Stav trate Komárno – Kolárovo 9 rokov po zrušení, 1. časť

Dátum 23.04.2011 0:00:00 | Kategória: Spomienky


Všetkých Vás zdravím a opäť sa Vám prihováram formou reportu. Tentokrát to bude trochu smutné, menej optimistické ako minule. A to z toho dôvodu, že v tomto reporte ani na jednej fotke žiadny vlak neuvidíte. Dôvod je prostý, doprava na trati, ktorá je objektom môjho záujmu bola rozhodnutím vlády SR ku dňu 02.02.2003 zrušená, pričom ako dôvod bola uvedená hlavne jej neefektívnosť a v neposlednom rade aj zlý stav koľajového zvršku.




Nachádzame sa na začiatku trate 136, v Komárne, kde táto trať súbežne s traťou do Bratislavy / Komáromu vychádza zo stanice. Trať 136 je tá napravo. Mechanické návestidlo tejto trate je už nefunkčné a v noci ani nesvieti.



Trate pokračujú súbežne vedľa seba cca 200m dvojitým oblúkom až do momentu, keď sa trať na Bratislavu ľavým oblúkom vzďaľuje a trať do Kolárova pokračuje miernym oblúkom doprava.

Nebudem Vás tu zaťažovať úvahami nad tým, či bolo toto rozhodnutie správne, názor máme každý už dávno spravený, pôjde mi čisto o zdokumentovanie súčasného stavu tejto trate a jej blízkeho okolia. Je až neuveriteľné, ako po nás, ľuďoch, príroda začne upratovať stopy a ako veľa toho stihne za deväť rokov. Ešte dodám, že report bude rozdelený do niekoľkých častí.



Prvou zastávkou na trati je Komárno škola, zastávka sa nachádza kúsok od strednej poľnohospodárskej školy, ktorá je už, mimochodom, tiež zrušená. Budova zastávky je v celkom slušnom stave a je obývaná. Pozeráme sa smerom do Komárna. Trať je značne zarastená trávou a na niektorých miestach sú už aj menšie stromčeky a kríky.



Naľavo od budovy zastávky boli záchody.

V krátkosti k histórii trate č. 136: Dátum 08.11.1914 bol pre túto trať deň D, keď bola otvorená. Trať meria 25,9 km s maximálnym prevýšením 4 promile a nachádzajú sa na nej 2 mosty cez Komárňanský kanál a ďalších 57 drobných priepustov. Trať postupne prechádza zo stanice Komárno cez zastávky Komárno škola, Hadovce, Kameničná, Balvany, Čalovec, Violín, Kráľka a Kolárovo. Zaujímavosťou, ktorú možno každý nepozná je fakt, že z Kolárova bolo vopred naplánované trať predĺžiť do cca 11 km vzdialeného Nededu, čím by sa Kolárovo železnicou prepojilo so Šaľou, ale keďže by bolo na tejto trase nutné prekonať Malý Dunaj, tak k tomuto prepojeniu nikdy nedošlo. Toľko k histórii, poďme sa pozrieť na súčasný stav trate.

Pokračovanie trate smerom na Kolárovo.



Ďalšou zastávkou a tentokrát už dvojkoľajnou sú Hadovce. Ako vidíte, budova zastávky je opäť v slušnom stave a obývaná. V pravej časti priečelia budovy vidno zamurovaný otvor po dverách do čakárne. S nájomníkom som sa rozprával, je to bývalý železničiar, zastihol som ho v mierne podguráženom stave, takže bol výrečný, až bol problém sa ho zbaviť :)

Pohľad z nakladacej rampy smerom na trať do Komárna. Silá, ktoré sú naľavo, neboli nikdy dostavané, komín v strede fotky už v súčasnosti nestojí a rovnaký osud čaká v budúcnosti aj obe silá, pozemok pod týmito stavbami odkúpil nejaký hrubokrký pán, ktorý tam chce mať fotovoltarickú elektráreň, tie sú dnes predsa v móde.


Spred staničnej budovy sa pozeráme smerom na Kolárovo, na koľaji bližšej ku budove stanice je stále výkoľajka.


Kúsok za stanicou Hadovce sa nachádza most cez Komárňanský kanál. Pamätám sa, ako sme sa tam ako fagani chodili v lete kúpať, najväčšie vzrúšo bolo samozrejme skákanie z mosta. Už vtedy bola na tom trať dosť zle, ale stále fungovala.



Detail na súčasný stav mosta.



Ako vidíte, na trati sa dajú v súčasnosti nájsť aj takéto krásne šípové kríky.


Pohľadom na jedno z mnohých priecestí na trati opúšťame Hadovce. Pokiaľ viem, tak všetky priecestia na trati boli vybavené len výstražnými krížmi.



Kúsok za Hadovcami sa nám teraz na jar takto krásne príroda prebúdza, trať si ale spí svojim večným spánkom.



Na rovnakom mieste sa mi po otočení naspäť na Hadovce naskytol takýto pohľad.



Pár desiatok metrov ďalej sa na trati nachádza ďalšia drobná stavba, most cez bezmenný odvodňovací kanál.



Aj tento most je v značne dezolátnom stave.



Na kvetoch plánky hrušky sa mi podarilo odfotiť aj takúto fešandu, to len tak na odľahčenie na záver.


Čo dodať na záver, priatelia, snáď len prianie, aby sme sa s takouto neúctou k ľudskej práci z minulosti stretávali čo najmenej, treba si uvedomiť jeden zásadný fakt, ktorý sa aj mne ako tvrdému realistovi priznáva dosť ťažko, po tejto trati už žiadny vlak nepôjde. Na pokračovaní reportu sa pracuje, nabudúce sa pozrieme do Kameničnej, Balvanova a možno aj Čalovca.

Informácie v úvode článku som čerpal zo stránky >>odkaz (www)<<

Foto, text: kocur_82



Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=1100