Railjet sa predstavil verejnosti a nahradil Pendolino – časť prvá: z Brna do Třebovej

Dátum 23.04.2013 0:00:00 | Kategória: Zahraničné reportáže

Railjet sa predstavil verejnosti a nahradil Pendolino – časť prvá: z Brna do Třebovej

České dráhy v stredu 17. apríla a vo štvrtok 18.apríla zaviedli zvláštne vlaky kategórie EuroCity a SuperCity, cieľom ktorých bola prezentácia netrakčnej jednotky Siemens Viaggio Comfort. Keďže od GVD 2014/2015 České dráhy plánujú zaviesť taktové EC vlaky z Prahy cez Viedeň do Grazu, ktoré budú voziť v spolupráci s Rakúskymi spolkovými dráhami.


Prezentačný mimoriadny vlak EC 30000 z Wien Meidling do Prahy hlavního nádraží bol vedený netrakčnou jednotkou Railjet, s taurusom 1216.229 v railjet nátere. V tomto vlaku cestovala generalita OeBB a ČD, zástupcovia médií, ako aj cestujúca verejnosť.
Vlak zastavoval v staniciach Brno hlavní nádraží, Česká Třebová, Pardubice hl.n. a Praha hl.n.
Pre úplnosť informácií uvádzame celé znenie tlačovej správy, ktorú vydali České dráhy, v ktorej sa dozvieme všetky potrebné informácie:

ČD a ÖBB představují Railjet v České republice

Od prosince 2014 spojí ÖBB a ČD města Graz, Vídeň a Praha vlaky Railjet. Jako malou ochutnávku dnes prezentují oba národní dopravci tuto komfortní soupravu v České republice. Předváděcí jednotka ÖBB je na cestě z Vídně do Prahy a dál do Ostravy. Zítra jede na dalších dvou spojích, na pravidelném spoji SC Pendolino z Ostravy do Prahy a jako zvláštní vlak z Prahy do Vídně s oficiálními hosty a s veřejností.

„Railjet přináší do České republiky úplně novou kvalitu cestování. Nabídne atraktivní služby, což určitě přiláká na železnici další zákazníky. Bude to silný konkurent pro cestování auty nebo autobusy na přetížených dálnicích a silnicích. Lepší služby poskytneme díky Railjetům manažerům i běžným cestujícím, rodičům s dětmi nebo cyklistům,“ říká Petr Žaluda, předseda představenstva ČD, a.s.

„Rychlé spojení z Grazu přes Vídeň do Prahy od prosince 2014 je další důležitý krok v našem programu zvyšování kvality. Prostřednictvím partnerství s Českými drahami dál rozšiřujeme nabídku pro naše zákazníky,“ uvedl Christian Kern, předseda představenstva ÖBB-Holding AG.

Výroba vlaků Českých drah je v plném proudu, jak doplnil Roman Kokšal, ředitel dopravní divize Siemens Česká republika: „V současnosti už máme vyroben spodek dvou vozů. První vozová skříň bude hotová v květnu a poté zahájíme lakování v modrém designu Českých drah. Na českých kolejích se první Railjet ČD objeví v polovině příštího roku, a pak s přibližně měsíčními intervaly přibydou další tak, abychom zabezpečili úspěšný start společného projektu českých a rakouských drah v prosinci 2014.“

Předání lokomotivy a křest

Zvláštní jízda Railjetu odstartovala dnes v 8:28 hod. ve Vídni Meidlingu. V Brně se setkali předseda představenstva ÖBB Christian Kern a jeho český kolega Petr Žaluda. Jako symbol kooperace předali Christian Kern z ÖBB a Roman Kokšal ze Siemensu CZ model Railjetu předsedovi představenstva ČD Petru Žaludovi.

Poté se Christian Kern rozloučil s Railjetem pokračujícím do Prahy, kde Birgit Wagner, členka představenstva ÖBB Personenverkehr AG, Petr Žaluda a Roman Kokšal prezentují Railjet české veřejnosti a také křtí lokomotivu jménem „Spirit of Praha“.

Railjet spojení Graz – Vídeň – Brno – Praha

Od prosince 2014 zavedou ÖBB a ČD na trati Graz – Vídeň – Brno – Praha spoje Railjet ve dvouhodinovém intervalu. V provozu budou tři rakouské a sedm českých souprav. Vlaky Railjet Graz – Praha budou vedeny přes vídeňské hlavní nádraží. Díky tomu budou moci cestující využít pohodlné a přímé spojení bez přestupů z Prahy do Vídně, resp. do Grazu.

