Republikou křížem krážem a nakouknutí k sousedům./díl šestý/

Dátum 12.11.2010 0:00:00 | Kategória: Zahraničné reportáže

V dnešním díle bych Vám chtěl představit místa, kam se rád vracím a kde je v jakým koliv ročním období poměrně krásně. Provedu Vás po rozchodu 750 mm.


1. WEIBERITZTALBAHN

Východní Krušné hory jsou domovem úzkokolejky Weiberritztalbahn, která je nejstarší veřejně pravidelně provozovanou úzkokolejkou Německa. Trať vede od Freital- Hainsbergu  do lázní Kipsdorf. Uvedená do provozu v celkové délce 26 km. byla  3.září 1883.
V roce 2002 stoletá povodeň trať značně poškodila a v roce 2007 začaly opravy část této trati v délce 15 km. Od roku 2009 je těchto 15 km opět v provozu. Tato provozní část má 7 staniček a je zde k vidění i mnoho mostů.
Úzkokolejka Weiberritztalbahn spojuje tři rozličné přírodní oblasti a je pro tuto krajinnou rozmanitost považována za jednu nejkrásnějších tratí v Evropě. Trať ve své celkové délce překonává převýšení 350 m a prochází divoce romantickým údolím Rabenauer Grund s říčkou Rote Weberitz, oblastí přehrady Malter a středohorskou krajinou východních Krušných hor (Osterzgebirge).








 stanice Freital- Hainsbergu 



opouští státní dráhy v Freital- Hainsbergu 









okolí stanice Rabenau









 okolí stanice Seifersdorf












 okolí stanice Malter

2. PREBNITZTALBAHN

Tato trať vznikla v roce 1892 kdy se živnostníkům a majitelům továren v podkrušnohoří podařilo vybudovat trať navazující na státní dráhy. Šlo o trať z Wolkensteinu do Jöhstadtu. Trať v té době měřila 26 km a prodírala se úzkými údolími říček Písečnice a Černého potoka. Trať byla orientována na nákladní dopravu a od roku 1984 do roku 1986 pomalu zanikal život na této trati. Po ukončení provozu byly vozidla převezeny jinam a koleje a mosty byly demontovány. Tato úzkokolejka musela zmizet a nic nemělo připomínat zdejší minulost.
Po změně politického systému v bývalé NDR a po získání vlastně už ruiny výtopny v  Jöhstadtu. železničními nadšenci z celého Německa začala tato trať opět ožívat. Nespočet hodin bylo odpracováno při pokládce nových kolejí,mostů a oprav nádraží. 10 let usilovné práce bylo vynaloženo, aby konečně v srpnu 2000 mohla být ,,Nová´´ Přísečnická dráha dána do provozu. Provoz je zde jen víkendový a to od května do konce září + nějaké akce okolo jako např. mikulášské jízdy nebo velikonoční jízdy. Vlaky jezdí mezi stanicemi Jöhstadt – Steinbach. Trať v současné podobě měří cca 8 km a nachází se na ní 8 nádraží a stanic. Na každé z osmi zastávek se vyplatí přerušit jízdu. Ku příkladu v nádraží Schlössel je možno prohlédnout si halu, kde jsou odstaveny historické vozy a parní lokomotivy společnosti, vyplatí se návštěva štoly pro dolování stříbrné rudy Andreas-Gegentrum-Stolln nebo starou tavící pec.

















 okolí stanice Steinbach



 před zastávkou Wildbach



  zastávka Stolln
























okolí zastávky Forellenhof















okolí stanice Schmalzgrube


















 okolí stanice a muzea Schlössel






 stanička + výtopna  Jöhstadt

3. FICHTELBERGBAHN

Poslední tratí kam Vás chci pozvat je trať mezi Cranzahlem a lázeňským městem Oberwiesenthal. Od 1. července 1897 jezdí mezi Cranzahlem a lázněmi Kurort Oberwiesenthal, v létě i v zimě, každý den po trati dlouhé zhruba 17km. Nastupte a vydejte se na hodinovou jízdu plnou nostalgie a železniční romantiky. Z Cranzahlu vede trať přes údolí Sehmatal až do zastávky Unterneudorf. Potom nahoru do kopců, Fichtelbergbahn supí kolem zajímavých krušnohorských domů až do nádraží Neudorf. Na následující stanici, v zastávce Vierenstraße, začíná uzavřená lesní oblast masivu Fichtelbergu. Husté smrkové lesy lemují koleje a dávají cestujícím možnost zhluboka se nadechnout. Turisté si odsud mohou udělat výstup na Fichtelberg (1 214m) s převýšením 500m. Také parní lokomotiva má nyní před sebou nejtěžší kus cesty. Jen s plnou parou zvládá strmý výstup do Kretscham-Rothensehma. Zde je další výchozí bod pro dlouhé pěší túry na čerstvém lesním vzduchu. Za nádražím Niederschlag se Fichtelbergbahn setkává se spolkovou silnicí č. 95. Podél potoka Pöhlbach, který tvoří hranici s Českou republikou, supí přes Hammerunterwiesenthal a Unterwiesenthal do konečné stanice Kurort Oberwiesenthal. A když naše „letitá dáma“ těsně před nádražím v Oberwiesenthalu funí přes mohutný vysoký viadukt Hüttenbach, stává se jízda železnicí zážitkem, o kterém se normálně čte jen v knihách. Trať je dlouhá 17km  má 9 stanic a překonává výškový rozdíl 240m, vede přes 6 mostů z nich ten v Oberwiesenthalu je 23m vysoký a 110m dlouhý.

stanice Cranzahl  zde je přípoj na státní dráhy



u stanice Neudorf



 zastávka Kretscham-Rothensehma









  okolí stanice Hammerunterwiesenthal












 stanice Kurort Oberwiesenthal  a okolí


Jsem rád, že se s Vámi mohu aspoň trochu podělit o kus kraje který rád navštěvuji.

Mějte se fajn a třeba někdy u kolejí.

Text a foto: Tomi





Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=919