Potulky po ČD, skalách a PKP I. časť

Dátum 18.11.2010 0:00:00 | Kategória: Zahraničné reportáže

Po niekoľko mesačnom plánovaní sme sa s Mirom /Mirosk 997/ vybrali na potulky do Čiech, do Adršpašsko-Teplických skál. Išli sme sa blint, len tak, nič sme vopred neplánovali ani ubytko, „šak uvidíme, keď ta dondeme“. Tak sme vyštartovali o 2,00 ráno - krátky pobyt v Žiline v Tescu, nejaký proviant a hijó ďalej.


Pri Bytči sme zle odbočili až nás zastavovali „rumunský colníci“. Háa. Dorazili sme na miesto činu menom zemně Česká, Královohradecký kraj, okres Náchod a hneď ho aj zmapovali. Mestečko a stanica ČD Teplice nad Metují. Križovatka tratí č.026 a 043. Po rekognoskácii terénu nášho záujmu /veľa železa pokope/ sme naskákali do auta a odfičali sme sa ubytovať do neďalekého kempu. Uspeli sme. Ustlali sme si v perníkovej chalúpke a hneď čumeli do autoatlasu ČR.

Perníková chalúpka a francúzke kone pod talianskou kapotou

 Našli moji rádcové? A rádcové našli. Kúsok odtiaľ trať ČD č.026, vedie do dediny Otovice a v atlase je ukončená kúsok pred hranicou s Poľskom. Na poľskej strane Linia PLK č. 272 je ukončená až priamo na „granici paňstva“ aspoň podľa atlasu. Ešte doma v „Gúglovy Earthovy“ som našiel foto bývalého nákladišťa lomového kameňa z čias DRB z blízkeho lomu v nemeckých Sudetách, starým menom Tuschendorf. Tak sa rozbehla pátracia akcia nákladišta s novým menom poľským - Tlumaczów. Pátrači našli, ale už nie staré, ale nové vo výstavbe.  Linia PLK č. 272 je už v súkromných rukách „cakom prask“ jednoducho všetko. Linia PLK č.272 o celkovej dĺžke 8.300 km je obnovená od stanice Ścinawka Średnia až po nakladište v km 5.400 ďalej už len tráva /taká čo „hocgde“ rastie/ nejaké priepusty  a zárezy zarastené trávou /čo „hocgde“ rastie samozrejme/ a náletovím hocičím.

Koniec železného sveta a tráva čo ,,hocgde´´ rastie



 nákladište Tlumaczóv

Pobehovali tam poľskí robotníci  a čumeli po nás ako keby sme tam páchali priemyselnú špionáž , ale ani necekli. Našťastie! Pre nich! Foto a hijo naspäť, cestou sme našli zvyšky trate k hranici aj krásny oceľový klenutý most s dolnou mostovkou. Nenechali sme ho bez povšimnutia a hneď sme sa naň vybrali. Vyštverali sme sa na násyp. Mirosk997 dobre doprhlený pobehoval v kraťasoch. Ale spuchnutý je tak či tak, a ani ja zrovna nevyzerám ako reklama na hlad. Zvršok zatrávnený ale makadam ešte vržďal tak že koľajnice neodniesli dávno. 20 - 30 rokov hore - dole.

zatrávnený zvršok – že by proti hluku?

Na moste len podvaly, dobrodruhom šťastie praje tak že „Vpirjód“. Toľko tuku pokope! Taká záťaž po toľkých rokoch! Nespadol. Jednoducho kvalita a la Germánia. Toho mostu nie tuku samozrejme.

 Zaťažkávacia skúška – Mirosk997 ju úspešne skončil

Do prdele by ste mi ani zastrúhaný vlas nevopchali ale dobrodružstvo ako výšité. Dole len šutre, voda a konáre čohosi. Most hrdzavý ako poľský zákon káže a po koľajach ani tej hrdze. Okrem hrdze  je most v celku zachovalý aj s piliermi. Piliere? Pekné kamenné so stromčekmi /náletovými nie vianočnými/.  Ale čo na to statici to nevieme.

 Podval, pražec, šliper a po koľajách ani hrdze nebolo






 náletové hocičo



z jednej strany



a z druhej



zatrávnený zárez – pohľad smer nákladište Tlumaczóv



 Vydržal zaťažkávaciu skúšku. Aj pečiatku by sme mu dali. Ale kam?



Násyp, most a obrobená krajina. Hore haldy z nového lomu.



 Granica Państwa a zvyšok trate smer ČR /ten štrk pod vŕbou/



Tlumaczóv a strecha colného úradu na štreke



 Štátna hranica a bod stretu trate ČD č.026 a PLK č.291

Poľsko sme opustili a fičali sme do pohraničnej prechodovej stanice Meziměstí. Sláva pohraničnej stanice už zašla. Časy keď tadeto premávali medzinárodné rýchliky do Nemecka sú nenávratne preč. Staničná budova z 19 storočia je krásna ale veľmi zanedbaná. Z Poľska sem raz za deň príde nákladný vlak a to je všetko. A my sme ho zase zmeškali. Samozrejme. Smoliari zo SR. Foto stanice a toho čo na nej stálo, trochu trate, priamo na hranici.

Bordová + tieň. To som našiel až doma! Naozaj!



Krabička 810 dorazila z Broumova



Ja neklamem, my sme tu boli.


Vrátili sme sa do kempu a skonštatovali že ideme do mesta. Na pivo české. Popozerali sme cestou (išli sme pešo) krásnu sudetskú architektúru.

 Sudetská architektúra je naozaj krásna.

 Zaparkovali sme „telá naše unavené“ v centre na vytúžené pivo. Statočne sme sa nacengali.

Mirosk997 vďačný to objekt na fotografovanie

Naspäť do kempu? Posledným vlakom. Stanica Teplice nad Metují město. Stanička je v celku dobre ako /pravdepodobne/ Drážny zákon káže posprejovaná, ochcaná a osr.tá. Pachové stopy cestujúcich „aby tunajší trafili domov keď je tu tma.“

Taxán 810 ČD dorazil

Pravdepodobnosť vysoká. Z krabice rady 810 sme po dvoch kilometroch vypadli /dobrovoľne/ na zastávke Teplice nad Metují skály. Mali sme to 3 in 1 aj štreku aj skaly aj opicu. 300 metrov do kempu /po vlastných a nie 4x4/ a do spacáku hajať.

4 in 1. Hujer + krabička foto + málo svetla + opica. A výsledok? Nekupujte 4 in 1

 A na druhý deň do skál. Ale keď že táto stránka nieje o skalách /ale len o tých podrvených ala Mc Adam a všetkom čo okolo a na nich vrčí / po ktorých sa chodí pešo. Tak tu končíme. Ale domov sme na druhý deň ešte nešli a železných ciest je tu dosť tak sa tešte na druhý diel.

 Text a foto: Hujer /zahraniční spravodajca / možno.





Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=934