Geniálne pochabé PKP II.

Dátum 23.03.2011 0:00:00 | Kategória: Zahraničné reportáže

Ak ste si ma zapísali z prvej časti Geniálne pochabých PKP, tak ste spravili dobre. Ja som tu alebo tam = tutam bol zas . Sľuby plním. Stacja PKP Lupków, Lupkowský tunel a všetko okolo / stavby, ľudia, krajina / mi učarovalo. Krajina neprebádaná po našej stránke železnej.


Dandy a Já první

Jedného pekného dňa ma skopala MÚZA ako zahrádku tak opäť píšem. Toho dňa som išiel spolu s Dandym mojim kamošom zo základnej školy. Povaha je on zvedavá, chcel videť mojho koníčka. Samoška. „Ve dvou se to lépe táhne.“ Už žiadna lesná zvážnica , Suzuki ako mini LKT a pešovanie. Ideme do PĽR na stanicu priamo autom. Zobral som si nový požičaný foťák Fuji a Dandy dostal moju /podľa Duka/ mydlovú krabičku zn. Kodak. Cestou opäť zastávka v ML na stanici. Na otázku, že kedy dačo do PĽR pofíčí, zlatý pán výpravca odpovedá, že ten o 13-ej čo mal ísť stojí v Strážskom a nemá ho čo ťahať! Opäť špeciality slovenské. Raz nie je čím ťahať. Druhý raz nemá kto ťahať. Tretí, keď máme oboje nie je čo ťahať. U nás je to asi patentované. Poďakoval som a hijo kone japonské do Lupkowa.
Po cestách necestách poľských sme tam trafili. Pri prejazde cez dedinu Nowy Lupków sme aj basu videli, nie takú čo sa naňu hrá ale, takú čo sa v nej sedí. To ešte za socíku väznili Solidaristov. Takže pozor! Nič tu nevysrstiť, lebo basa je náramne blízko. Poslušne sme sa ohlásili u pána výpravcu, že či sa môžeme potulovať po „stacji“ Úprimný nefalšovaný úsmev. A odpoveď nech sa páči len si davajte pozor a máte tu našu /poľskú/foto konkurenciu.




Vľavo hore ,,baza Lotnice stráže graničnej,, - preložte si v gúglovi.















Železničné geniálne pochabé priecestie pre srnky? To značenie, kam sa hrabe ŽSR
.

V „stacji“ stáli dva „pocjagy towarowe“ jeden už len s polovice a druhý č.1373 celý zo Sulzerom ST 43-228 v čele. Ďalší voľne pohodený Sulzer ST 43-303 bol s toho rozpolteného „pocjagu towarowego .Cecúľ bolo zase na to stúpanie do SR a tie tony málo. Tak že k nám domov /SR/ zase na dvakrát. Poľskí fotiči „železnej šlaky“ na zhlavý smer ML už netrpezlivo očakávali cecule ale do večera sa nedočkali.Už mali aj voľajake trojnožky spod guľometu či čo a skade to bolo rozbalené a furt nič. Alebo žeby to statívy boli?.Vybláznili sme sa na „stacji“ a vybrali sme sa po štreke a cez tunel na našu rodnú zem. To som ešte nevedel že k nám domov /do SR/ pojdem ešte raz v ten istý deň. A to ešte aj pešo. U nas doma/SR/ Skvost aspoň podľa názvu. Viď foto .Zasadacia miestnosť tunelárov SR! Nie tých čo SR tunelujú / aj takáto malá by im bola dosť/ ale tých poctivých čo to v náplni práce majú. Česť ich drine. Zmapovali sme portál aj „granicu paňstva“ vo vnútri a iné zvláštnosti na „šlake železnej“a už sme von pri budove Stróže graničnej. Budova je pravdepodobne ešte s pred II.svetovej vojny keď „graničníci“ ešte na koňoch strážili granicu paňstva „bo na povale ešte seno bolo“ a keďže už nevoňalo použiť ho pri rozmnožovaní „homosapiensa“ by nebolo vhodné.Aj iné zvláštnosti sme našli, ale to už je vo foto.




