Po stopách lesnej železnice v Kamenici nad Cirochou

Dátum 29.10.2008 0:00:00 | Kategória: Tip na výlet

 Medzi fanúšikmi železnice je všeobecne známym faktom, že pravidelná prevádzka na poslednej lesnej železnici na Slovensku - Čiernohronskej úzkokoľajke sa skončila v roku 1982. No takmer o desaťročie neskôr osireli koľajnice na tiež pôvodne lesnej železnici v Kamenici nad Cirochou, ktorá v posledných rokoch prevádzky mala už len charakter vnútropodnikovej dopravy. Vybral som sa aj s fotoaparátom zdokumentovať posledné pozostatky jej niekdajšej slávy...Stanička v Kamenici nad Cirochou na trati číslo 196 Humenné - Stakčín
Ešte zachytenie križovania vlakov v tunajšom klasickom zložení súprav a túra za objavovaním môže začať!


Hlavná trať vychádzala od stanice normálnerozchodnej železnice južným smerom. Miestami je možné vidieť v tráve aj po 18 rokoch pražce, ktoré zostali...


Koľajnice sa po položení nového asfaltu na cestu vedúcu od stanice do obce samozrejme už neobnovovali. V pozadí vidno budovu stanice normálnerozchodnej železnice.


V týchto miestach po strane cesty jazdili úzkorozchodné vlaky najprv v animálnej trakcii už od roku 1909. Po dokončení železnice z Humenného do Stakčína v tom roku bola totiž lesná železnica predĺžená z píly v Kamienke až k novej železničnej stanici. Parná prevádzka začala až v roku 1930.


Asi po 500 metroch chôdze trasou bývalej trate prechádzam cez štátnu cestu z Humenného do Sniny. V prednej časti fotografie sú v štrku zvyšky koľajníc.


Popri tejto ceste pokračovala aj lesná železnica ďalej údolím potoka Kamienka.


Teleso trate je dobre viditeľné a miestami aj dobre zachované


Kde tu vidno aj zhnité pozostatky pražcov


Niekde spolu aj s koľajnicami...


Zaasfaltovaný pás v mieste cestného prejazdu cez trať. Dvojkilometrový úsek zo železničnej stanice v Kamenici do novej píly bol v prevádzke v rokoch 1974-1990.
Miestni obyvatelia zvyšky železnice použili všelijako


Pred bránami píly...


Píla z roku 1968 ležiaca ešte v katastri obce je dnes už opustená. V jej tesnej blízkosti totiž vyrástla nová.
Násyp je dobre zachovaný aj popri plote novej píly vybudovanej pred niekoľkými rokmi


Od píly pokračovala trať po moste cez potok Kamienka, ktorý v susedstve cestného mostu nájdeme dodnes
Až do roku 1974 jazdili vlaky s drevom údolím Kamienky ďalej až na nákladisko Klin. Najväčšia dĺžka trate lesnej železnice v povojnovom období dosiahla 21 kilometrov.


Toľko k pôvodnej trati lesnej železničky. Obec však ukrýva ešte jeden jej artefakt a to nie hociaký. Vybral som sa aj za jedným rušňom tejto železnice zachovanom až do dnešných dní. Na snímke zastávka Kamenica nad Cirochou – dvor, ktorá sa nachádza asi kilometer od stanice.


Cesta vedie od zastávky k lesnému závodu popri kaštieľi


Na komíne sa usídlila rodinka bocianov


Posledný cieľ mojej cesty za lesnou železničkou sa nachádza pred bránami lesného závodu


Parný Henschel bol vyrobený v roku 1923 pod výrobným číslom 20036
V Kamenici sa objavil v roku 1963. Prišiel sem zo šumavskej lesnej dráhy Arnoštov, patriacej Vojenským lesom a statkom v Horní Plané.


Po tunajšej desaťročnej prevádzke a svojom vyradení v roku 1973 sa používal ešte ako kotol na rozohrievanie asfaltu v železničnej stanici.
Autor textu aj fotografií z návštevy týchto miest v máji 2008: Miroslav Lisinovič, spr. :Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=222