Jak jsme vyhlíželi tatranské štíty

Dátum 08.04.2009 0:00:00 | Kategória: Fotoreportáže

 Jak již Duko ve svojí reportáži o jízdě „bobinek“ dopravce SŽDS naznačil, mělo se v půli února konat setkání části spolupachatelů našeho serveru. Řada okolností způsobila, že jsme se v Tatrách setkali jen tři. Škoda, ale fotografické úlovky během doby zde strávené jistě stojí za to.




Čtvrtek 12. 2. se už od začátku jevil jako den svým zářivým ránem ostatním zcela odlišný. Zlatavé až načervenalé sluníčko se statečně prodíralo mezi mraky a slibovalo lepší snímky, než předešlé dny. Pohled ve vrcholové stanici někdejší Košicko-bohumínské dráhy na Štrbě (895 m. n m.) směrem ke slovenským velehorám byl však zoufalý. Skalnaté štíty, ozdobené kletí a sněhovými poli se daly do poledních hodin jen tušit. Krátce po poledni se však začaly mraky kolem horských velikánů hýbat a pomalu se začalo ukazovat Solisko a po chvíli i Kriváň. Ale jen na chvíli – a samozřejmě v dobu, kdy se na kolejích zrovna nic nehýbalo. A pokud ano, tak si vítr s těmito kulisami zlomyslně pohrával. Nicméně loterie byla rozehrána a nějaký ten záběr s menším či větším náznakem panoramatu Vysokých Tater se podařilo ulovit. Provoz byl spíše průměrný, převažovala ale osobní doprava a ta nákladní pak v sudém směru, od Košic na Žilinu. Náklady však byly řádně vytíženy a tak dopravu oživovaly nezbytné postrkové „rakaně“, které podle pokynů dispečera buď na Štrbě končily, nebo přejížděly na liptovskou stranu či opačně.

Dál za stanici jsme se z organizačních důvodů nevzdalovali, protože náhlá změna zdravotního stavu nejmladší členky výpravy všem trochu zkřížila plány. Konec krátkého zimního dne byl doprovázen načervenalými nádechy vlaků v rychle zapadajícím slunci a tak se několik záběrů v této neobvyklé stanici pořídilo za pomoci stativu a dlouhého expozičního času.

Stepování na studeném tatranském vzduchu se ale jistě vyplatilo, protože v další dny se takové počasí již neopakovalo a po letech sněhové abstinence i v této oblasti to bylo jistě zahojení zjitřelé duše některých fotografů.


Stanice Štrba vítá návštěvníky zajímavou sbírkou artefaktů z nedávné minulosti železnice


Na košickém zhlaví žst. Štrba se setkávají postrkové „rakaně“ 183.007 a 183.006 ZSSK Cargo z domovského depa Spišská Nová Ves. Z tatranského panoramatu zatím vidíme jen spodní část


Dříve neobvyklý pohled – návrat postrkové 183.005 ZSSK Cargo v závěsu nákladního vlaku. Technologie postrkové služby na Štrbské rampě se změnila…


Průjezd IC „Tatran“ stylově přímo pod Tatrami. V čele vlaku 350.007 ZSSK, v pozadí čeká 742.646 ŽSR


Kromě vozidel obou státních Železničních společnosti Slovensko i Cargo Slovakia doplňuje výčet vozidel i traťovácký stroj 742.646 ŽSR, vezoucí na tuhém spřáhle motorový vozík na základnu do Spišské Nové Vsi.


Souprava elektrické zubačky na Štrbské Pleso se pod dominantou tatranských štítů docela ztrácí


Je to možná neuvěřitelné, ale švýcarské elektrické jednotky řady 405.95 (nebo raději EMU
29.0) dobývají Štrbské Pleso již čtyřicátým rokem !


Při západu slunce projíždí Štrbou nákladní vlak s prázdnými autovozy, v čele spišské „dvojče“ 131.003 + 131.004 ZSSK Cargo


Míjení vozidel dvou společností – 183.005 ZSSK Cargo přejíždí z postrku rovnou na závěs a 163.117 ZSSK čeká na odjezd před nedávno opravenou výpravní budovou stanice Štrba. Chybí jen souprava „zubačky“ na horní koleji – ta ale dojela před pár vteřinami…


Noční snímky mívají zvláštní atmosféru – jako i 183.007 ZSSK Cargo, před návratem do Spišské Nové Vsi


Večerní překvapení – popradský „delfín“ 840.002 jede jako večerní MOs 7868 až na Vrútky


Autor textu a foto:Leoš ,sprc-



Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=285