Zpráva o opakovaném pokusu dobytí horní Vláry vlakem parou hnaným, 1.díl

Dátum 07.04.2008 0:00:00 | Kategória: Zahraničné reportáže

Březnové bezčasí, kdy už sníh často není a zelené jaro je ještě v nedohlednu, bývalo po řadu let typické pro pořádání jízd zvláštních parních vlaků, vypravovaných z Přerova či Olomouce na dolní Valašsko, tedy okolí Slavičína a Brumova.




V letech 2000 až 2007 se uskutečnilo celkem osm zajímavých a hojně navštěvovaných podniků. Během nich aspoň na chvíli ožila až nechtěným poklidem dýchající jednokolejná trať, vinoucí se od údolí Moravy a Olšavy přes bělokarpatské vrchy u  Pitína a Slavičína do údolí Vláry u Bylnice.
 
Rok 2000

  První jízda 18. 3. 2000 byla pojata poměrně „skromně“, s jedinou parní lokomotivou 475.1142. Velice stylovou soupravu, tvořenou služebním vozem řady D a dvojicí patrových jednotek řady Bpjo z ostravského depa, vypravili z Přerova a mířila do Slavičína. Akce byla nazvána „Pod vrcholky Bílých Karpat“ – a ty byly skutečně bílé. Zatímco v nížině už rašila tráva a pupeny, za Bojkovicemi byla souvislá vrstva sněhu, která překvapila nejednoho motoristu, který už přezul na letní pneumatiky. Zpáteční cesta vedla „uhlím napřed“ do Veselí nad Moravou, kde lokomotiva dobrala vodu a pak už přes Kunovickou spojku zamířila zpět zpět do Přerova.
 


Sněhovou přeháňkou se mezi mostem přes Moravu a vjezdem do Uherského Hradiště prodírá stroj 475.1142. Čelník zdobí dvojice nedávno dosazených nárazníků s kulatými talíři. 



Neuplynulo ani 10 minut od pořízení předchozího záběru. „Lesem“ návěstní mechaniky v Kunovicích projíždí tentýž vlak. O pouhé 2 km dál je už prostě jaro. 



Naopak za Bojkovicemi se karpatských kopců ještě držela zima. Nad teprve budoucí zastávkou Bojkovice-město bojuje parní vlak se stoupáním přes 15 promile.

 


Nefalšovaná zima panuje v sedle mezi tehdejší stanicí Pitín a zastávkou Hostětín. 


Syrový záběr jako z doby parního provozu. Ale píše se už přelom tisíciletí a jde o pouhou drážní nostalgii v Uherském Ostrohu. Ostatně – tuto lokomotivu již stěží uvidíme v provozu, posledním ostravským „patrákům“ propadla revize a zdejší návěstní mechanika už také patří minulosti.

Rok 2001

   Na základě obrovského úspěchu se první jízda v novém tisíciletí uskutečnila hned s dvojicí parních lokomotiv 475.1142 a 464.202, posílenou soupravou a v delší trase. Cílem byla zastávka Návojná na trati Horní Lideč – Bylnice. Kousek za ní je jižní portál 888 metrů dlouhého tunelu, který nejdelším na Moravě. Po zimě už tento rok nebylo ani památky a tak okolo vlaku nikdo na silnici neuvázl. 
 


Pro srovnání opět vjezd do Uherského Hradiště. Oproti loňsku už chybí vjezdové návěstidlo, nahrazené světelným.
 


Výjezd z Újezdce u Luhačovic – v zadní části patrné náhradní vozy řady Bh, protože se druhou patrovou jednotku nepodařilo zajistit. Zdejší mechanice ještě zbývá rok a půl života.
 


Další „krajinka“ v hostětínském sedle. Patrné je ještě kolejové rozvětvení na Pitíně a v pozadí pak Bojkovice.
 


Doposud na postrku zařazená „rosnička“ 464.202 našlapuje z Bylnice kolem vjezdové mechaniky do štítenského zářezu a míří na dirigovanou hornolidečskou trať.



V tomto okamžiku se zrodil drsný pojem „Moravský Kaprun“. Parní vlak neukončil svou jízdu v Návojné, ale jelo se dál, aby si několik fotografů mohlo pořídit záběr „rosničky“ na opačné straně tunelu. Za stísněných podmínek, neotočeného slunce a stínů tam ale nebylo pořádně co fotit. Při pokusu o návrat selhaly pokusy o komunikaci a v tunelu dýmající postrk začal dusit cestující. Po někoho asi pořádně dlouhé chvíli se podařilo vlak vrátit zpět a rojnice fotografů na návojenské straně nafotila pořádně očuzený stroj. 
 