Poľskí mašinisti prima to chlapci ,,To šme še pobavili´´.



Tie oči Sulzera. Ako keby túžil po výlete na ŽSR.



Výstižný názov zasadacej miestnosti tých čo tunelujú SR.



Vie niekto čo je toto za čudo?



ako som skúšal, tak som skúšal, ale medzinárodné spojenie do SR nie a nie.



Pochabé predpisy. Vľavo do tunela, vpravo do paňstva.



Že by boli pochabí len graničníci, alebo len graničná infraštruktúra?



Striehol som ako mačka na myš pred dierou, ale ceckatých myší /mašín/ som sa nedočkal.



Nečum, k nám z tejto strany trojnápraváky nemôžu!



No celkom slušný, skonštatoval Dandy.



Pocjag towarowy nr.1378, alebo nákladný vlak číslo1738.



Žabí pohľad na Sulzer.






Švajčiarska konštrukcia, rumunská výroba, poľská prevádzka = keď 3 v 1 fachčí v pohode












,, Vysylajacy urzad´´ - kancelária výpravcu z vnútra.



Nóó celkom útulne to tu majú, skonštatoval Dandy.



Sulzer ST 43- 228 ,, Kašlem na to, keď ma k Vám nechcú pustiť´´ po odvesení z vlaku č.1373



Keď mydlová krabička zn.Kodak v Dandyho rukách nesklamala. Pohľad hneď po príchode z vtáčej perspektívy, keď ešte slnko na PĽR čumelo.



Jeho veličenstvo Já první / Hujer / v akcií.



A na slovenskej strane zase medzimesto nešlo. Načo to vlastne máme?



Rok výroby, krajina pôvodu, prevádzkovatelia ,, charósaja mašina´´.



Voľne pohodený Sulzer ST 43 – 303.



Zasadacia miestnosť tunelárov v plnej kráse.

Doťapkali sme sa na „stacju“ sadli do Suzuki . Čumeli do foťákov že čo sme to dnes ulovili? Ťukám ,ťukám. Pekné, pekné a zrazu sa Fuji rozhodol že to zmaže. A on to zmazal. Fuj FUJI.!!! „Toto nem dobre ryžojedi poskladali“ Megapixslov to malo ako na.raté. Pixla jedna japonská mala na prd softvér. Mydlová krabička zn. Kodak a Dandy toho dňa nesklamali. Tak že hijo na rodnú zem. Ale slnko už z inej strany na poľskú a našu rodnú zem čumelo, tak to už nie je ono, ako tie prvé .Poľský „mašiňísti ,“pohodoví to chlapíci. Pokecali sme si aj tak, hoci sme si málo rozumeli. „Ale šme še pobavili“. Ohlásil som sa ešte raz u pána výpravcu a spustil monológ. Že či „tu jesť noclegy bo by som prijechal aj na 24 godzin to tu mapovať“. Odpoveď s nefalšovaným úsmevom na tvári. „Granična straž i Urzad celny tu net“ „Tu še nehrzeje“/nekúri/. Sekunda ticho. Pohľad do očí /mojich/. „Žaden problem dla mniec w biurze možna siedzec“ /Žiadny problém pri mne v kancelárii budeš sedeť/. Nestihol som túto krásnu ponuku využiť. Poľskí stavebníci boli rýchly a strhnutý most na „rzece Poprad“stihli postaviť. Takže odklony cez Medzilaborce – Lupków skončili. Hujer často mešká. To už bude asi profideformácia z autobusu. Ešte raz tam pojdem pátrať. Po úvrati rozchodu 1524 mm čo červenoarmejci postavili keď bol tunel zavalený. Stúpanie 40 promile, na stúpaní 1 vagon do úvrati, z úvrati na klesání 4 vagóny .Vraj tam aj dačo buchlo ale dôkazy niet. Ešte by tam mali byť betonové základy spod návestidiel a priepuste. Takže keď Hujer dá aj motyka vystelí aj Geniálne pochabé PKP III. vytvorý.

Text: hujer /zahraničný spravodaj/možno
foto: dandy a hujer





Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=1069