Ako sa na železnici sviatky zdravili…

Dátum 03.12.2007 21:03:31 | Kategória: Spomienky


 Pýtate sa, čo je to za nezmysel? Hneď úvodom musíme poznamenať, že žiadny a že si z nikoho nerobíme žarty. V týchto chladných jesenných dňoch sme sa stretli s Dušanom a pri rozhovore o železnici sme ani nevieme ako, sme opäť začali spomínať. Bolo to z časti vyvolané pochmúrnymi dňami a povedzme si pravdu, aj nie najčistejšími hnacími vozidlami.







Niekedy sa dala veľmi ťažko rozoznať farebná schéma rušňa...



Spomienkami sme sa vrátili o niekoľko desaťročí späť, keď sme ešte ako študenti cestovali hore dolu po republike a spoznávali samotný život železníc. K tomuto patrila aj povinná prax v rušňovom depe, kde sme sa po prvý krát stretli so zdravením...



Spišská E499 0076 zdraví 43 výročie SNP


Poznamenávame, že ide len o spomienku na naše študentské časy spojenú s dobou, v ktorej sme ich prežívali. Po prvý krát to bolo v polovici februára, keď nás majster poslal na „pomoc“, ako sa familiárne hovorilo, maliarovi. Nevedeli sme, čo tam budeme robiť, ale so zväzáckou poslušnosťou sme teda išli tam, kde nás poslali. Pravdu povediac nás to zo začiatku mrzelo, nakoľko sme v rotunde bratislavského hlavného depa videli, ako rušňové čaty čistia a „fintia“ turnusové mašinky, ako napríklad T 478.4035 či T 478.4086, jazdiacich v tom čase na rýchlikoch do Púchova. Keď sme prišli k maliarovi, dal nám hneď prácu a to očistiť veľké obdĺžnikové tabule.


Pohľad do rotundy depa Bratislava hlavné kde rušeň ES499 0013 obklopený novými ES 499 1037 a 1038 zdraví 1.a 9. Máj


Zatiaľ čo sme ich čistili, on si pripravoval striekaciu „pištoľ“ a šablónu, na ktorej sme si stihli prečítať „Pozdravujeme Víťazný február“. Konečne sme pochopili, čo budeme v najbližších hodinách a dňoch robiť. Po vyčistení tabúľ sme ich postupne nafarbili na modro a po ich vyschnutí na ne maliar bielou farbou dostriekal text...


ES499 0017 s nápisom Elektrifikácia-racionalizácia dopravy na slávnostnom vlaku v Pezinku pri otvorení elektrifikácie do Leopoldova. Vedľa stojí pracovný vlak s T 444 0019


Spomienky na túto činnosť v bývalej Východnej dráhe, teda na Slovensku, vyvolali v nás úsmev, ale aj jeden fakt, že pri rôznych takýchto, možno povedať politických udalostiach dochádzalo nielen k maľovaniu pozdravných tabúľ, ktoré sa upevňovali na čelá rušňov, ale aj k pravidelnému čisteniu rušňov a v prípade turnusových strojov aj k ich výraznejšiemu ozdobovaniu. Medzi rušňovými čatami existovala aj určitá profesionálna rivalita či súťaživosť, kde sa nápadom veru medze nekládli. Treba poznamenať, že nejaká unifikácia „transparentov“ v rámci bývalej železničnej správy ČSD nebola a tým bola ich pestrosť výraznejšia.


T478 4086+4085 pozdravuje delegátov zjazdu...


E 499 0075 čaká vo Východnej na ťažký vlak aby si mohla "strčiť" a pri tom zdraví výročie SNP


V pamäti nám ostali hlavne depá Zvolen, Spišská Nová Ves či Košice, kde okrem nápaditých transparentov boli na rušňoch rôzne pomaľované madlá, pluhy, nárazníky, čísla atď. V dnešnej prevádzke železníc si toto mladšia generácia možno ani nevie predstaviť, ale rušne boli naozaj krásne čisté a farebne spestrené... Spomíname si napríklad na „okuliarniky“ či „bobiny“, ktoré na okrúhlych oknách strojovní mali nalepené holubice mieru, v rohoch čelných okien zasa bielo-modro-červenú trikolóru z krepového papieru atď.


T458 1075 na Rendezi s májovou výzdobou


Na Novozámockom rušni T478.3031 v čele R 581 Tekov sa belie nápis "Zdravíme deň železničiarov"


Pozdrav spartakiáde tentokrát z Česka SM488 0005


Slávne Májové dni neobišli ani zubačku na Štrbskom Plese i keď my osobne máme o teplom máji inú predstavu...


I Palo mal na to svojský pohľad...



Uvedené „významné výročia či udalosti“ mali ešte jeden veľký význam a to, že sa uzatvárali rôzne záväzky, v rámci ktorých sa do prevádzky uvádzali násilne poškodené či dlhodobo odstavené hnacie vozidlá.


Aj Dimitrovci zdravili... ES4991038


Ako pokračovalo zdravenie ďalej? Po zime prišla jar a pozdravovali sme „Slávne májové dni“, koncom leta nasledoval pozdrav „Slovenskému národnému povstaniu“ a "Deň železničiarov" nakoniec na jeseň prišla „VOSR“. K pravidelným každoročným sviatkom periodicky pribudla napríklad „Pražská spartakiáda“ so známym transparentom „Spartakiáde Zdar!“ či „Zjazdové“ vlaky a pod.


Rušeň T478.4012 zdraví 1.a 9. Máj na os. vlaku pri odchode z Bratislavy Nového mesta


Viac ako slová napovedia staršie fotografie približujúcu atmosféru prevádzky rušňov, ktorá tvorila určitú kapitolu života železničiarov a vlastne natrvalo patrí histórií železníc. Záverom podotýkame, že nejde o propagáciu minulého politického režimu, ale len spomienku na dianie, ktoré bolo v priamom súvise so životom železníc !


Po presune z Rd Bratislava sa T 478 4085 stala vzorne udržovanou a vyzdobovanou vo Zvolene


Ďaľšie pozdravy Májovým dňom. T478 3056 Os 2803 Rača 1985


Sergej T679 1078 so zástavkami na bočnom okne v Rači išiel na odhlášku s nákladom do Žiliny


Dlhodobo najkrajšia Košická Bobinka ´81 ktorá ako jediná napriek prísnemu zákazu nosila krásny stieborný pás aj v druhej polovici 80-tych rokov.


Slávnostnej výzdobe sa nevyhli ani stanice - modelová E499 0035 vo vyzdobenej stanici Ružomberok na Os 1504.


Pozdrav od pochôdzkára nielen pre osobák v čele so S 499 1004.



A záverom Vás zdravia autori textu a fotografií a zároveň želajú príjemnú pohodu pri čítaní tejto stránky.



A na samý záver jeden "TOP" 820 102 pýcha Tisoveckých zväzákov v žst Brezno.






Článok zverejnený na Železničný.net
https://www.zeleznicny.net

URL tohoto článku je:
https://www.zeleznicny.net/modules/AMS/article.php?storyid=6