Bezsnežný január v Tatrách

Dátum 17.01.2010 11:29:17 | Kategória: Aktuality z našich tratí

 Viem si celkom živo predstaviť, že väčšine snehom sužovaných bratov Čechov, ktorí zhliadnu fotky v tomto článku, bude ich obsah pripadať ako prelud, alebo nevhodný vtip.

Je to však tak. Kým aj Pražania sa za ostatné dni morili s odpratávaním desiatok centimetrov bielej periny (či skôr už šedého svinstva), u nás v Tatrách až na krátke dni, zubaté slniečko a celodenné mrazy január nepripomína nič ani len v náznakoch.
Na nasledujúcich panoramatických fotografiach je dobre a neklamne vidieť, že prvé náznaky snehu začínajú až niekde od 1300-1400 výškových metrov, čiže zhruba od Štrbského plesa vyššie.
Práve táto anomália so sľubne sa ukazujúcim počasím a zvýšeným výskytom Cargo tyristoriek na bratislavských rýchlikoch bola hlavnou motivácou, ktorá ma dnes vyhnala s fotoaparátom z tepla domova EC Košičanom do Štrby.
R 601 som sa rozhodol prásknuť ako povinnú kriváňovku, avšak domorodecká hrdosť ma vyhnala z notoricky známeho kilometra 217,1 aspoň na čiastočne neopozerané miesto. Odmenou bola hneď na prvý šup atraktívna Cargácka 363.102.


S ohľadom na ranné informačné suchoty po výskyte zaujímavých rušňov na tých "správnych" výkonoch som sa viac-menej naslepo vydal kvôli R 606 na liptovskú stranu. Tentoraz však nie tradične "po osi" ale cez kopec.
Hrudy rozoraného štrbského poľa zvrchu natopené lúčmi slnka dodali ten "správny šmrc" mojim prechádzkovým botaskám a džinsom, no odmenou mi boli panorámy, ktoré sa mi naskytli po prelezení na liptovské lúky.

Hoci som sa k 606-ke s dostatočným predstihom prepracoval k priecestiu "na Muchovej" a cvične som si tam vyfotil aj kolegu na dvojičke.

Zahaľujúci sa Gerlach s Končistou a štvorvrcholom masívu Vysokej, ktorý najväčšmi dominuje práve z týchto miest ma zdatne znervózňoval.
Po informácii od kolegu z Popradu, že na 606 ide pre mňa doslova antikoncepčná blonského špinavá zruda 362.012, padlo radikálne rozhodnutie kopnuť do vrtule, poriadne zabrať do kopca a stihnúť rýchlik vycvaknúť radšej ako overenú panorámu. Predsa len, popri toľkej kráse sa kus špiny na škarenom rušni stratí...

Na záver som sa skotúľal naspäť na spišské grúne až k predzvesti, kde som si ešte počkal na povinnú R 603-ku a pomaly odcupital na zastávku, odtiaľ na osobáčik domov.

Aj keď prevaľujúce sa mraky ma pri plánovaní fotokompozícií výrazne znepokojovali, na strane druhej možno dodali záberom na dramatickosti.
Akokoľvek, nové pohľady, ktoré som si dnes vyskúšal, mi každopádne stoja za to, aby som sa zablatiť sa vydal sem ešte raz, avšak už v tom naozaj správnom počasí. A urobiť lepšie a krajšie fotky ako dnes, s ktorými sa priznám, nie som už teraz na 100% spokojný.
Ako domorodec si toto rúhanie snáď môžem dovoliť.

Text a foto: 362.001
Sprc:

Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=493