Krokodýlí kolečko

Dátum 06.10.2008 0:00:00 | Kategória: Zahraničné reportáže

 Je sobota 20.09.2008 a ke II.nástupišti brněnského hlavního nádraží se blíží „krokodýl“ 851.032 spolku hrbaté máni. Čeká ho „krokodýlí kolečko“ v trase Brno – Kyjov – Mutěnice – Uhřice u Kyjova – Pohořelice – Brno.
Vyjíždíme krátce po 8:30 hod. z Brna hl.n směrem do Kyjova úvratí přes Brno – Židenice. Nevědomky jsem si sedl do první třídy, kluci tak nazývají třetí oddíl z kraje, kde je vyleštěná hliníková lišta pod oknem a opravené celé okno. Vyčištěné je tak dokonale, že by se přes něj dalo fotit. Celou cestu se bojím abych jim tu krásnou lištu neodřel.
 „Velkej kulatej“ jak mu kluci říkají jede opravdu klidně, jsem mile překvapen. Osazenstvo činí cca 25 lidí a to je pro pohodlí téměř „rodinného“ výletu ideální. Cestu nám kazí snad osobní vlak před námi, který nás několikrát zabrzdí.
 V Kyjově přistupuje část výletníků a vydáváme se na trať Kyjov – Mutěnice, kde je od prosince 2004 díky IDS JMK zastavena osobní doprava. Nákladní zde je velmi sporadická, poslední náklad zde jel 10.06.2008 v čele s 742.107 a to jen díky tomu že vozy se štěrkem byly omylem poslány do Kyjova místo Hodonína, jinak by zde nejelo nic, jen každý měsíc pravidelná kontrola trati vozíkem MUV.


První fotozastávka se koná u mechanické předvěsti do Kyjova, krásná kombinace


Další fotozastavení je před dopravnou Svatobořice na známém místě v oblouku od Kyjova.


Nutností je zvěčnit „krokodýla“ přímo ve Svatobořicích, místní se diví co se děje, že k nim opět zavítal vlak.


Další úsek až do Dubňan projíždíme a zastavujeme až v nakladišti Dubňany, nyní dvě odbočující výhybky na trati a pozůstatek stanice.


Po pár snímcích v Dubňanech se vydáváme dále, a to k tzv.“mutěnické spojce“, spojovací koleji 90S ze které fotíme pomalu jedoucí krokodýl. Zde jel poslední velký vlak 05.08.2008 a byl to měřící vlak TÚDC, který se zde byl otočit se strojem 750.312.


Přesun o pár set metrů dále a fotíme u vjezdu do žst.Mutěnice a následně i v Mutěnicích.


Jsme na trati, kde zatím jezdí pravidelné vlaky a tak spěcháme do Čejče, abychom nenarušili grafikon. Po nutném „papírování“ a převzetí klíčů vyrážíme vstříc Uhřicím u Kyjova. Zde totiž již dva roky končí trať. V „krokodýlu“ si dopřáváme služeb jako v jídelním voze. Služební oddíl souží jako minikuchyňka a  párek s chlebem je pro nejednoho vyhládlého výletníka opravdu lahůdkou. O kávičce ani nemluvě.


První fotozastávka je v místě bývalé zastávky Terezín u Čejče


Další zastávka v nákladišti Krumviř


A ještě jednou Krumviř u hřbitova.


V Kloboukách Brna je úvrať a tím pádem možnost zvěčnit si „velkej kulatej“ jak je libo. Cestou využívám služeb sociálního zařízení, které je opravdu čisté.

  
Na vnitřní straně dveří od WC je jistá politická propaganda, kterou nelze jinak než zdokumentovat.


Jedna zastávka za Kloboukama ve stoupání.


Další zastávka byla v bývalé zast. Dambořice, kterou již pohltila vegetace a tak dojíždíme do konečně stanice Uhřice u Kyjova. Vítá nás starosta a pár místních obyvatel.

„Krokodýl“ posunoval až do km 16,750 kde končí sjízdnost trati. Někteří posun na konec trati nepochopili a snažili se ho doběhnout, vznikla tak pro jedny velmi komická situace, ale pro druhé to byla zjevně otázka přežití v neznámých zarostlých končinách.


Dále již nemožno, poslední vlak jel dále 14.10.2006 v čele s „pilštykem“ 735.007 pár dní před oficiálním zrušením.


Vracíme se zpět, ještě nějaký snímeček v Uhřicích a odjíždíme, kdoví kdy sem zase dojede nějaký vlak.


Zastavujeme v místě bývalého nákladiště Bohumilice


A poslední zastávka v polích před Kloboukama


Po dojezdu do Čejče nás předjíždí pravidelný osobní vlak a my tedy čekáme na odhlášku, vyjíždíme několik minut za ním do Zaječí. Zde dojíždíme také před osobním vlakem tak po pár minutkách se dostáváme na koridor a míříme do Vranovic. Začíná mrholit.


První fotozastávka na trati Vranovce – Pohořelice ze silničního nadjezdu. Na této trati bude od 14.12.2008 (poslední vlak 12.12.2008) za žádost IDS JMK zastavena (neobjednána) osobní doprava a nahradí ji autobus. Mírně prší, ale co už.


Další zastavení je přímo na zastávce Přibice, která je na této trati nejfrekventovanější, nastupuje/vystupuje zde většina cestujících.


Nutné zastaveníčko ve Velkém Dvoře


A poslední fotozastávka u nadjezdu před Pohořelicemi.


 Přejezd smrti, vybudován v roce 2002 a za poslední rok zde byly již dva smrťáky...


Na cestu zpět do Brna jsme se vydali po půl čtvrté se zastavením pouze ve Vranovcích (úvrať) a doslova „letěli“ po koridoru abychom  lehce před sedmnáctou hodinou zastavili u I.nástupiště. Osádka „krokodýla“ nakoupila zásoby a v 17:25 se vydala s „krokodýlem“ směr Pečky. Počasí bylo typické chladné podzimní bez záblesku slunce. Na druhou stranu ale dobře, dalo se fotit ze všech stran.


PS: mají ho na leasing? ....

Připravil: Lukáš Hučko

Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=207