Lepší vlak pro českou a moravskou metropoli

Zcela nová kvalita cestování startuje v prosinci 2014 také mezi oběma největšími městy České republiky Prahou a Brnem. Zde nabídne Railjet atraktivní alternativu k přetížené dálnici a služby šité na míru různým skupinám cestujících: business class pro manažery nebo dětské kino pro rodiny s dětmi.

Stejný servis také v ČD railjet

Railjety zakoupené ČD a vyráběné společností Siemens se budou skládat ze 7 vozů a nabídnou 442 míst k sezení: pět vozů 2. třídy s 384 místy, restaurační vůz a řídicí vůz s business class se 6 místy a s 1. třídou o 42 místech. ČD railjet nabídne stejný komfort a veškerý servis, který zákazníkům nabízí i rakouský Railjet. Všechny soupravy Railjet jsou vybaveny restaurací a k dispozici je také Wi-Fi. Každý vůz je vybaven přehledným informačním systémem. Moderní monitory informují o aktuální rychlosti, průběhu cesty a momentální poloze vlaku a následující zastávce. Elektronický rezervační systém umožňuje snadné nalezení místa k sezení. ČD railjet nabídne také přepravu jízdních kol a úplnou novinkou na českých tratích bude dětské kino.

Kratší cestovní doba a vyšší komfort

Nasazením Railjetu na Severní dráhu – z Vídně do Prahy – se zvýší cestovní komfort pro naše cestující. Také cestovní čas mezi Vídní a Prahou se zkrátí přibližně o 30 minut na cca 4 hod. a 10 min.; mezi Grazem a Prahou bude činit zkrácení cestovní času více než 50 minut (nový cestovní čas bude asi 6 hod. a 50 min.). Od prosince 2014 budou vedeny všechny důležité mezistátní dálkové linky s prvotřídními soupravami – Railjet nebo ICE – přes vídeňské hlavní nádraží. Vídeňské hlavní nádraží tak bude sloužit jako křižovatka kvalitní mezinárodní železniční dopravy. Díky kooperaci mezi ÖBB a ČD a nově otevřenému průjezdnému vídeňskému hlavnímu nádraží vznikne na ose sever – jih analogické spojení k Railejtům na ose východ – západ, které bude přímé bez přestupů.

ÖBB: Největší rakouský dopravce

Jako nejrozsáhlejší rakouský dopravce se koncern ÖBB stará o ekologickou přepravu cestujících a nákladu. ÖBB patří k nejpřesnějším železnicím v Evropě a nabízejí svým zákazníkům nejvyšší přesnost v EU. S přibližně 40 800 zaměstnanci v železniční a autobusové dopravě (z toho 37 050 v Rakousku, 3 750 v zahraničí, k tomu 1 850 učňů a studentů) a s celkovým obratem (výnosy) kolem 6,25 miliardy EUR je koncern ÖBB jedním z nejdůležitějších podniků v zemi. Vedoucí společností koncernu je ÖBB Holding AG.

O společnosti České dráhy, a.s.

České dráhy patří k předním železničním společnostem v rámci Evropské unie. Zákazníci pozitivně vnímají probíhající změny v kvalitě poskytovaných služeb a jejich počet roste zejména v dálkové a v příměstské dopravě. V roce 2012 využilo spoje českého národního dopravce 169 milionů cestujících. Společnost loni uvedla do provozu přes 240 nových nebo modernizovaných vozů a lokomotiv. K úplným novinkám patří elektrické jednotky RegioPanter a motorové jednotky RegioShark.

O společnosti Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v Česku. Již 122 let je Siemens nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou moderních a inovativních technologií. Vytváří 10,5 tisíce pracovních míst, což jej řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2012 obrat 32,5 miliard Kč. S objemem exportu, který dosáhl 21,5 miliard Kč, se Siemens v České republice řadí mezi největší exportéry. Více informací naleznete na >>odkaz (www)<< a >>odkaz (www)<<

Základní informace o ÖBB railjetu

Railjet je špičkový vlak ÖBB od roku 2008 a stanovil měřítko pro kvalitní servis, komfort a vysokou rychlost.
Jednotlivé třídy Railjetu nabízejí:
2. třída: ergonomické sedačky, elektrické zásuvky, minibar, dětské kino
1. třída: pohodlné kožené sedačky, elektrické zásuvky, více prostoru, noviny a časopisy zdarma, donášku občerstvení z nabídky jídelního vozu
business class: pohodlné kožené sedačky se zabudovanou podnožkou, elektrické zásuvky, mnoho místa na odkládání, noviny a časopisy a nápoj na přivítanou dle výběru zdarma, donášku občerstvení z nabídky jídelního vozu
Railjet je aktuálně nasazen v mezistátním provozu na linkách z Budapešti do Mnichova nebo z Vídně do Curychu.
Railjet je v Rakousku v provozu od 14. prosince 2008 na tzv. Západní dráze z Vídně do Salcburku, od 7. listopadu 2011 také na Jižní dráze z Vídně do Grazu, resp. Villachu, od prosince 2014 bude nasazen také na Severní dráze směrem do Prahy.
Maximální rychlost je 230 km/h, délka 205 metrů (s lokomotivou), hmotnost 330 tun.
ÖBB railjet nabízí 408 míst k sezení (16 business class, 76 v 1. třídě, 316 ve 2. třídě)

