DIESEL TOUR 2010 alebo s cecaňou po opustených tratiach stredného Slovenska

Dátum 03.11.2010 0:00:00 | Kategória: Reportáže zo Slovenska

Dňa 16. októbra som sa zúčastnil akcie Diesel Tour 2010. Išlo o mimoriadnu jazdu, ktorú si objednali anglickí a nemeckí milovníci starých strojov a opustených tratí Slovenska, po ktorých už nepremávajú osobné vlaky. Akcia sa konala v sobotu aj v nedeľu, pričom pre mňa bola oveľa zaujímavejšia sobotná ponuka tratí.


Diesel Expres pod taktovkou prievidzskej cecane 751 124 vyrazil z metropoly Hornej Nitry a poberal sa ďalej na Hornú Štubňu, Kremnicu, Zvolen, Krupinu, Šahy, Čatu, Levice, Kozárovce, Zlaté Moravce, Topoľčianky, Zlaté Moravce, Vráble, Šurany, Nitru, Zbehy, Radošinu, Zbehy, Topoľčany a Prievidzu. Skladal sa z piatich vozňov, pričom obsadené boli iba prvé dva – staré B-čko a AB-čko. Tretím vozňom bol červený reštauračný vozeň, štvrtým bolo Bh-čko, novo nalakované, v ktorom sa viezol benzínový generátor na výrobu prúdu pre reštaurák a posledným bol lôžkový vozeň, v ktorom mali stanovisko chlapci z PPS. Dovoľte mi, aby som Vám niekoľkými fotografiami priblížil priebeh tejto, podľa mňa veľmi vydarenej, akcie.

Vlak je pripravený na odchod z Prievidze.Dorazili sme do Zvolena a čakáme na odchod do Šiah.Vyrazili sme zo Zvolena os.st. a pravotočivým oblúkom sa stáčame smerom na Šahy.Dorazili sme do Podzámčoku.Podzámčok je veľmi pekná a fotogenická zastávka, škoda, že nesvietilo Slnko a že si tu vlak môžme odfotiť tak málo krát.Zastávka Dvorníky ma veľmi zaujala. 

  

S mladšou kolegyňou z osobnej dopravy 810 489 pózuje 751 124 v Šahách.Pri posune stanicou Šahy.Silno proti Slnku, ale predsa 751 124 so svojím vlakom zvečnená v stanici Čata, pred odchodom do Levíc.A tu sa už nachádzame na opustenej „tekovskej“ trati č. 141, prechádzame okolo predzvesti vchodového návestidla do
Zlatých Moraviec – Prílepov.Nákladisko v stanici Zlaté Moravce – Prílepy.Predzvesť do Prílepov od Moraviec je už v dezolátnom stave.Kľukatíme sa ako had do Zlatých Moraviec – Závodov.Panoráma zlatomoraveckých závodov. Tu bol kedysi Calex, Laci?A to sme už v Šuranoch a na osobáku do Zvolena prechádza namiesto laminátky bývalá zvolenčanka, medzitým perla prievidzských rýchlikov, 750 198-4.Mňa osobne potešil poštový vozeň, ktorý si viezla na osobáku pravdepodobne do Zvolena na „zvolenskú dvojku“.Zastavili sme v Ivanke pri Nitre...... aby sme vykrižovali s Os 5004 pod vedením somárika Donkeyho, 736 101- 7.Keď sme dorazili do Radošiny, už sa stmievalo. Tu som nikdy vlakom nebol, tak som rád, že sa mi to podarilo.751 124 posunuje stanicou Radošina, ktorá sa onedlho ponorila do tmy.


Ďakujeme organizátorom za výborne pripravenú akciu. Jedinou nevýhodou bolo, že sa vo vozňoch nekúrilo, ale to samozrejme, plne chápeme, pretože cecaňa už vykurovací generátor nemá. Atmosféru akcie to však vôbec nenarušilo. Dodám ešte, že mašinka je prevádzkovo znečistená preto, lebo si to tak priali zahraniční cestujúci. Zvuk mala krásny, bol to vskutku koncert, najmä v stúpaniach a tuneloch. V nedeľu sa jej úlohy zhostila 751 128, ale tam som ja už nebol. Ospravedlňte, prosím, skôr dokumentačný ako estetický charakter fotografii, ale dymno a sychravo nijako neprispelo k pohodliu pri fotografickej práci. Dovidenia opäť pri reportážach z našej krásnej vlasti, pripravujem tentokrát niečo neželezničné.

Text a foto: Maros21

Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=911