Narodil sa malý SOMÁRIK

Dátum 08.02.2008 3:40:00 | Kategória: Fotoreportáže

 Včera som mal tú česť zúčastniť sa preberania nového rušňa pre ZSSK Slovensko zo série 736.1.a jeho následnej prepravy do jeho nového pôsobiska v Nových Zámkoch.Po prvých skúsenostiach s týmto skvelým strojom myslím, že by si zaslúžil lepšiu prezývku.


Keď som ráno vystúpil z "Galilea" v Nových Zámkoch, nič nenasvedčovalo tomu, že sa mi podarí vôbec urobiť nejaké fotky.Súčasťou prepravy bol aj odvoz motorového vozňa 810 390 a prívesného vozňa 011 025 na prestavbu do ŽOS Zvolen na sériu 813/913. K tomu nám poslúžila 240 027, ktorá prišla z ranného výkonu na osobnom vlaku. Po zradení súpravy sme sa vydali na cestu smer Zvolen.

Súprava pripravená na odchod.

Čím viac sme sa vzďalovali z Nových Zámkov, tým lepšie to vyzeralo i s počasím. A keď sa v čele rýchlika objavil "EDO"(240 122) na ktorom som strávil pár rokov života i s náladou to bolo lepšie.

Toto je posledný pohľad na 810 390 a 011 025 za ktorými sa zavrela brána ŽOS.


Prvú kapitolu dňa máme za sebou a teraz nasleduje tá hlavná: Somárik!
Táto séria rušňov je odvodená od série 736.0 ZSSK-Cargo s tým, že je u nej vynechaný malý pomocný motor, ktorý je nahradený balastom. Séria 1 je iba kôli tomu, že stroje majú iného majiteľa a tým je Železničná spoločnosťSlovensko.

Takto na nás čakal pred halou, kde prebiehalo samotné prevzatie od výrobcu, a prevzatie dokumentácie od rušňa.

Táto trochu možno hanlivá prezývka sprevádza rušne od samého začiatku, kde pri prvých výkonoch sa (podobne ako ich 6-osová verzia 773) jednoducho zaťali a nešli. Samozrejme v momente, kedy to bolo najviac treba. Asi najznámejší je prípad Kavalkády na oslavách 150 rokov železníc na Slovensku. Vtedy, keď sa mal rušeň (773) predviesť pred obecenstvom, jednoducho nešiel a to ani keď ho prehovárali samotní servisní pracovníci. Aby sa zachránila situácia (za ním stáli pripravené ďaľšie rušne) pred divákov ho vytlačila maličká parná 310 433. Nutné povedať, že to bol bizarný pohľad. Po prejdeni na druhú stranu stanice rušeň vykazoval normálnu činnosť. Tým si vyslúžili prezývku somáre - kôli povestnej tvrdohlavosti.

A tu je v plnej paráde i s veľkým Somárom 773 006 hneď po opustení brány ŽOS.


Rušne 736 rovnako ako 773 nie sú novovyrobené, ale vznili prestavbou zo zrušených rušňov 735 prezývaných aj Pielstick kôli pôvodnému výrobcovi spaľovacieho motora.

Povedali by ste, že z tohto bude ďaľšia 736tka?


Po opustení brán ŽOS sme naposunovali na 240 027 a presunuli sa do depa Zvolen, kde nás už čakal ďaľší rušeň po záručnej oprave 750 198, ktorý patril do nášho konvoja.

Potom sme sa z depa presunuli do stanice, kde nás čakali ešte tri osobné vozne na prepravu do Nových Zámkov.

Posun povolený a my opúšťame Zvolenské depo.

"Povinná fotka" zo Zvolena ako hovorí Palo.

Slnko sa skláňalo k obzoru, keď sme sa vydali na cestu.

Šancu vidieť nový rušeň na svojom historicky prvom výkone Michal nepremeškal.

A tak pokiaľ to umožňovali svetelné podmienky bol v plnom nasadení.

A myslím, že to stojí za to.

Cestou sme niekoľko-krát križovali s osobnými vlakmi a tým mi bolo umožnené vytvoriť týchto pár jedinečných záberov.


Zastavenie prvé - Nová Baňa.

Zastavenie druhé - Veľké Kozmálovce.

A sme doma - Nové Zámky.

Depo Nové Zámky. DOBRÚ NOC MAŠINKA!

Môj celkový dojem z prvej jazdy s týmto strojom je veľmi dobrý (má nejaké mušky ako strmý nábeh EDB a pár drobností) a verím, že bude spoľahlivejšie slúžiť svojmu majiteľovi ako väčšie kolegyne radu 750. Trošku ma prekvapilo, že nemá led-diódové pozičné svetlá, termostat kúrenia stanovišťa a má pomerne úzku kabínu rušňovodiča. Sú to však drobnosti, ktoré vykompenzuje zážitok z jazdy. Bude však vyžadovať "ľahkú ruku" pri riadení.

Čím som začal, tým aj skončím a to je prezývka Somárik nie je až tak škaredý, ale keď sa narodila na Vandu...

ŠŤASTNÚ CESTU!


©DUKO & TAURUS´2008

Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=59