ČD railjet nabídne 442 míst k sezení (6 business class, 42 v 1. třídě, 384 + 10 ve 2. třídě)
Komfort v soupravách Railjet:
velký prostor pro cestující, velmi široké mezivozové přechody, extra velká okna, bezbariérové řešení (ve vlaku je zabudovaná plošina pro nástup vozíčkářů a vlak nabízí 3 místa pro vozíčkáře) a velmi klidná jízda
informační systém pro cestující
72 monitorů, 140 reproduktorů, elektronické ukazatele rezervací a centrální informační místo
Služby v soupravách Railjet:
4 zaměstnanci v soupravě (1 průvodčí a 3 členové servisu)
Minibar, donáška občerstvení z jídelního vozu na místo cestujících a restaurant
Wi-Fi
Dětské kino, přeprava jízdních kol (ČD railjet)

Ako prebiehala celá cesta Vám prinášame v nasledujúcej reportáži:

mimoriadny vlak EC 30000 vchádza na prvé nástupište stanice Brno hl.n.

mimoriadny vlak EC 30000 vchádza na prvé nástupište stanice Brno hl.n.

nápis raijlet na vozni a brniansky Petrov

nápis raijlet na vozni a brniansky Petrov

vchádzajúci mimoriadny vlak zozadu s pohľadom na riadiaci vozeň

vchádzajúci mimoriadny vlak zozadu s pohľadom na riadiaci vozeň

riadiaci vozeň railjetu a Petrov

riadiaci vozeň railjetu a Petrov

mimoriadny vlak EC 30000 po zastavení v Brne z pohľadu od konca súpravy

mimoriadny vlak EC 30000 po zastavení v Brne z pohľadu od konca súpravy

v čele tohto vlaku bol naleštený taurus v korporátnom nátere railjet 1216.229

v čele tohto vlaku bol naleštený taurus v korporátnom nátere railjet 1216.229

stretnutie pantografu 560.022 a railjetu v Brne

stretnutie pantografu 560.022 a railjetu v Brne

bližší pohľad na nalešteného railjet rakúskeho chrobáka

bližší pohľad na nalešteného railjet rakúskeho chrobáka

Tomáš neodolal a nechal sa vyfotiť vedľa railjetového krásavca

Tomáš neodolal a nechal sa vyfotiť vedľa railjetového krásavca

čelný pohľad na tento vlak

čelný pohľad na tento vlak

bočný nápis na bočnici rušňa prezrádza spoločný projekt a jeho určenie

bočný nápis na bočnici rušňa prezrádza spoločný projekt a jeho určenie

o tento vlak bol obrovský záujem, a ten mala aj istá slečna, ktorá sa nechala zvečniť na čelníku taurusa

o tento vlak bol obrovský záujem, a ten mala aj istá slečna, ktorá sa nechala zvečniť na čelníku taurusa

panoramatický pohľad na stanovište taurusa 1216.229

panoramatický pohľad na stanovište taurusa 1216.229

generálny riaditeľ ČD, a.s. ,Ing. Petr Žaluda počas rozhovoru

generálny riaditeľ ČD, a.s. ,Ing. Petr Žaluda počas rozhovoru

generálny riaditeľ ČD obletovaný médiami

generálny riaditeľ ČD obletovaný médiami

sympatická stewardka nám rada zapózovala

sympatická stewardka nám rada zapózovala

stretnutie dvoch strojov od Siemensu v Brne, vľavo riadiaci vozeň súpravy railjetu a vpravo taurus 1216.225 v čele EC 75 Franz Schubert

stretnutie dvoch strojov od Siemensu v Brne, vľavo riadiaci vozeň súpravy railjetu a vpravo taurus 1216.225 v čele EC 75 Franz Schubert

bočný pohľad na čelá riadiaceho vozňa a taurusa

bočný pohľad na čelá riadiaceho vozňa a taurusa

tlačový hovorca Českých dráh, Mgr. Petr Šťáhlavský si napriek pracovnému vyťaženiu našiel čas na fotku

tlačový hovorca Českých dráh, Mgr. Petr Šťáhlavský si napriek pracovnému vyťaženiu našiel čas na fotku

