Jazda historickými vlakmi na trati Zvolen-Šahy časť prvá

Dátum 10.02.2008 12:00:00 | Kategória: Fotoreportáže

 V sobotu sa konala mimoriadne vydarená historická jazda Klubu historickej techniky Zvolen na trati Zvolen-Šahy, na ktorej je dlhší čas zastavená osobná doprava. Spontánne reakcie ľudí, ktorí po rokoch videli osobný vlak, i keď historický, vo svojom kraji, dávali jasne najavo, že zrušenie osobnej dopravy im prinieslo obrovské komplikácie, ktoré kompetentní akoby nechceli vidieť.


Nedá mi aby som trošičku nezaspomínal na časy, kedy nikto nemal ani tušenia, že na osobnú dopravu na tejto trati budeme už iba s nostalgiou spomínať... Táto dôležitá spojnica medzi juhozápadom a stredom Slovenska po ktorej jazdili rýchliky zložené z motorových vozňov a spájala Štúrovo s "Hontom" a samotným srdcom Slovenska - Zvolenom.Paradoxom (ktorých je tu určite viac) je, že i samotní železničiari chodia na rekondičné pobyty do kúpeľov Dudince "pešo".
Sobotná, nesporne mimoriadna udalosť vidieť opäť na tejto transverzálnej trati osobný vlak v čele ktorého mal byť "Malý Býček", vo mne vyvolala radu spomienok KLIKNI, ktorými som sa vrátil o pár desaťročí späť a s úsmevom tak trochu popod fúzy vykročil s juniorom v ústrety zamračenému ránu (Doc.Iľko tvrdil niečo úplne iné) smer Zvolen.


Tak toto už bolo tiež dávno. Hontianske Nemce 1992... Ako to tam vyzerá dnes, uvidíte ďalej.

Vo Zvolene bolo tiež zamračené a takmer tma, ale Pilkus s Peťom ktorí nás čakali na stanici s autom sršali optimizmom. Prvým sklamaním bolo, že Býček nie je v predu, ale na závese a v čele vlaku je Pomaranč(člen skupiny orange)T 678 0012. Tušili sme nejaké problémy, ale Zvolenčania sa s nimi bravúrne vysporiadali. Ako sme sa dozvedeli neskôr, Býčkovi sa v noci pokazil kompresor - bez ktorého sa mašinka síce pohne, ale nezastaví. Ani napriek nadľudskému celonočnému úsiliu sa ho nepodarilo opraviť. Bolo rozhodnuté - Býček pôjde dozadu, čo napokon bolo výborné riešenie, lebo vzadu sa dal tiež pekne fotiť.
Nedá mi nespomenúť veľmi netypickú organizáciu pre takéto akcie a podujatia ktorou táto akcia nesporne bola-a to systém vstupného, koré sa odvíja od počtu prejdených kilometrov vlakom a "ľudová" taxa pre fotičov.Posúďte sami citát z plagátu:
Cestovné vo vlaku ťahanom parným rušňom (vlak 1, vlak 5) je 2 SK/km.
Cestovné v motorovom vlaku (vlak 2, vlak 3, vlak 4) je 1 SK/km.

Uvedomelým fotografom ponúkame možnosť spoluúčasti na historických jazdách symbolickým poplatkom 30 SK, ktorý je možné uhradiť priamo pri vlaku vlakovému personálu kedykoľvek počas celej trasy.
Myslím tým práve fakt, že prevažná časť nákladov, ak nie všetky, sú hradené reklamnými partnermi a zisk z cestovného je priama podpora klubu na jeho vlastnú činnosť. Je to síce prácna cesta, ale jediná možná, ako udržať tieto skvosty v prevádzkyschopnom stave a nezodrať obyčajných ľudí z kože. Som presvedčený, že takúto sumu rád zaplatí každý(ak nie viac) kto chce prísť i nabudúce a zažiť taký krásny deň, aký nám pripravili členovia Klubu historickej techniky Zvolen. Kto tvrdí, že sa to nedá - by sa mal prísť pozrieť, ako sa to robí a neplakať, že to neide.
Za to patrí KHT naša vďaka a klobúk dolu pred vysokou profesionalitou členov klubu.

Mimoriadny vlak opúšťa Zvolen

Stačilo sa otočiť a cvak. Výsledok bol uspokojivý. A nakoniec, keby svietilo slnko, nebolo by to ono.
Skáčeme do auta a vlak predbiehame tesne pred zastávkou Podzámčok kde ho čakalo už niekoľko desiatok obyvateľov i fanúšikov s fotoaparátmi.

Prekvapujúca bola čistota a zachovalosť všetkých zastávok na celej trati, akoby tu vlaky chodili denne...

Počasie bolo, aké bolo, Pomaranč bol skrátka TOP

Jeho náter kontrastoval so spiacou zimnou prírodou. Podzámčok III.

Otáčam sa a cvak-Podzámčok IV.

Dobrá Niva. Prítomnosť zvedavých obyvateľov bola prekvapujúca. Pozdrav na cestu a... prídi zas... a nie až keď budem vydatá...

Dobrá Niva - zastávka.

Vlak odchádza z Dobrej Nivy - zastávky. Dobrá správa - začína sa vyjasňovať!

Vlak sa blíži do bývalej stanice Babiná

Ďalšia zastávka plná ľudí...

Motoráčik cez Babinú iba "prefrngol"

V Bzovíku sme sa začali vážne zamýšlať, či sme sa náhodou neposunuli v časopriestore.

Na toto miesto som sa obzvlášť tešil. V deväťdesiatom druhom som stál o kúsok ďalej.

Všetci traja sme mali čo fotiť. I tak pre veľký úspech sme sa sem ešte vrátili...

Nastúpení - Odchod! Hontianske Nemce. (Ktovie čím tie lampy polievali?)

Cestou sa nám podarilo dobehnúť obláčik. Preniesli sme sa opäť o pár desaťročí vzad. A ľudia kývali i na poliach...

Šahy - Konečná obiehame.
Ako to vyzeralo v Šahách v onom 92-tom druhom si môžte pozrieť TU. Nedalo nám, aby sme sa nešli pozrieť na pokračovanie trate do Dregypalánk-u kde na Slovenskom území je ešte silno zarastený zvršok, zatiaľ čo na Maďarskej strane bol znesený. Dnes by sa tam asi ťažko preháňali na traťováckom vozíku záchrancovia jedného z najstarších skvostov dopravného múzea. Akého - si môžete prečítať TU .Za spomienku stojí aj krásne zachované depo so státím pre dve mašinky s vlastnou vodárňou a vodným žerievom.

Keďže cestou späť slniečko svietilo oproti vlaku, pohrával som sa s myšlienkou zdúchnuť sa osobákom a prísť v "normálnu" hodinu domov. Zvíťazil však fakt, že síce nafotili sme, čo sme chceli a teraz sa môžeme schuti "vyhrať" so svetlom, ktoré ponúkalo zapadajúce slnko.


O tom, či sa nám to podarilo a čo sa nevošlo do tejto časti a stojí za to, Vám porozprávame v nasledujúcej časti.


Odkazy na reportáže z tejto akcie: VLAKY.NET ; RAILPAGE.NET©Duko,Pilkus, Peter Trenčan´2008

To Be Continued...

Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=60