Malý sprievodca po Bratislavských spojkách - II.

Dátum 12.05.2008 0:00:00 | Kategória: Tip na výlet

 Časť druhá: Bratislava hlavná stanica – Bratislava Rača / Bratislava Vajnory / Bratislava Nové mesto.Stojíte na hlavnej stanici a rozhodujete sa, kam ísť fotografovať ? Druhá časť seriálu Vám možno dá námet, ako sa dá stráviť deň na úsekoch do Rače,Vajnor či na Nové mesto. Nadpis popisovanej časti sa Vám zdá možno až moc obsiahly, ale nie je to až tak hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá.






Pohľad na súpravový vlak z Nového mesta z Kyjevskej ulice, ktorý prechádza okolo odstavenej stanice prezývanej „odstavné“. Z tohto miesta môžete aj sledovať...


...prácu dielenského posunu v depe Bratislava hlavné v zastúpení rušňa 710.001...


... či prácu zálohy na odstavnom v podobe žehličky 210.022.


Ak pôjdete ďalej Kyjevskou ulicou nadchodom nad traťou, dostanete sa na Tupého ulicu, kde sa nachádza depo Bratislava hlavné, v ktorého rotunde sa Vám naskytne aj takýto pohľad.


Z hlavnej stanice, ako bolo už v predchádzajúcom diely uvedené, vychádza päť traťových koľají. Z pohľadu od tejto stanice (poradie zprava) vedú dve koľaje na Štúrovo (smer Vajnory), ďalšie dve do Trnavy (Rače/východného), ktoré sa od seba oddeľujú v tiahlom oblúku tesne pred zastávkou Vinohrady.

Bratislava hlavná stanica – Bratislava Nové mesto

Piata, krajná koľaj, je 5 kilometrov dlhá spojka na Nové mesto, označená v cestovnom poriadku ako trať 132, ktorá sa oddeľuje tesne za „odstavným“ a prechádza klesaním v tvare „S“, ktoré umožní trati podjazdom prejsť pod „štvorkoľajkou“ idúcej na Vinohrady na druhú stranu. Za popisovaným podjazdom je v oblúku umiestnená predzvesť vchodového návestidla do žst.Bratislava Nové mesto, za ktorou trať vedie nad Račianskou ulicou a v priamke na klesaní už ide po vysokom násype priamo do tejto stanice. Z pohľadu na koľajovú spleť spojok uvádzame, že za spomenutým nadjazdom trať ešte mimoúrovňovo križuje spojku do žst. Filiálka (Kukučínova ulica) a následne dvojkoľajnú spojku Predmestie – Nové mesto. Nakoľko na tomto úseku je autoblok, stačí ho trochu sledovať a viete, z ktorej strany pôjde vlak.



Povedali by ste, že táto fotografia je z Bratislavy ? Zachytený je tu súpravový vlak z Nového mesta, fotografovaný z ešte „štvorkoľajky“ Medzi Vinohradmi a hlavným.


Spojka na Nové mesto v mieste, pri ktorom podchádza trať vedúcu na Vinohrady...

2-007
... a rovnaké miesto z opačného smeru.


Pohľad na spojku Hlavné – Nové mesto z Račianskej ulice.


Vlak idúci na hlavnú stanicu opustil Nové mesto.


Ako sa sem dostanete? Z hlavnej stanice použite električku linky číslo 3 idúcej do Rače, na zastávke Mladá Garda ste pri spojke na Nové mesto, o dve zastávky ďalej ste na zastávke Vinohrady (výstup na žel. zastávku Vinohrady a žst. Bratislava predmestie), za zastávkou Vinohrady je v poradí tretia zastávka Pekná cesta, ktorá je pri dopravni Odbočka Vinohrady. Pokiaľ chcete navštíviť žst. Bratislava Rača, vystúpte na zastávke Detvianska, z ktorej pešou chôdzou prejdete cez svetelnú križovatku a chodníkom priamo na Račiansku stanicu, čo je cca 7 minút. Ak by ste mali záujem pokračovať do žst. Bratislava východ a Bratislava Vajnory, musíte použiť z Detvianskej ulice autobus linky číslo 52 (na východné), z východného do Vajnor autobus linky číslo 54, ktorý ide priamo na stanicu.