Pohľad na raijlet zvnútra a fotky počas cesty:

rakúska obsluha s úsmevom a ochotne servírovala rôzne pochúťky: tu zemiakový šalát s vyprážaným rybím filé

rakúska obsluha s úsmevom a ochotne servírovala rôzne pochúťky: tu zemiakový šalát s vyprážaným rybím filé

... a tu zase zeleninové predjedlá v sklenených pohároch

... a tu zase zeleninové predjedlá v sklenených pohároch

interiérový pohľad na economy class počas jazdy

interiérový pohľad na economy class počas jazdy

pult v reštauračnom vozni, kde sa pripravovali a servírovali rôzne dobroty

pult v reštauračnom vozni, kde sa pripravovali a servírovali rôzne dobroty

pohodlné sedacie boxy v reštauračnom vozni

pohodlné sedacie boxy v reštauračnom vozni

sedačkové zátišie prvej triedy s bagetovým občerstvením

sedačkové zátišie prvej triedy s bagetovým občerstvením

Preprava invalidných cestujúcich je na vysokej úrovni

Preprava invalidných cestujúcich je na vysokej úrovni

priestorné WC pre invalidov

priestorné WC pre invalidov

pohľad na recepčný pult pre vlakovú čatu

pohľad na recepčný pult pre vlakovú čatu

Fotky, ktoré by sa dali zjesť:
Nasledujúce zábery nie sú vhodné pre hladných užívateľov internetu. O ich prípadnom zhliadnutí sa prosím poraďte so svojim kuchárom
Teda, to čo, sa na palube railjetu podávalo:

žemľa, pomarančový džús, a zemiakový šalát s rybacím filé

žemľa, pomarančový džús, a zemiakový šalát s rybacím filé

zeleninové predjedlo s džúsom

zeleninové predjedlo s džúsom

zemiakové noky a bravčový perkelt na paprike

zemiakové noky a bravčový perkelt na paprike

kávička, minerálka, veru dobre padla po jedle

kávička, minerálka, veru dobre padla po jedle

a ku kávičke čokoládový dezert

a ku kávičke čokoládový dezert

v skleničke sa podávala aj takáto smotanová dobrota

v skleničke sa podávala aj takáto smotanová dobrota

dezerty na pulte v reštauračnom vozni sú pripravené na servírovanie

dezerty na pulte v reštauračnom vozni sú pripravené na servírovanie

Karlovi Furišovi šalát s rybou očividne chutil

Karlovi Furišovi šalát s rybou očividne chutil

Počas ďalšej cesty:

Výluka prvej traťovej koľaje spôsobila, že aj číslom najdôležitejší vlak dostal stoj a v Letoviciach čakal na vykrižovanie protiidúceho osobného vlaku

Výluka prvej traťovej koľaje spôsobila, že aj číslom najdôležitejší vlak dostal stoj a v Letoviciach čakal na vykrižovanie protiidúceho osobného vlaku

Vlak EC 30000 počas pobytu z dopravných dôvodov v Letoviciach ...

Vlak EC 30000 počas pobytu z dopravných dôvodov v Letoviciach ...

Ing. Petr Žaluda sa počas jazdy prešiel po celej súprave a ochotne poskytoval rozhovory pre média a záujemcov, vpravo za asistencie svojho hovorcu Mgr.Petra Štáhlavského, v pozadí Tomáš pozorne počúva poskytovaný rozhovor

Ing. Petr Žaluda sa počas jazdy prešiel po celej súprave a ochotne poskytoval rozhovory pre média a záujemcov, vpravo za asistencie svojho hovorcu Mgr.Petra Štáhlavského, v pozadí Tomáš pozorne počúva poskytovaný rozhovor

generál ČD: zapózujeme s úsmevom pre média

generál ČD: zapózujeme s úsmevom pre média

chalani z AŽD, Andy a Karel v družnom rozhovore, kde sme preberali rôzne témy v priateľskom duchu

chalani z AŽD, Andy a Karel v družnom rozhovore, kde sme preberali rôzne témy v priateľskom duchu

vlak EC 30000 po zastavení v uzlovej stanici Česká Třebová

vlak EC 30000 po zastavení v uzlovej stanici Česká Třebová

ľudia si počas tej chvíľky vlak obzerali, fotili ...

ľudia si počas tej chvíľky vlak obzerali, fotili ...

To be continued...
Poďakovanie patrí Tlačovému odboru Českých dráh, hlavne Mgr. Petrovi Šťáhlavskému
Text a info: ČD a Andy
Foto: Andy, Tomáš

Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=1474