771.507 ako vidíte nebol v stanici fotiteľný. Ešte k tomu po mne vyrazil železničný policajt – viď biela fabia. Počítam, že to bolo kvôli protiidúcemu osobáku, keďže sa pri mojom aute otočil späť. 


Ale to ma čakal opäť jazda cez osadu pred Krompachy, kde by sa dal vlak odfotiť. Počet cigáňov na ceste narástol na 5 násobok. Teraz som však musel kľučkovať aj medzi koberce poukladané na ceste. Asi ma chceli riadne privítať ako Rozborila.

Takže celkom pekne nasvietená zostava súkromníkov. Na postrku čmeliak 771.507

Poobede som mal ešte jeden plán. Chcel som si odfotiť Hanču na lokálke Spišské Vlachy  - Spišské Podhradie, ktorá od 1.4.2011 začala konečne po minuloročných povodniach premávať. Dúfam že to nebude iba do 1.5.2011.

Samozrejme oblohu zahalili husté mraky, vietor zosilnel a asi 20 minút husto pršalo. Chcel to vzdať, ale to čo mi príroda predviedla stálo za to zmoknutie.

 Podarilo sa. Nesmierne sa teším.

Hanču dobieham pred Katúňom, aj to fotím iba z auta. Cesta je po zime čoraz v horšom stave a ešte mokrá, takže nejaká divočina sa tu stvárať nedá.

 Hanča zastavuje na zastávke Katúň.

V nedeľu som sa na lokálku vybral ešte raz, veď je to cez kopec. Slnko mi síce neprialo, vietor sa stále neutíšil ako sľubovali páni s SHMÚ.

 Hanča vchádza do prekrásneho údolia medzi Podhradím a zastávkou Katúň. Už viem kam budú smerovať moje cyklovýlety na Spiši.

V nedeľu odchádzame ,,dole´´. Samozrejme, trmácame sa cez Dedinky. Cesta trvá minimálne o hodinu dlhšie ako cez iné horské prechody.  Auto kvôli rozbitým cestám nenormálne trpí, my tiež, ale za ten pohľad na krajinu to stojí. A samozrejme nevynechávam foto Horehronca.

 Takže dnes Vašo! A z okna vlaku opäť máva známa tvár – Maros21 s nejakou dievčinou..hm???. Nejak často chodí do Košíc, beťár jeden.

 Ešte jedna za Polomkou do zbierky.


Dovidenia pri trati priatelia

Text a foto: festo

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Administrátor
Príspevkov: 14378
13.04.2011 5:59 13.04.2011 5:59
Re: Jasovský expres III.

:apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl:

Príspevkov: 286
13.04.2011 9:25 13.04.2011 9:25
Re: Jasovský expres III.

festo, nadherne fotky :apl:
To "stavadlo" bude zrejme pozostatok z koľajovej váhy?

Príspevkov: 565
13.04.2011 9:27 13.04.2011 9:27
Re: Jasovský expres III.

Pekné fotky... :apl: :super: :super: :super:

Turčianske Teplice
Príspevkov: 1592
13.04.2011 9:50 13.04.2011 9:50
Re: Jasovský expres III.

Vynikajúci zmiešaný fotoreport, Peťo, super fotky :kvetinka: No, a do KE veru chodím rád a často, ale keď som Ti kýval minule, šiel som len z Dediniek z turistiky, teraz som bol v Košiciach, veď vieš, že sme sa v Jasove stretli :vv: No, a dievčina v okne bola kamoška z Prešova, cestujúca na štúdiá do Bystrice :vv: