GRAFFITY, alebo rozprávka naša každodenná????

Dátum 18.02.2008 0:00:00 | Kategória: Fotoreportáže

 Téma graffity, sprejovania vozňov ale i celkovo verejného majetku je téma veľmi citlivá, a priznajme sa, že aj dosť kontroverzná. Podnetom na napísanie tohto článku je však úplne niečo iné, je to pokus o poukázanie na niečo čo poteší občas aj ľudské oko.

Mojím povolaním je práca s osobnými vozňami, kde si často krát musím z chuti zanadávať, keď sú vozne posprejované a nie sú na nich čitateľné žiadne potrebné nápisy. Pred necelými dvoma týždňami som v práci zazrel a objavil niečo, čo okamžite pripútalo moju pozornosť.Bolo to klasické „béčko“ ako zvyknem hovoriť, teda rýchlikový oddielový vozeň druhej triedy s koženkovými sedačkami, ktorý však na prvý pohľad už obyčajný nebol...


Môj pohľad sa zastavil na jeho bočnici a čo tam objavil , vyvolalo môj úsmev na tvári i radosť. Išlo o krásne graffity zobrazenia slovenskej animovanej rozprávky „Maťko a Kubko“, ktorému som ako prvému z graffity „diel“ rozumel a ktoré malo, ako sa hovorí „hlavu i pätu“. Tento vozeň začal vzbudzovať pozornosť cestujúcej verejnosti ale i samotných železničiarov, ktorí si ho radi pozerali, chválili, dokonca aj fotili.


O pár dní na to som opäť v nemom úžase sledoval na ďalšom vozni výjav z kreslenej rozprávky „ No, počkaj“ teda inak povedané sovietsku rozprávku „ Nu pagadi“ – vlk a zajac, ktorý bol zobrazený na osobnom vozni smerujúcom do Nových Zámkov.


Vplyvom týchto dvoch námetov som začal viac sledovať mnou inak prehliadaných nezmyselných „výtvorov graffiťákov“ a pripadalo mi to, ako keby si námety z rozprávok dali zraz v Bratislave. S osobným vlakom z Komárna sa doviezol „ Garfield“.


Na ďalší deň pricestoval s osobným vlakom z Kútov „Beavis and Butt Head“, z Nového Mesta nad Váhom sa priviezla „ lúka s kvetinkami a včeličkami“...


Najkratšiu životnosť však v podobe graffity mala „Snehulienka“ ktorú som zahliadol iba raz a po dlhšej dobre som zhodný vozeň videl už prefarbený „malomyselným graffiťákom“, ktorý predtým pekné dielo slušne povedané počmáral obmedzenými nezmyslami... Pomyslel som si, či nevznikla nejaká vojna medzi grafiťákmi.


Sám sebe som si po zhliadnutí týchto grafiťáckych rozprávok položil otázku „ či je to grafity, alebo umelecké dielo“. Jednoznačnú odpoveď som nenašiel, ale zamyslel som sa nad tým, či tu nevznikol námet, ako by sa dal zaujímavým spôsobom označiť napríklad vozeň pre matky s deťmi, či spracovať reklamu „Pomôžte deťom“, ako to majú v susednej Českej republike na rušni 363.084.


Záverom uvádzam, že článok nemá za úlohu propagovať či iným spôsobom vyzdvihovať graffity. Chcel som len poukázať na to, že som konečne po prvý krát medzi miliónom nezmyslov a obmedzených „čmáraníc“ objavil niečo, čomu som konečne porozumel...

Autor textu : Andy,autori foto: Duko,Palo,Bocco, Taurus.
Spracoval : Bocco
 ©2008Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=66