LESK A TIENE HISTÓRIE

Dátum 07.10.2009 0:00:00 | Kategória: Reportáže zo Slovenska

       Práve tento rok trať číslo 121 oslavuje okrúhle výročie  svojej bohatej histórie.  O oslavách sme už priniesli reportáž pred pár týždňami. Chceli sme po istom čase priniesť aj iný, ako slávnostný pohľad na bežnú každonennú prevádzku. Bohužiaľ sme lesk trate ktorý by človek po občasných paro-jazdách mohol nadobudnúť nenašli.        




Preto sme sa aspoň symbolicky mojou rukou pokúsili sprostredkovať dotyk s artefaktami nachádzajúcimi v úseku NMnV-Brestovec. 

Trať číslo 121 Nové Mesto nad Váhom-Stará Turá-Myjava s pokračovaním na Veselí nad Moravou je dnes už len tieňom svojej bohatej histórie. Práve preto sa pokúsime touto reportážou o spopularizovanie trate a tým „oprášiť prach“ z nespočetného počtu fotoflekov ktoré táto trať skrýva.

Tak pekne poporiadku. Najprv niečo z histórie:

Po vzniku Československa v roku 1918 stúpla potreba vybudovania železničného prepojenia dvoch dôležitých ťratí smerujúcich na Viedeň a Bratislavu cez hrebeň Bielych Karpát.
Región Myjavy a okolia trpel vysokou mierov emigrácie obyvateľstva a hospodárskym zaostávaním a úpadkom.

Preto v roku 1920 vláda vydala nariadenie , podľa ktorého sa ako súčasť Stredoslovenskej transverzály  vybuduje železničná trať Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom , ktorá spojí trať Bratislava – Žilina s traťou z Veselí nad Moravou do Brna .

V roku 1923 sa slávnostne začala výstavba trate , ktorá priniesla hospodárske oživenie , pracovné príležitosti a rozmach tohto regiónu. Výstavba trate sa realizovala v dvoch etapách Veselí nad Moravou – Myjava a Myjava – Nové Mesto nad Váhom .

Vďaka prírodným podmienkam a terénu bola výstavba komplikovaná a technicky náročná , je zaujímavá technickými unikátmi. Napríklad vybudovaním 13 metrov hlbokého zárezu v dĺžke  1 km za Javorníkom a vysokým násypom pri Poriadí.


Na trati sú vybudované štyri veľké viadukty – Poriadský 254 m , Devánsky medzi stanicami Brestovec a Myjava 209 m , Myjavský 196 m a Lipovský 209 m.


Trať je vedená aj tromi tunelmi Čachtickým , pod Poľanou a tunelom za Poriadím .

Je tu aj 61 mostov a podjazdov , vďaka čomu sú na trati len dve úrovňové križovania z cestou. Zaujímavosťou je aj to , že obsluhu trate pri jej výstavbe zabezpečovala úzkorozchodná trať   “ rozchod 600 mm „ s lokomotívami Orenstein& Koppel o celkovej dĺžke 72 km bola teda dlhšia ako novo vznikajúca trať , ktorá je dlhá 67, 5 km.
V čase lesknúcej sa minulosti ste mohli na trati strenúť motorové vozy M 286  ( 851 ) , lokomotívy T 478.1 ( 751 ) , T  478.3 ( 753 ) , T 478.4 ( 754 ) lokomotívy 742 a samozrejme T 679.1 pomenované Sergej.  Tienistou stránkou súčastnosti je to že  nám sa  podarilo zdokumentovať len osobnú dopravu v podaní výlučne motorových vozov.

Pre znalcov prinášame dve foto tohto značkového motora.

Jedinou lastovičkou nákladnej dopravy bol tento uhlák vo Vaďovciach. A to bol moment kedy sa marian007 rozhovoril o svojich spomienkach:
„Ako malý chlapec som sedával v okne svojej izby a sledoval odchod lôžkového nočného rýchliku DEVÍN  ktorý smeroval cez túto nádhernú trať z Bratislavy do Prahy. Viete si to predstaviť?  Okuliarnik  na tejto trati, za ním dlhý svietiaci had , ktorí sa vinie smerom k Čachticiam . V dnešnej dobe to znie ako sci-fi , v časoch dávno minulých ako nádherný lesk histórie.“


V priebehu mapovania terénu v staničkách a zástavkách si marian007 vylieval svoje srdce ďalej:
„Po roku všeobecnej skazy 1989 sa aj na železnici všetko obrátilo k horšiemu a význam trati 121 postupne upadal , ubúdali vlaky nákladné , ktoré nakoniec zmizli z trate úplne , redla aj doprava osobná.  Dokonca istý nemenovaný  tiež železničiar Mikuláš  sa pokúsil zastaviť prevádzku aj osobných vlakov . Hrozba úplného zastavenia prevádzky na tejto trati je zatiaľ zažehnaná a my môžeme aj naďalej sledovať , obdivovať a fotiť vlaky na tejto trati.
Dnes tu vidno len stroje 810 , 811 a výnimočne manipulák  vedení strojmi 742 alebo 751.


Čo slúži ku cti všetkým, ktorí sa o to pričinili, sa na mnohých staniciach a zástavkách lesknú  informačné tabule a pamätné tabuľky ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou podpory cestovného ruchu.

Napriek tomu bolo LESK  v TIEŇOCH hľadať veľmi ťažké.


Snáď sa festo pozerá tým správnym smerom k lesklej budúcnosti.


Text: eminem, marian 007
foto: eminem, marian 007, festo
©železnica.railnet.sk´2009





Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=425