 Cestou z Brumova do Bylnice vznikl záběr na ocelovém mostě. Zde vysoký násep záhy vystřídá hluboký a obloukem vedený zářez, zvaný štítenský

 Rok 2002

    Také 26. 3. 2002 vyrazila z Olomouce zvláštní souprava. Tentokrát bez populárních „pater“, zato se dvěma ladnými parními krasavicemi – tradiční 475.1142 depa Přerov a netradiční 475.101 depa Brno. Přítomnost „stojedničky“ byla dána závadou na opotřebeném pojezdu lokomotivy 464.202, vzniklou o měsíc dříve. Změna nastala i v řazení, zelená krasavice jela vůči horní Vláře na postrku. Počasí bylo velmi proměnlivé, ostatně o tom vypovídají snímky. Cílem se staly Valašské Klobouky, místními ovšem řečenými „Klobúky“. Při jednom z obratů na valašské spojnici nebyl správně odbrzděn tendr lokomotivy 475.101, nechtěně vznikly plochy na jízdní ploše a svoji jízdu předčasně ukončila. 
 


Obloukem mezi Újezdcem a Šumicemi projíždí vlak, vedený brněnskou lokomotivou 475.101 – a na postrku soupravy „rybáků“ vydatně pomáhala 475.1142 



 Elegantní stroj míří předjarní krajinou k Hostětínu 
 


Kolem mechanické předvěsti žst. Bylnice projíždí lokomotiva 475.101.



Hornatou krajinou a členitou tratí k Valašským Kloboukám, ozdobenou tunely i smělými viadukty, jede stroj 475.1142. 
 


Směsice sněžení a sluníčka provázela výjezd zvláštního vlaku z Brumovského tunelu. Je dlouhý 250 m a má dvoukolejný profil.


 

Souprava se dvěma „pětasedmami“ stoupá z údolí Vláry ke Slavičínu. Pocukrované kopce v pozadí ukazují, že zima se ještě nevzdává.

Rok 2003

  Bezpochyby nejrozsáhlejší podnik – aby ne, když původní lokálka společnosti ÖLEG z dnešního Starého Města do Uherského Brodu slavila 29. 3. 2003 rovných 120 let od uvedení do provozu. Centrum oslav bylo v Uherském Brodě, odkud vyjížděla zvláštní souprava s lokálkovými stroji 423.041 a 433.002 do Bojkovic a Luhačovic. Daleko větší pozornosti se však těšil dvouhlavý „drak“ – vlak vedený společnými silami lokomotiv 475.1142 a další novinky, 498.106. Přítomnost rychlíkových krasavic ale měla dosti trpkou příchuť – oběma končila kotelní lhůta, přerovský stroj byl dokonce na svojí poslední akci před ukončením svojí způsobilosti. A „albatros-rekordman“ ? Toho čekala derniéra 12. dubna na Brněnsku. Vlaky byly vypraveny dva – od Přerova do Uherského Hradiště dorazila lokomotiva „zelená“. Z Kyjova do Hradiště pak lokomotiva „fialová“, byť oficiálně tmavě modrá. Se svou soupravou najela na konec soupravy přerovské a stanula tak na postrku. Maximální souprava tak mohla vyrazit. Kam ? Nejprve do Bylnice, po krátké pauze pak na hranici do Vlárského průsmyku. Odsud zpět a dál do Valašských Klobouk. To už s postrkem motorové lokomotivy T 478.1002, protože se podařilo na několika místech suchá místa podél trati – a co neudělala pára, toho využili k pálení mezí domorodci. Hlučná krasavice burácela v čele zpátečního vlaku do Bylnice a pak celou cestu zpět do Uherského Brodu. Odsud jely parní lokomotivy samy, tentokrát do Ostrožské Nové Vsi. Důvodem bylo rozpojení soupravy, kdy se z postrkové 475.1142 stala vlaková lokomotiva a ta svůj poslední vlak dovezla teplým březnovým podvečerem do Přerova. S odlehčenou soupravou pak „albatros“ dorazil do Kyjova. 
 
 


Okolo Štítné nad Vláří projíždí jeden z nejdelších vlaků osobní přepravy v historii této trati.
 


Pro někoho potupa, pro jiné pocta. Na „žháře“ 475.1142 byl přidán postrk v podobě lokomotivy T 478.1002 (751.002). Neobvyklá sestava opouští Brumovský tunel. 



Fotogenickým štítenským zářezem projíždí přípřež lokomotiv T 478.1002 a 475.1142. Autor fotografie a jeho kolegům se v tomto okamžiku dostalo zadostiučinění – kromě střechy byla o den dříve lokomotiva vypucována a naleštěna, aby na výstavě nedělala ostudu. Nakonec si nečekaně zajezdila. 

 


Maximální vlak při zpáteční cestě stoupá od Slavičína k Hostětínu. V esovitém dvojitém oblouku jsou patrné všechny tři činné lokomotivy. 
 


Hostětínským sedlem se rozléhá tříválcový šepot a lokomotiva 498.106 zabírá před již opuštěnou pitínskou stanicí. Kolona aut, odstavená podél silnice, svědčí o obrovském zájmu jak ze strany cestujících, tak ze strany motorizovaných fotografů a filmařů.  

 


Pod zámkem Nový Světlov u Bojkovic projíždí „albatros“ s nepoměrně menšími a kratšími „rybáky“.
 


Západ slunce v Kunovicích. Albatrosu zbývají už jen týdny, zdejším mechanikám měsíce aktivního života.

autor: Leoš Tomančák
Zpracoval: TheoKojak





Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=102