Z Pionierskej ulice je fotografovaný Ex Moravia idúci do Budapešti. Za vlakom vidieť strechy hál v depe Bratislava hlavné.


Ranný expres „Hron“ z Banskej Bystrice prechádza úsekom Vinohrady – Hlavná stanica v mieste, kde sa prikláňa spojka z Nového mesta.


Pred zastávkou Vinohrady zo smeru Hlavná stanica.


Po spojke Hlavná stanica – Nové mesto jazdia okrem malého počtu vlakov pravidelnej osobnej dopravy aj súpravové a nákladné vlaky. Rušňové zastúpenie je tu hlavne 230 ČD, 240, 242 , 263, 362 a 363, diesle majú zastúpenie v podobe 750,754, 810,812 na vlakoch od Komárna, prípadne súkromníci s „čmeliakmi“ či 740.

Zastávka Bratislava Vinohrady
Vráťme sa k úseku hlavná stanica – zastávka Vinohrady dlhej 4 kilometre, spoločnej pre trať 120 Bratislava – Žilina a 130 Bratislava – Štúrovo. Po oddelení jednokoľajky na Nové mesto vedie popisovaný úsek rovinkou, na ktorej konci prechádza do pravotočivého tiahleho oblúka, na ktorého konci vchádza na zastávku Vinohrady, ktorá má štyri kryté nástupištia, dve na štúrovskej a dve na trnavskej trati. Štúrovská trať má nástupište postavené ešte v oblúku a pokračuje nadjazdom nad Račianskou ulicou na odbočku Močiar a ďalej až do Vajnor. Pravidlené rušňové zastúpenie je tu v podobe 240,242ČD, 263 a 350.



Rýchlik do Banskej Bystrice vchádza do zastávky Vinohrady.


Koniec nástupišťa zastávky Bratislava Vinohrady a pohľad zo „štúrovskej“ trate na „trnavskú“ trať.


Iný pohľad, tento krát z Račianskej ulice.


Koniec nástupišťa zastávky Bratislava Vinohrady a stretnutie vlakov z Trnavy a Nových Zámkov.


Keď využijete MHD, tak sa Vám takýto pohľad naskytne po vystúpení z električky číslo 3, ktorá v pozadí ide do Rače...

Druhá trať, smerujúca do Trnavy má nástupište v rovine a prechádza za popisovanou zastávkou ľavotočivým oblúkom položeným na klesaní cez Odbočku Vinohrady (venujeme sa jej v nasledujúcom diely) do žst. Rača, ktorá už prešla „koridorovou“ rekonštrukciou. Pre úplnosť uvádzame, že z nej vychádza jednokoľajná spojka Rača – Východné, využívaná nákladnou dopravou zo smeru Žilina. Okrem vlakov osobnej dopravy tu prechádzajú nákladné vlaky smerujúce na zriaďovaciu nákladnú stanicu Bratislava východ. Pravidlené rušňové zastúpenie je tu v podobe 230 ČD,240, 350, 362 a 363. Zastihnúť tu môžete aj diesle 751,742,710 idúcich do depa na hlavnom na zbrojenie či opravy.Fotografovanie vlakov je tu ľudovo povedané doobeda z Bratislavy, poobede do Bratislavy


„Modrý most“, pod ktorým sa rozdeľujú trate do Rače a na Východné. Náter rušňa 240.116 sa už zmenil, ale všetko ostatné ostalo zachované do dnes.


Vjazd do Rače zo smeru Vinohrady.


Tatran opúšťa Bratislavu, v pozadí mestská časť Rača.



Autor textu a foto : Palo, spracoval :



Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=116