Bobinkový víkend II – Bobiny a ich sestry

Dátum 17.10.2011 0:00:00 | Kategória: Zahraničné reportáže

V prvej časti článku sme Vám predstavili mimoriadnu jazdu pražskej jednotkovej bobiny 141.004 na rýchliku do Děčína. Naša akcia mala aj pokračovanie, ktorým bola sobotňajšia návšteva SOKV Ústí nad Labem, kde odpočívajú skútre radu 121 – bratia jednotkových bobín, a taktiež aj nedeľné fotenie známeho súpravového vlaku Sv 1306.


Potešenie počasím:
Po našom príchode sa nad Ústím začali zbiehať mračná a chvíľkami to vyzeralo na slušnú búrku.
Moji poľskí kamaráti však veľmi túžili navštíviť ústecké depo a ešte naživo vidieť prevádzkyschopné skútre – čiže nákladné bobiny ako im hovorili.
Po príchode do depa sa na 10 minút obloha rozsvietila a my sme mali vskutku milé privítanie.




pomník skútra E 469.110 v pôvodnom nátere zaliaty lúčmi slnka po príchode do ústeckého depa


Nepotešenie strojmajstrom = hanba na slovenský spôsob
Po príchode do ústeckého depa sme sa samozrejme ohlásili službukonajúcim strojmajstrom, ktorí z našej návštevy nebol potešený. Dôvodom bola nedávna návšteva slovenských fotografov, ktorí nemali povolenie na návštevu, a po ohlásení sa u strojmajstra si bez jeho vedomia robili fotky v depe a následne o tom urobili článok na internete.
Pre dotyčného strojmajstra samozrejme nasledoval služobný postih, čo mi bolo ľúto, pretože mašinky v depe si predsa môže pofotiť každý, ak má na to súhlas.
Nech sa teda hanbí konkrétny slovenský železničný web, že svojim neprofesionálnym spôsobom následne sťažuje fotenie ďalším fotografom!

Skútre radu 121 – nákladné bobiny
Na prelome mája a júna 2011 bolo z prevádzky stiahnutých posledných 6 prevádzkyschopných skútrov radu 121. Tieto posledné mohykány dojazdili a ich útočiskom sa stali odstavné koľaje v materskom depe. Tu kde od výroby tieto mašinky začali jazdiť, tu aj dožívajú jeseň svojho železničného života. Oficiálnym dôvodom ich odstavenia sú zastaralé vysielačky, ktoré majú, a tieto nedovoľujú použitie tzv. generálneho stopu.
Predtým však už boli používané iba ako ústecké dispečerky, prípadne na postrku v stanici Polepy a na trať sa najďalej mohli pozrieťs vlakom len do Kutnej Hory, Nymburka a Kolína.
V súčasnosti sú odstavené, chránené SBS službou medzi ostatnými neprevádzkovými mašinkami alebo vrakmi a navyše sú chránené senzometrickým plotom.
Ešte existujúce, avšak nejazdiace 121: 011,019,028,030,055,083.




































Legendárny súpravák Sv1306:
Tento vlak patrí azda k najčastejšie fotografovaným vlakom v českých zemiach, východnej gubernii, proste v Českej republike. Na svoju púť sa vydáva z Přerova cez Nymburk do Prahy v každú nedeľu a turnusovo sú na neho nasadzované práve posledné prevádzkové jednotkové bobiny radu 141. Napriek zhoršenému počasiu sme tento vlak fotili v nasledujúci deň – v nedeľu v úseku Nymburk hl.n- Nymburk město. V ten deň ho mala v réžii bobinka 141.054.






Malé nakuknutie do depa:
Vrátim sa ešte krátko naspäť do ústeckého depa, odkiaľ Vám prinášam zmesku zaujímavých momentek: cez nakuknutie do haly, kde sa revíziám podrobovali uhelky, peršing, ale aj bastard, cez mašinky stojace pred rotundou, vedľa rotundy,a počas prevádzkovej prestávky, pohľad na jedného z posledných 363 vo výrobnom nátere,ktorého skúšali na diagnostickém koľaji, tiež na zaujímavú dvojicu okuliarnikov radu 755, ako aj na nepojazdné a vrakoidné mašinky:


































©Text a foto: Andy; železničný.net´2011





Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=1176