Viedenská električka hľadá svojich záchrancov

Dátum 12.10.2011 0:00:00 | Kategória: Zaujímavosti z histórie

Ešte minulý týždeň hrozilo lokomotíve Ganz Eg 6 z roku 1913, ktorá ťahala legendárnu tzv. Viedenskú električku, zošrotovanie. V piatok do projektu oficiálne vstúpili finančnou pomocou Bratislavský okrášľovací spolok a Bratislavský samosprávny kraj – prisľúbili dostatok financií na kúpu a prevoz, takže bezprostredné zošrotovanie tejto unikátnej technickej pamiatke už nehrozí. Naďalej však pokračuje verejná zbierka, na jej uvedenie do pôvodného a neskôr funkčného stavu bude ešte treba nemálo prostriedkov.


Elektrická lokálna železnica Bratislava - Viedeň bola v prevádzke v rokoch 1914 – 1945. Jej bratislavskú časť, prevádzkovanú spoločnosťou P.O.H.É.V. (Pozsony Országhatárszeli Helyiérdekú Villamos Vasút), tvoril úsek námestie Korunovačného pahorku - Stanica Kopčany. Pri dnešných názvoch ulíc a námestí, by sa jej trasa dala opísať nasledovne: konečná bola na Vajanského nábreží, v lokalite pred miestnym úradom Staré mesto, kam prišla zo Starého mosta. Odtiaľ sa pohla na Štúrovo námestie, prešla okolo hotelu Carlton a Národného divadla po Jesenského ulici. Na konci ulice zabočila doprava, na Štúrovu a cez Šafárikovo námestie a Starý most prešla späť na petržalskú stranu. Po násype Viedenskej cesty a cez ulice starej Petržalky prišla až na stanicu Kopčany s depom (stoja dodnes popri estakáde privádzača Bratská na diaľnicu D2). Práve preto bol úsek na strane mesta opatrený troma koľajami - na rozdiel od mestských električiek fungovala Viedenská električka na širšom rozchode (1435 mm).











Tento úsek bol obsluhovaný dvoma lokomotívami: sestrami Ganz Eg 5 a Eg 6, vyrobenými špeciálne pre Bratislavu v roku 1913, ťahajúcimi zvyčajne dva osobné vozne. Na stanici Kopčany sa vlak kvôli inému trakčnému napätiu na rakúskej strane Pressburgerbahnu prepriahol a vagóny pokračovali do Viedne s inou lokomotívou. Vzhľadom na špecifické podmienky bratislavského úseku trate, museli tieto lokomotívy spĺňať nasledovné podmienky:
- vyhovovať bežnej železničnej trati, ale museli byť vhodné aj pre pouličnú dopravu. Boli teda vybavené železničným ako aj električkovým spriahadlom.
- museli vyhovovať podmienkam pre ťahanie vlaku cez mostné rampy a most Františka Jozefa (Starý most). Tento cestný most kládol podmienky, že i po jeho zosilnení nemohol byť žiaden osový tlak vyšší ako 6,5 tony. Tým bola stanovená aj najvyššia váha vozidla na 26 ton.
- museli byť vybavené bočným zberačom na odber prúdu z tretej napájacej koľajnice, ktorá bola použitá v prepriahanej stanici Kopčany (výmena lokomotív jednosmerne/striedavé napätie).




































Po prvej svetovej vojne intenzita dopravy značne ochabla, po roku 1920 už boli lokomotívy nasadzované len sporadicky, v roku 1935 - keď sa uskutočnila prestavba bratislavskej časti trate na úzky (1000 mm) rozchod - boli s konečnou platnosťou odstavené v depe Kopčany. Vďaka sprostredkovaniu firmy Siemens a Nemeckých ríšskych dráh boli v roku 1941 odpredané firme Stern und Hafferl do rakúskeho Eferdingu, kde po viacerých prečíslovaniach dostali čísla E 22.003, resp. E 22.004.








Lokomotíva Eg 5 mala šťastný osud. V roku 2000 bola odkúpená múzeom električiek v Mariazelli a v Čechách zrekonštruovaná do pôvodného a funkčného stavu firmou DRAH-SERVIS v Brne. Dnes ju toto múzeum príležitostne prevádzkuje spolu s dvoma originálnymi vozňami tak, ako kedysi brázdila ulice Prešporku. Priamo na stránke múzea [>>odkaz (http)<< je uvedený nesprávny údaj, že lokomotíva pochádza z roku 1916.































Osud jej sestry Eg 6 bol až do minulého týždňa nejasný: tento rok ju u firmy Stern und Hafferl v Rakúsku vypátrala skupina nadšencov. Ešte minulý rok bola v prevádzke, dnes sú už niektoré z jej motorov nefunkčné a preto je už vyradená z evidencie a ponúknutá na predaj, respektíve zošrotovanie. Majiteľ určil ako hraničný termín na odpredaj koniec októbra, potom ju mienil nekompromisne poslať do šrotu.















V pozadi lokomotíva Eg 6 po dotiahnutí vlaku z Bratislavy do depa Kopčany, vozne sú už zapojené za medzimestskou lokomotívou typu EWP, ktorú Rakušania dnes majú zrekonštruovanú a funkčnú,
a chodia s tým po historických akciách.













Občianske združenie Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy preto rozbehol akciu na jej odkúpenie s výhľadom na jej uvedenie do pôvodného stavu a prezentáciu v Múzeu dopravy, prípadne neskoršie uvedenie do funkčného stavu. Na firmu Stern und Hafferl sa obrátil so žiadosťou o jej odkúpenie. Cena (šrotu): 9000 Euro. Ďalších cca. 4000 Euro je pritom potrebných na prevoz na bratislavský Rendez. Rozbehol preto verejnú zbierku. Ešte začiatkom októbra v nej bol len zlomok potrebných peňazí. V piatok 7. októbra do projektu oficiálne vstúpil Bratislavský okrášľovací spolok a Bratislavský samosprávny kraj, pričom prisľúbili dostatok financií na kúpu, spolu s peniazmi nazbieranými vo verejnej zbierke je tak dostatok prostriedkov aj na prevoz. V tomto čase sa navyše celý projekt, vďaka úsiliu členov Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy dočkal značnej medializácie, vďaka ktorej peňazí na účte verejnej zbierky začalo pribúdať...





















Mašinke teda bezprostredné zošrotovanie už nehrozí. Na jej rekonštrukciu a následné uvedenie do funkčného stavu však bude treba ešte nemálo finančných prostriedkov, navyše sa javí, že bude možné zaobstarať aj jeden z originálnych kurzových vozňov. V Bratislave by sme tak mohli mať celú súpravu tak, ako počas Prvej svetovej vojny brázdila ulice starého Prešporku.
Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy sa preto na verejnosť obracia s prosbou o pomoc pri získavaní finančných prostriedkov na odkúpenie a následnú rekonštrukciu tejto legendárnej bratislavskej Viedenskej električky.




historické foto: archív Ing. Milan Král

Aktuálne fotky: Jakub Durinda





Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=1172