Škola fotenia časť.1

Dátum 10.01.2011 0:00:00 | Kategória: Fotoreportáže


Keďže po poslednom článku sa vzniesli na moju hlavu len chvály, nemohol som to nechať bez odozvy. Tak som sa rozhodol, že pripravím nejaké reportáže, ktorými Vám pomôžem dostať sa v rámci železničného fotografovania vyššie.
Prvá časť tohto seriálu sa bude týkať výberu miesta na fotenie a kompozície. V tomto dieli som si zavolal na pomoc Kubíčka a veľmi pekne mu ďakujem za spoluprácu.

Poďme ale poporiadku. Najprv sa budeme venovať výberu miesta na fotenie. Na prvý pohľad jednoduchá záležitosť, no nie je to až také ľahké.
V prvom rade by mal byť správny násvit. Násvit je možné obzrieť si z tepla Vášho domova na stránke >>odkaz (www)<<.

Kubíček radí: Základní věc – je třeba fotit se sluncem v zádech, aby bylo nasvícené čelo i bok vlaku. Samozřejmě to není dogma, ale začínající fotograf by se toho měl držet. Focení proti sluníčku obvykle znamená tmavý vlak, na kterém není nic vidět, a nad ním totálně vypálenou oblohu.



Pohybovaním žltej bodky na časovej osi sa Vám zobrazuje poloha Slnka na oblohe.
Násvit robí gro fotky. Fotka môže byť na najkrajšom mieste ale, bez násvitu ide kvalitou dole.



Fotka ako taká je pekná....len bez násvitu.



Tie isté dva stroje len pekne nasvietené.

Otázka: Ktorá fotka sa Vám páči viac?

Ďalším problémom sú rušivé objekty na fotke. Napríklad tŕčiace stĺpy spoza mašín alebo vyrastajúce stĺpy pred mašinami.



Krásne IC501, ale ten stĺp rastúci priamo zo strechy to celé kazí.



No a stĺp rastúci pred mašinou je ešte väčšia pohroma.



Medzi stĺpami to vyzerá najlepšie.

Samostatnú kategóriu tvoria takzvané "podrôtované" fotofleky. Niekomu to vadí, niekomu nie. Niekedy však stačí spraviť pár krokov a drôty sú fuč.



Drôty ponad mašinu. Niekomu sa to páči, niekto je inej mienky, proti gustu žiaden dišputát.



Ale o asi tri metre sú dráty fuč.

Dva páry fotek pořízených na stejném místě chvíli po sobě. Jedna je vždy „špatně“, druhá „dobře“. Ty fotky samozřejmě nejsou nijak moc editované, na každé se snažím hlavně ukázat jeden konkrétní aspekt (linie, umístění), který je v jednom případě dodržen a ve druhém není. To všechno řada začínajících kolegů nedodržuje.

Fotograf by se měl snažit o to, aby linie na fotce (koleje, řada sloupů, cesta) nebyly useklé okrajem fotky. Na „špatné“ fotce jsou koleje blíže k fotografovi a dráty trakčního vedení useklé levým krajem fotky. Není to vyloženě obrovská chyba, ale na druhé fotce máme linii kolejí a nástupiště neporušené, navíc v pozadí vidíme krokodýla a zajímavou budovu.

Na tejto fotke sú línie špatně.

Na tejto fotke sú línie dodržané.

Opět záležitost linií – na špatné fotce je trať vpravo useknutá, zatímco na druhé končí nenásilně v dáli. Navíc u banánu směřují koleje diagonálně do levého dolního rohu a kabel nahoře do horního levého rohu – diagonální linie dávají fotce dynamičtější náboj. Další důležitou věcí na těchto 2 fotkách je umístění hlavního objektu, tedy lokomotivy. Hrbatá je přesně na středu fotky, je to nedojeté, vlevo od ní je moc místa. Banán je naopak ve zlatém řezu, ve směru jízdy je méně místa, ale zároveň „nevyjíždí“ z fotky.

Línie špatně.

Línie dobře

Toľko naša prvá časť nového seriálu. V ďalšej časti sa budeme venovať pojmu "zlatý rez" a expozícia.

text a foto: mates-zscs & kubíček



Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=974