Veľká Noc 2008

Dátum 27.03.2008 0:00:00 | Kategória: Fotoreportáže

    Prišla zima.  A ja som sa dozvedel že nadchádzajúce vianočné sviatky (teda vlastne veľkonočné) trávim v Banskej Bystrici. Rodinná rada rozhodla.
Neprotestujem. Dobre viem kde budem sviatky tráviť. A panelák to teda nebude.
Len jednu vec neviem pochopiť : čo ma to stále ťahá na harmaneckú trať keď viem že v priemerný sviatočný deň medzi 7. a 17. hodinou ide 5 (slovom "päť") vlakov osobnej dopravy ?!


Keď som svojej žene povedal že z domu vyrážame do BB o 8:30 ± 5 minút bolo jej jasné že mám kdesi opäť "naštelovaný" nejaký vlak a nejaký flek. Nemýlila sa.


754.053 s Os 7525 v prekrásnom Turci
Neprekvapilo ju ani to keď som sa na Uľanke odporúčal, a zvyšok cesty si musela odšoférovať sama. V duchu hesla "kto sa hrá ten nehnevá a nerobí problémy" som bol vypustený na moje ihrisko.


750.032 s Os 7302 nad Uľankou (km 15.7)


Nákladiaky na Harmanci - to je niečo na čo sa oplatí hodiny čakať  (v pozadí od Donovalov prichádzajúca v poradí x-tá snehová prehánka)


Dať blonskú schému na olej chrliace dieselelektrické rušne , no to bol teda nápad!? Našťastie zvolenčania našli recept na udržanie ich bezchybného vzhľadu. 754.010 "nasadená" v TS 753, dnes 1842 - zajtra vezie Horehronca!

Nasledujúca fotomontáž zachytáva "fungovanie" vlečky zo žst. Uľanka do Harmaneckých papierní. Vlak spodný schádza do papierní, vlak horný vchádza do tunela č. 2a a smeruje do BB. Na manipuláku sa v poslednom období vyskytuje miesto zvyčajných ťapiek  742.351, pričom manipulák zvyčajne chodieva do Uľanky za Zr 1842 a z Uľanky naspäť do BB po Zr 1843.
Nasledujúce jarné ráno som si pri pohľade na zasnežený exteriér spomenul na to že na R 811 "Horehronec ide 010-na, a na svojho kamaráta, milovníka strojov Praga V3S, ktorému už dlhšiu dobu sľubujem tematickú fotografiu.

"Zátišie s vetrieskou"736.015 na čele vrútockej rýchlobežky, Banská Bystrica mesto
ten istý vlak .....zo stromu. ťažko sa fotí s ľavou rukou, ale pravou som sa držal.


 z tunela č. 3 vyliezla  ... Renátka !Ďalšie ráno. Zase pripadlo snehu. Všetci okrem mňa majú ešte hlbokú noc. Obetavo, aby som nikoho o šiestej nebudil, odchádzam mrznúť von.

Ty si ma potešil !
do tunela č. 3 vlieza  ... Júlia !
Nad Uľankou
Nad Uľankou II
Poobednú zmenu mi otvára  754.003 na Zr 1842
Nad Uľankou III
Nad Uľankou IV

Každej premrhanej fotky nákladu na Harmanci je škoda. Zbehol som teda k autu, presunul a k harmaneckej papierni (na tých dvoch km som našťastie veľa dopravných priestupkov spáchať nestihol) a zahájil rýchly výstup na zastávku Harmanec. Výstup som si rozdelil na tri časti = 1. beh do kopca, 2. chôdza do kopca, 3. 4x4 (posledné metre)
742.351 s maipulákom do papierní na mieste pripojenia vlečky z „novej“ stanice Uľanka na „starú“ trať BB - HarmanecĎaľšie ráno. Napriek mrazu (mrazíku) vyťahujem konečne   a zachytávam 754.010 tesne pred návštevou očného lekára (zatiaľ je bez okuliarov)
Vitaj v Uľanke !
Renátka s česko – slovenskou súpravou (v týchto farbách to vyzerá lepšie). Vľavo silueta pamätníka „Ústup do hôr“ pripomínajúceho že Uľanka bola v posledných októbrových dňoch roku 1944 „konečnou“ pri evakuácii z povstaleckej Banskej Bystrice
už zase ona ! ?
na turčianskej strane sa sneh udržal dlhšie
Po dvoch dňoch nákladiakových suchôt predsalen jeden došiel. Naviac so zamračenými ktoré sa na "Harmanci" často nevidia.
Krátka porada pri odpájaní postrku.
....751.124....
751.055 - návrat z postrku. Aj pre mňa to znamená návrat domov.

jožo pilko 2008

Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=93